Reportaža iz ukrajinskog grada za koji se govori da će Rusi prvo napasti: 'Bježati? Ne. Nema šanse! Ovdje sam rođen i branit ću ga'

Prema reportaži CNN-a s lica mjesta, ukrajinski vojnici su spremni i očekuju napad Rusije

Ukrainian soldier walks along a trench on the frontline with Russia-backed separatists, not far from town of Avdiivka, Donetsk region, on December 10, 2021. (Photo by Anatolii STEPANOV / AFP)
FOTO: AFP

Stanovnici drugoga najvećeg grada u Ukrajini rekli su da se nadaju najboljem, a pripremaju za najgore, dok su tisuće ruskih vojnika pored ukrajinske granice, a diplomatskim pregovorima nije postignut napredak. Harkiv, industrijski grad u istočnoj Ukrajini u kojemu se nalaze tvornice tenkova, zrakoplova i traktora, smješten je 42 kilometra od ruske granice. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij identificirao ga je kao moguću metu ruskog napada.

Rusija niječe da planira napasti Ukrajinu, ali pritišće Zapad da joj pruži sigurnosna jamstva, uključujući blokadu pridruživanja Ukrajine NATO savezu. Gradonačelnik Harkiva Igor Terehov rekao je da će grad od 1,4 milijuna stanovnika biti “smiren i pribran” i da neće dopustiti da ga itko preuzme.

Neki stanovnici ostaju, a neki se bi se mogli preseliti

Intervjuirani ovog tjedna, neki stanovnici rekli su da će ostati i boriti se, drugi da bi se mogli preseliti. “Ne moram ostati na jednom mjestu, ako se nešto dogodi – mogu raditi na daljinu”, rekla je project managerica Daniela Šatohina. “Pokušavam ne razmišljati o tome. Nadam se da će sve biti u redu, nadam se najboljem. Bolje je ne paničariti prije vremena, nego odlučiti kad se dogodi, odlučiti u trenutku”.

Druga stanovnica, pomoćnica brand managera Anja Vergeles, usporedila je situaciju s 2014., kada je Rusija zauzela ukrajinski poluotok Krim. “Nitko nije mislio da bi se to moglo dogoditi Krimu. Nitko to nije mogao zamisliti. Ne želim to misliti, ali ne znamo što će se dogoditi sljedeće”, rekla je. Zelenskij je u intervjuu objavljenom u petak rekao da je napad na Harkiv “izvediv”, iako je glasnogovornik kasnije rekao da je predsjednik iznio hipotetski scenarij.

Nije postignut pomak u pregovorima

Najviši američki i ruski diplomati u petak nisu postigli veći pomak na pregovorima o Ukrajini, ali su se složili da će nastaviti razgovore kako bi pokušali riješiti krizu. Voditelj prodaje Oleksij Kormjlets rekao je da neće napustiti Harkiv što god se dogodilo. “Bježati? Ne. Nema šanse! Ovdje sam rođen. Ovdje sam odrastao. Ostajem bez obzira na sve. A ako moram u obranu grada, to ću učiniti”, rekao je.

IT programer Anton Sergejev mislio je da Rusija možda samo zvecka oružjem i prisjetio se neuspješnog pokušaja separatističkih snaga koje podržava Rusija da zauzmu grad 2014. godine. “Ovdje su već bili ‘dočekani’ pa su naučili da je bolje kloniti se. Ili će se vratiti kući u limenim lijesovima. A majke će im plakati”, rekao je.

Ukrajinci su spremni na sukob

Ukrajinci su, prema riječima CNN-ovih reportera s lica mjesta, spremni za sukob koji će se, kažu, sigurno dogoditi.

“Oni su prihvatili neizbježnost. Razgovarao sam s jednim od vojnika i on je rekao: ‘To je neizbježno. Prihvatili smo tu neizbježnost napada.’ A onda je došlo do male prepirke između dvojice vojnika. Jedan je rekao: ‘Rusi neće prijeći granicu, oni će napasti s mora’, znači s Azovskog mora. Drugi vojnik se nije složio s obje te procjene i rekao: ‘Ne, napad će krenuti iz Bjelorusije'”, piše CNN-ov fotoreporter Timothy Fadek. Fadek je proveo neko vrijeme s vojnicima u istočnoj ukrajinskoj regiji Luhansk.

Premda se ne slažu svi oko smjera napada, svi su složni da će se on dogoditi, saznao je Fadek. S druge strane, ljudi koji su u Muratovu, ukrajinskom gradiću nedaleko od prve crte bojišnice, poprilično su nervozni. U blizini granice Ukrajine i Rusije gomilaju ruski vojnici, iz Moskve se negira da se planira napad. Tvrde kako je potpora NATO-a Ukrajini rastuća prijetnja na zapadnom boku Rusije. Danas je stigla i prva pošiljka američke sigurnosne potpore Ukrajini, vrijedne više od 200 milijuna dolara, koja je odobrena još u prosincu.

Rusija prijetila SAD-u

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij jučer je na Twitteru zahvalio američkom predsjedniku Joeu Bidenu za veliku diplomatsku i vojnu pomoć. SAD se posljednjih tjedana angažirao u diplomatskim aktivnostima s Rusijom oko problematike Ukrajine. Zapad strahuje da Moskva planira novi napad na Ukrajinu, na koju je još 2014. godine izvršila invaziju i anektirala poluotok Krim. Rusija to poriče, no prijeti neodređenom vojnom akcijom ako se ne ispune njeni sigurnosni zahtjevi.

Rusija je jučer zaprijetila Zapadu s “najozbiljnijim posljedicama” nastavi li se ignorirati njihova “legitimna zabrinutost” oko vojnih pojačanja SAD-a i NATO-a u Ukrajini i duž granice s Rusijom.

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres sinoć je izjavio kako je siguran da se vojna invazija ili napad Rusije na Ukrajinu neće dogoditi, te je izrazio želju da se diplomatskim putem riješi trenutna kriza između Rusije i SAD-a.