Prvi istup odvjetnice obitelji zatočenih u Zambiji: ‘Oni su prošli svu proceduru koju su morali proći’

Sandra Marković za Telegram je opisala što je sve jedan od uhićenih parova prošao prije odlaska u Zambiju te što obitelj zna o njihovim danima u pritvoru

Prvi put od pritvaranja osmero hrvatskih državljana u Zambiji, zbog sumnje da su sudjelovali u trgovini djecom iz Demokratske Republike Kongo, oglasili su se članovi obitelji jednog para. Još uvijek ne žele govoriti javno, već je u ovom trenutku u njihovo ime za Telegram istupila odvjetnica Sandra Marković. Tvrdi kako je ovom paru u Zambiji nezakonito oduzeta sloboda.

Za utorak ujutro u gradu Ndoli zakazano je ročište na sudu koji bi trebao razmatrati zahtjev osumnjičenih Hrvata za puštanjem na slobodu. U pritvoru se nalaze o početka prosinca, a službene optužnice još uvijek nema.

Odvjetnica Marković naglašava kako su obitelji ovih parova do sada i pravno i ljudski pokušavale pomoći oslobađanju svojih najbližih. “Radili su to bez medijskog eksponiranja, a nastavljaju to raditi i dalje. No sada se već boje da se u medijima stvara negativna slika o postupku međunarodnog posvajanja. Moja klijentica strahuje da bi to moglo utjecati na eventualne daljnje postupke u Zambiji, ali imati i pravne posljedice u Republici Hrvatskoj. Zato je odlučila opisati što je sve prethodilo odlasku njezine kćeri i zeta u Afriku”, navodi odvjetnica za Telegram.

Procedura prije leta za Zambiju

Opisujući što se događalo u Hrvatskoj prije nego što je taj bračni par otputovao u Afriku, kaže da su zajedno donijeli odluku o posvajanju djeteta.

“Započeli su s pravnom procedurom propisanom zakonima u Republici Hrvatskoj. Nakon završene edukacije, obavezne za posvojitelje, dobili su certifikat, odnosno pozitivnu odluku o podobnosti da budu posvojitelji od Centra za socijalnu skrb. Iz brojnih razloga, među kojima su dužina trajanja i kompliciranost postupaka posvojenja u Republici Hrvatskoj, kao i želja da pomognu djetetu koje živi u uvjetima ispod svakog ljudskog dostojanstva i u stalnoj životnoj opasnosti, odlučili su se na posvojenje djeteta iz Afrike”, objašnjava odvjetnica.

Smatra da su propitkivanja te odluke, koja se javljaju u dijelu javnosti, “ispod osnove zaštite ljudskih prava, jednakosti i dosega demokracije, kao i daleko izvan okvira ovog konkretnog slučaja – oduzimanja slobode i odvođenja djeteta koje ima legalne dokumente izdane u Republici Hrvatskoj”.

Dokumenti iz Konga potvrđeni

Odvjetnica dalje tvrdi da je odluka o posvajanju djeteta donesena u Hrvatskoj prema zakonom propisanoj proceduri i to “na temelju odgovarajućih dokumenata proslijeđenih od strane odvjetnika iz Konga”. Te dokumente su, ponavlja, potvrdile i nadležne institucije u Hrvatskoj. Dijete je na temelju te odluke dobilo domovnicu, izvod iz matice rođenih i putovnicu Republike Hrvatske, nabraja odvjetnica.

“Nemajući razloga sumnjati u legalnost dokumenata iz Konga, a posebno nakon njihove potvrde od strane nadležnih hrvatskih državnih institucija, te pravomoćnih odluka na temelju kojih je posvojena djevojčica dobila hrvatsko državljanstvo, odlučili su otputovati u Zambiju po svoju kćer”, govori.

Prema njezinim riječima, tijekom cijelog postupka ovaj je par bio u kontaktu s nekim osobama koje su već ranije na isti način posvajale djecu iz Konga. Bili su u kontaktu s još nekim parovima koji su također bili u postupku, te su odlučiti posvojiti djecu iz istog sirotišta. “Na kraju su dogovorili da zbog osobne sigurnosti i potpore, te kako bi omogućili djeci da budu zajedno, otputuju skupa u Zambiju”, dodaje odvjetnica.

Kako su počeli problemi?

U Zambiju su parovi stigli 1. prosinca prošle godine. Ostali su tjedan dana u hotelu kako bi se djeca malo prilagodila i navikla na nove roditelje. Međutim, kao što je poznato, na povratku 7. prosinca svi su zadržani u zračnoj luci. Odvjetnica potvrđuje da su djeca odvojena od roditelja, a njima su oduzeti mobiteli.

“Nisu dobili pravo ni da obave jedan poziv. Sada, nakon pet tjedana, te bez ikakvog službenog dokumenta o razlogu zadržavanja, barem prema informacijama koje imaju obitelji, i dalje su u zatvoru u Zambiji. Majka zatočene posvojiteljice shvatila je da nešto nije u redu kada joj se kći i zet nisu pojavili na letu koji je trebao sletjeti u Beč. Idući dan telefonom je obavijestila nadležno Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Južnoafričkoj Republici”, iznosi odvjetnica kronologiju koja do sada nije bila poznata.

Kaže kako je, prema informacijama koje ima obitelj, službenik iz hrvatskog Veleposlanstva u JAR-u zatočene posjetio dva ili tri puta, no do danas ni pritvoreni, ni najuža obitelj, nemaju službene informacije o njihovom pravnom položaju i mogućnostima rješenja.

Koliko je još nepoznanica?

“Ne znaju kakvi su uvjeti u kojima ih drže već pet tjedana. Imali su neformalnu informaciju da su ih smjeli zadržati najviše 14 dana. Ne znaju ni je li itko dobio dokument na temelju kojeg su zadržani, te jesu li bili saslušani i na koje okolnosti, imaju li prevoditelja, niti ostale podatke koje čine osnove zaštite ljudskih prava”, upozorava odvjetnica.

Iz dostupnih informacija koje prate, obitelji su, kaže nam, saznale da je zatočenima dodijeljen odvjetnik po službenoj dužnosti u Zambiji.

“Ovo je trenutno jedino što je dostupno obiteljima zatočenih. Sve ostalo što se čita po portalima su nagađanja i subjektivna razmišljanja o jednoj ozbiljnoj situaciji kršenja temeljnih ljudskih prava zatočenih, kao i njihove maloljetne kćeri, koja ima službene dokumente Republike Hrvatske”, smatra odvjetnica ističući kako obitelji ovog bračnog para aktivno sudjeluju u angažiranju pravne pomoći za zatočene, kao i za njihovu kći, te osiguranju zaštite njihovih prava i temeljnih sloboda i u Zambiji i u Republici Hrvatskoj.