Reuters je upravo otkrio da je Yahoo špijunirao mailove svojih korisnika za američku obavještajnu službu

Yahoo je izradio tajni softver kojim su pretraživani dolazni mailovi

FOTO: Martin Hawle/Flickr

Yahoo je prošle godine u tajnosti izradio prilagođeni softver kako bi mogao pretraživati sve dolazne mailove svojih korisnika. Iz firme su to radili za potrebe američkih obavještajnih službi, otkrili su ljudi upoznati sa cijelim slučajem za Reuters.

Firma je, u skladu s klasificiranom direktivom koja je stigla iz Sjedinjenih Država, skenirala stotine milijuna e-mail računa po nalogu Agencije za nacionalnu sigurnosti ili FBI-a, priznala su dva bivša zaposlenika.

Ne zna se što su točno tražili

Neki od stručnjaka koji se bave ovim područjem rekli su kako je ovo prvi slučaj da je jedna američka internet kompanija pristala na ovakav zahtjev, da špijunira svoje korisnike pretraživanjem svih njihovih pristiglih poruka.

Još se točno ne zna kakve su zapravo informacije tražili američki obavještajci. Prema podacima izvora koji nisu htjeli otkriti svoj identitet Reutersu, tražili su “skup znakova”. Reuters nije otkrio kakve podatke su iz Yahooa predali, ako su ih uopće i pronašli među mailovima. Nije poznato ni jesu li iz obavještajci imali ili tražili pristup još nekom pružatelju usluga, osim Yahooa.

Prema riječima dvojice bivših zaposlenika, odluka Marisse Mayer, izvršne direktorice Yahooa, da se povine direktivi, bila je razlog zašto je 2015. Alex Stamos, koji je bio šef sigurnosti u firmi, otišao. Stamos je sada na sličnoj funkciji u Facebooku. Na upit Reutersa o tvrdnjama zašto je otišao samo je kratko odgovorio da Yahoo radi u skladu sa zakonima Sjedinjenih država. Nije želio ništa potvrditi. Putem glasnogovornika Facebooka odbio je zahtjev za intervju.

I druge firme su dobile sličan zahtjev?

Iz Nacionalne agencije za sigurnosti također nisu htjeli komentirati ovaj slučaj. Zahtjev za pretragu računa u Yahoo je došao putem klasificirane direktive koja je poslana pravnom timu firme, otkrivaju svjedoci s kojima je Reuters pričao.

Stručnjaci kažu i kako postoji velika vjerojatnost da je Nacionalna agencija za sigurnost ili FBI isti zahtjev uputio i drugim internetskim firmama, jer očito nisu znali koji e-mail server koristi meta koju su htjeli špijunirati. Reuters nije dobio potvrdu o tome, jer neke od velikih firmi, kao što su Google i Microsoft, nisu odgovorile na upit.

Apple odbio zahtjev FBI-ja

Prema važećim zakonima, uključujući i amandman iz 2008. kojim se mijenja i dopunjuje Zakon o nadzoru stranih obavještajnih službi, obavještajne agencije mogu tražiti američke telefonske i internet kompanije da im daju podatke o klijentima kao pomoć pri istrazi i zbog niza razloga, uključujući i prevenciju terorističkih napada.

Neki stručnjaci kažu da je Yahoo mogao odbaciti direktive američkih obavještajaca iz dva razloga: zbog širine zahtjeva i zbog potrebe izrade posebnog programa za pretraživanje. Apple se sa sličnim zatjevima susreo ranije ove godine kad je odbio izraditi poseban program za dešifriranje iPhonea u slučaju terorista iz San Bernardina. Što tech firme postaju bolje u šifriranju podataka, vjerojatno će se sve više suočavati sa sličnim zahtjevima za špijunažu od obavještajnih agencija.