Reuters doznaje da će EU dati posebno dopuštenje Mađarskoj i Slovačkoj; moći će i dalje kupovati rusku naftu

Mađarska i Slovačka navodno će dobiti izuzeće od uvođenja embarga na rusku naftu. Kritizirao ga je i češki ministar

Russian President Vladimir Putin (R) and Hungarian Prime Minister Viktor Orban attend a joint press conference following their meeting at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow, on February 17, 2016. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHIPENKOV (Photo by MAXIM SHIPENKOV / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Cure novi detalji o planovima Europske unije za uvođenje sankcija na rusku naftu. Kako Reuters doznaje od neimenovanog izvora unutar EU-a, Mađarska i Slovačka dobit će posebno dopuštenje da nastave kupovati rusku naftu do kraja 2023., temeljem postojećih ugovora.

Dakle, Mađarska i Slovačka dobit će izuzeće od uvođenja embarga na rusku naftu koju je predložila Europska komisija. Tim prijedlogom, kroz šest mjeseci bi trebao biti zabranjen uvoz sirove nafte iz Rusije, a do kraja godine i naftnih prerađevina.

Kako bi uvođenje embarga bilo usvojeno, odnosno kako Mađarska i Slovačka ne bi na prijedlog sankcija stavile veto, Europska komisija im je spremna dati ovaj dulji period za pronalaženje alternativnih načina opskrbe. Šesta runda sankcija mora dobiti jednoglasnu podršku svih članica EU kako bi mogla biti usvojena.

Česi kritizirali embargo

No, nezadovoljstvo odlukom Europske komisije da se zabrani uvoz ruske nafte izazvalo je nezadovoljstvo i u nekim drugim državama članicama, osim Mađarske i Slovačke. Tako je češki ministar industrije i trgovine Jozef Sikela kritizirao embargo koji je jutros predstavila von der Leyen. Naime, Skiela je kazao kako upute za daljnje djelovanje u predstavljenom dokumentu nisu jasne. “Prijedlog ne uključuje plan o zajedničkoj kupnji i distribuciji. Još ga proučavamo, ali meni to predstavlja problem”, istaknuo je Sikela za Reuters.

Mađarska i Slovačka, pak, tražile su izuzeće od embarga jer je njihova naftna infrastruktura naslonjena na ruske izvore. Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto ranije je istaknuo kako isporuke ruske nafte preko naftovoda Družba čine oko 65 posto potrebne nafte za njegovu zemlju i da ne postoje alternativni putevi opskrbe. Slovačka, koja je također tražila izuzeće, pojasnila je da gotovo svu naftu dobiva iz Rusije te da trenutno ima zaliha za tek 120 dana.