Rusija pred gubitkom strateški najvažnijeg grada u Ukrajini: 'Putin bi ga radije zbrisao s lica zemlje nego predao'

Pad Hersona bio je golemi udarac za Ukrajinu na početku invazije. Ratna sreća sad se mijenja

FOTO: AFP

Grad Herson, sjedište istoimene oblasti na jugu Ukrajine, pod ruskom je okupacijom od prvih dana invazije. Svjetski mediji tada su izvještavali kako je “pao prvi veliki ukrajinski grad”, a danas su ukrajinske snage na jugu usredotočene upravo na njegovo oslobađanje.

Mogući pad Hersona bio bi još jedno poniženje za Moskvu te bi dodatno stjerao u kut ruskog predsjednika Vladimira Putina i posljedično možda doveo do dodatne eskalacije rata.

No, zašto je Herson uopće tako vojno i politički važan? Prvo, radi se o jedinom glavnom gradu neke ukrajinske oblasti koji su Rusi u ovom ratu osvojili. Prije invazije, imao je oko 280.000 stanovnika, smješten je na rijeci Dnjepar, nedaleko od ušća u Crno more, te je veliko industrijsko središte, piše Associated Press.

Zašto je Herson tako važan

Gubitak Hersona bio je golemi udarac za Ukrajinu na samom početku rata. Između ostalog, i zato što se nalazi na točki s koje se može prekinuti dotok pitke vode iz Dnjepra prema Krimu, koji je Rusija anektirala 2014. Kijev je blokirao te vitalne zalihe nakon aneksije, a Putin je ranije spominjao važnost njihove obnove.

Tijekom ljeta Ukrajinci su pokrenuli munjevite napade kako bi vratili okupirana područja, uključujući i Herson. Koristili su američke raketne bacače HIMARS za gađanje ključnog mosta na Dnjepru, što je Ruse natjeralo da se oslanjaju na pontone i brodove. Dodatni udarac Putinu bio je napad na Kerčki most, koji povezuje rusko kopno s Krimom te služi kao glavna opskrbna linija za ruske snage na jugu.

Moskva je reagirala napadima na energetska postrojenja u Ukrajini, a Putin je nedavno proglasio i ratno stanje u četiri nedavno anektirane oblasti, među kojima je i Hersonska. Međutim, to nije obeshrabrilo ukrajinske snage koje su nastavile gurati svoju ofenzivu prema jugozapadu uz rijeku Dnjepar, a ruskim je trupama sve teže zaustaviti njihovo napredovanje.

Naređena evakuacija stanovništva

Novoimenovani ruski zapovjednik u Ukrajini, general Sergej Surovikin, čini se, priprema teren za moguće povlačenje iz Hersona, priznajući da je situacija u regiji “poprilično teška”.

Ruske vlasti, koje su najprije odbacivale opciju evakuiranja grada, proteklog tjedna promijenile su retoriku te upozorile da bi se Herson mogao naći pod snažnim ukrajinskim granatiranjem. Pozvali su stoga građane na evakuaciju, ali isključivo u područja pod ruskom kontrolom. Dužnosnici govore o 60.000 civila koja treba premjestiti. Dužnosnici regionalne uprave, koju je imenovala Moskva, također su se povukli, podsjeća AP.

Što bi gubitak Hersona značio za Rusiju

Povlačenje iz Hersona, kao i drugih područja na zapadnoj obali Dnjepra, razbilo bi ruske nade da će izvršiti ofenzivu na jugozapadu Ukrajine, prema Mikolajivu i Odesi, kako bi Ukrajini presjekli pristup Crnom moru. Takav pothvat Moskvi bi omogućio da izgradi koridor prema Pridnjestrovlju, separatističkoj regiji u Moldaviji, gdje se nalazi velika ruska vojna baza.

“Gubitak Hersona pretvorio bi sve južne snove Kremlja u prah”, kaže ukrajinski vojni analitičar Oleg Ždanov. “Herson je ključ za cijelu južnu regiju, koji bi Ukrajini omogućio da gađa ključne rute opskrbe ruskih snaga. Rusija će pokušati zadržati kontrolu svim sredstvima”, dodao je.

Što bi oslobađanje Hersona značilo za Ukrajinu

Za Ukrajinu bi vraćanje Hersona pripremilo teren za povrat dijela Zaporožja koji drži Rusija te drugih područja na jugu. Također, to bi eventualno omogućilo Ukrajincima i povratak na Krim. “Ukrajina samo treba čekati da im Herson padne u ruke kao zrela jabuka jer se situacija s opskrbom ruskih snaga iz dana u dan pogoršava”, tvrdi vojni analitičar.

Uz to, povratak Hersona značio bi i ponovni prekid isporuke pitke vode za Krim. “Nakon oslobađanja Hersona, Rusija će imati problema s pitkom vodom na krimskom poluotoku”, kaže Ždanov. Dodaje da bi “Rusija mogla prije izbrisati Herson s lica zemlje, nego ga predati Ukrajini”. Te strahove dijele i drugi stručnjaci pa tako američki Institut za proučavanje rata smatra da ruske snage planiraju raznijeti hidrocentralu uzvodno od Hersona i izazvati svojevrsni tsunami koji bi grad, ali i još 80-ak naselja, potopio.

Volodimir Fesenko, čelnik neovisnog kijevskog think-thanka ‘Penta Centar’, smatra da bi gubitkom Hersona “Kremlj bio suočen s novim valom kritiziranja vojnog zapovjedništva i općenito vlasti među ultradomoljubnim krugovima”. Dodaje i kako bi to značilo i “reputacijsku štetu u očima Kine, što bi moglo biti posebno opasno za Kremlj”.