Herson je oslobođen, ali što dalje? Ukrajinski san o vraćanju Krima sada je gotovo neostvariv, ali Donbas je već druga priča

Gdje bi se u Ukrajini mogle voditi sljedeće velike bitke

People hold a Ukranian flag and a slogan which reads as "11/11/2022 - Kherson - Ukraine" as they gather in Maidan Square to celebrate the liberation of Kherson, in Kyiv on November 11, 2022, amid the Russian invasion of Ukraine. - Ukraine's President Volodymyr Zelensky said on November 11 that Kherson was "ours" after Russia announced the completion of its withdrawal from the regional capital, the only one Moscow captured in nearly nine months of fighting. (Photo by Genya SAVILOV / AFP)
FOTO: AFP

Cijela Ukrajina od jučer je na nogama u proslavi oslobođenja grada Hersona. Stanovnici grada jučer su plesali i pjevali pod svjetlima farova automobila, a s feštom su nastavili i danas. Rusko povlačenje definitivno je kraj jedne od najdužih i najdužih bitaka u ratu do sad a, analizira Telegraphov vanjskopolitički dopisnik Roland Oliphant, ta će bitka preoblikovati kako ukrajinsko bojište, tako i politički prostor.

Ruski tenkovi prešli su preko Antonovskog mosta još u prvom tjednu rata, prije nego što su Ukrajinci imali priliku raznijeti ga. I bila je to važna ruska pobjeda, jer je to bilo prvo sjedište neke ukrajinske oblasti koje je palo u ruke okupatora. Važna je i zato jer im je osigurala ključan prijelaz preko rijeke Dnjepar i istovremeno ugasila ukrajinske nade da će im upravo Dnjepar biti prirodna linija obrane prema Odesi. Rusi su usto osvojili i Novu Kahovku, čime su si osigurali opskrbu pitke vode za Krim.

Kako će prijeći rijeku ako su srušili mostove?

Povlačenje, koje je završilo jučer, sad je to preokrenulo. Ruski snovi o maršu na Odesu splasnuli su nakon niza bitaka oko rijeke Južni Bug, zapadno od grada Hersona. Zapravo, još je krajem ožujka postalo jasno da je bitka za kontrolu nad jugozapadnom ukrajinskom obalom bila odgođena do daljnjega. Povlačenje je samo priznavanje te realnosti.

I premda se Rusi ohrabruju da će se, nakon povlačenja, jednog dana vratiti na zapadne obale Dnjepra, za to su, bez funkcionalnih mostova koje su sami uništili, šanse jedva postojeće. No, upozorava Telegraphov novinar, isto vrijedi i za Ukrajince. Iako su neki pomislili da bi Herson mogao biti samo početak velike ofenzive na Krim, Dnjepar – koji je u samom Hersonu širok oko 500 metara, a nizvodno se širi na nekoliko kilometara – je jednostavno prevelika prepreka.

“Petak će označiti kraj bilo kakvog značajnijeg ratovanja na jugu. Rijeka će postati statička bojišnica koja će se pružati od ušća pa sve do sela Vasiljevka u regiji Zaporožje. Obje će strane iskoristiti to za pregrupiranje i slanje dodatnih trupa i naoružanja na istok. Sljedeće velike bitke vjerojatno će se dogoditi u Zaporožju, Donjecku i Lugansku”, piše u analizi Telegrapha u kojoj se upozorava i da to ipak ne znači da je Krim sasvim siguran za Ruse.

Ne mogu sakriti poražavajuću činjenicu

Oslobađanjem Hersona, Ukrajincima su u domet došle ključne ceste koje služe za opskrbu anektiranog poluotoka. Rusi će vjerojatno pucati s lijeve na desnu obalu Dnjepra u znak odmazde za svoj poraz. Sigurnost opskrbe Krima pitkom vodom je neizvjesna, ali zasad je vjerojatno sigurna budući da Rusi i dalje kontroliraju kanal koji ide od Dnjepra prema polutoku, a Ukrajinci ga ne mogu blokirati bez prelaska na lijevu stranu rijeke.

Analiza Telegrapha spominje kako je ovo i značajan politički udarac za Rusiju, koja će ovu katastrofu svojim stanovnicima vjerojatno pokušati prikazati kao vojno čudo poput onoga kod Dunkerquea. No, što god učine, ne mogu sakriti činjenicu da je Rusija izgubila jedini glavni grad neke ukrajinske oblasti – i najveće urbano središte izuzev Mariupolja – koji je uspjela zauzeti od početka invazije.

Putin se zakopao u vlastitu propagandu

Ukrajinci se nadaju da će oslobađanje Hersona uvjeriti skeptične zapadne saveznike da je Rusiju moguće, ali i nužno, poraziti na bojnom polju i da s njom ne treba voditi pregovore. No, neki američki dužnosnici već su rekli kako se nadaju da će nakon ove bitke nastupiti zatišje u kojem bi diplomacija ponovno mogla postati moguća. Moskva nije toliko jasna u tom pogledu.

Možda će gubitak Hersona uvjeriti Kremlj da je došlo vrijeme za razgovor i značajne ustupke koje bi Ukrajinci mogli čak i uzeti u razmatranje. Ali Vladimir Putin je posljednjih mjeseci postao žrtva vlastite propagande. Postoje svi razlozi za vjerovati da se namjerava boriti dalje, zaključuje Telegraph.