Rusija je zatvorila granicu prema Kini zbog koronavirusa

U Rusiji još nije zabilježen niti jedan slučaj zaraze koronavirusom

Medical staff in protective clothes are seen carrying a patient from an apartment suspected of having the virus in Wuhan, in Hubei province on January 30, 2020. - The World Health Organization, which initially downplayed the severity of a disease that has now killed 170 nationwide, warned all governments to be "on alert" as it weighed whether to declare a global health emergency. (Photo by Hector RETAMAL / AFP)
FOTO: AFP

Ruski premijer Mihail Mišustin naredio je zatvaranje ruske granice prema Kini, javlja agencija TASS. Odluka je donesena kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa koji se nezaustavljivo širi svim dijelovima Kine. „Naredba je potpisana danas. Već se počelo raditi na njezinom provođenju. Obavijestit ćemo sve zainteresirane o mjerama zatvaranja granice na Dalekom istoku, i o drugim koracima koje je vlada poduzela”, kazao je Mišustin danas na sjednici ruske vlade.

U Rusiji još nije zabilježen niti jedan slučaj zaraze koronavirusom, koji je u Kini do sada ubio 170 ljudi. Ranije ovog tjedna Rusija je najavila da će zaustaviti turističke dolaske iz Kine. Od utorka se pregledava sve ruske turiste po povratku iz Kine, objavio je nacionalni zdravstveni centar jučer. Usprkos takvim mjerama, ruski konzulat u Pekingu jučer je objavio da dvije zemlje zajedno rade na razvoju cjepiva protiv koronavirusa. Kineske vlasti su genom virusa predale Moskvi, navedeno je u istoj objavi.

Avio kompanije otkazuju letove

Do kraja dana u srijedu potvrđeno je ukupno 7.736 slučajeva zaraze koronavirusom, uz još 12.167 suspektnih, priopćilo je Kinesko nacionalno povjerenstvo za zdravlje. Od toga, 1.239 ljudi nalazi se u kritičnom stanju. Od 170 dosadašnjih smrtnih slučajeva, 162 su zabilježena u epicentru epidemije, u provinciji Hubei. Virus, koji je u međuvremenu zahvatio čitavu zemlju, proširio se diljem svijeta, pa je tako 70 slučajeva zaraze zabilježeno u više od 20 zemalja, među kojima u Japanu, Njemačkoj, Francuskoj, Tajvanu i Vijetnamu.

Stručno povjerenstvo Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) sastat će se ponovno u četvrtak kako bi odlučilo o tome hoće li brzo širenje zaraze proglasiti javnozdravstvenom opasnošću od međunarodne važnosti. Tijekom noći, rastućem broju zrakoplovnih kompanija koje su otkazale neke ili sve letove u Kinu pridružili su se i Lufthansa, KLM, Finnair, American Airlines te IndiGo.