Ročište u Zambiji za uhićene Hrvate: izjasnili se da nisu krivi, odgođena odluka o puštanju na slobodu

Osumnjičeni su za krivotvorenje dokumenata i, posljedično, krijumčarenje djece

FOTO: AFP/Ilustrativna fotografija

U Zambiji je upravo održavano prvo sudsko ročište za osmero hrvatskih državljana koji su uhićeni zbog sumnje u vjerodostojnost dokumenata o posvojenju četvero djece iz DR Konga i, posljedično, za krijumčarenje djece. Četiri para iz Hrvatske u pritvoru se nalaze već mjesec dana. Suđenje se odvija u gradu Ndoli, a u svojstvu promatrača je i službenik hrvatskog veleposlanstva, priopćilo je jučer Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

Večernji list javlja kako je odmah na početku ročišta određena stanka kako bi se omogućilo da se privedenima optužbe pročitaju na engleskom jeziku. Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman maloprije je novinarima potvrdio da su im pročitane optužbe te da su se izjasnili da nisu krivi. “Pročitana im je optužnica, pitani su je li se osjećaju krivima, oni su rekli da ne”, kazao je. Njihov odvjetnik tražio je da ih se, uz jamčevinu, pusti da se brane sa slobode, a ročište je odgođeno do četvrtka, rekao je ministar.

Kazao je da su optuženi za “trgovanje djecom u pokušaju, što, naravno, treba dokazati”. Dodao je da njihov konzularni djelatnik stalno posjećuje hrvatske državljane. “Mi želimo da ih zambijske vlasti tretiraju čovječno, da im se osiguraju hrana i lijekovi”, dodao je ministar.

Što kaže odvjetnica obitelji

Inače, prvi put od pritvaranja osmero hrvatskih državljana u Zambiji, zbog sumnje da su sudjelovali u trgovini djecom iz Demokratske Republike Kongo, oglasili su se članovi obitelji jednog para. U njihovo ime za Telegram je jučer istupila odvjetnica Sandra Marković. Tvrdi kako je ovom paru u Zambiji nezakonito oduzeta sloboda.

Odvjetnica, među ostalim, tvrdi da je odluka o posvajanju djeteta donesena u Hrvatskoj prema zakonom propisanoj proceduri i to “na temelju odgovarajućih dokumenata proslijeđenih od strane odvjetnika iz Konga”. Te dokumente su, ponavlja, potvrdile i nadležne institucije u Hrvatskoj. Dijete je na temelju te odluke dobilo domovnicu, izvod iz matice rođenih i putovnicu Republike Hrvatske, nabraja odvjetnica.

“Nemajući razloga sumnjati u legalnost dokumenata iz Konga, a posebno nakon njihove potvrde od strane nadležnih hrvatskih državnih institucija, te pravomoćnih odluka na temelju kojih je posvojena djevojčica dobila hrvatsko državljanstvo, odlučili su otputovati u Zambiju po svoju kćer”, govori.

Posjet djeci nije moguć

Službenik veleposlanstva pokušao je u Zambiji posjetiti djecu koju su preuzele službe socijalne skrbi, no posjet mu je bio onemogućen.

Prema informacijama zambijskih vlasti, djeca su na sigurnom i nisu ugrožena ni na koji način.


Uskoro opširnije…