Rusija prijeti da će odgovoriti na 'najagresivniji korak Pentagona i NATO-a od Hladnog rata'

Zveckanje oružjem, čini se, čuje se s obje strane zamišljenih bojišnica

US M1A1 tanks of 11th Armor Cavalry Regiment from the National Training Center at Fort Irwin, California, US, are loaded onto trains during a US Army Preposition Stocks-4 drill at Camp Carroll in Waegwan, about 290 km (180 miles) southeast of Seoul on March 3, 2011. AFP PHOTO / WON DAE-YEON
FOTO: AFP

Plan američke vlade da postavi tenkove i teško naoružanje u zemlje članice NATO-a koje graniče s Rusijom mogao bi biti najagresivniji korak Pentagona od Hladnog rata, rekao je danas jedan ruski dužnosnik. Amerika je ustvrdila da će (za)držati oružje na savezničkom teritoriju ne bi li umirila vlade zemalja koje su navodno frustrirane zato što NATO nije učinio više da odvrati Rusiju od njene politike.

“Ako se u zemljama istočne Europe i Baltika doista pojavi američka teška vojna oprema, uključujući tenkove, topništvo i drugu sličnu opremu, to će biti najagresivniji korak Pentagona i NATO-a od Hladnog rata”, rekao je general Jurij Jakubov iz ruskog ministarstva obrane. “Rusija neće imati izbora i morat će postaviti svoje snage i resurse na zapadnoj strateškoj granici”, rekao je Jakubov, a prenijela agencija Interfax.

Rakete za eksklavu Kalinjingrad

Ruski odgovor može uključivati i isporuku raketa ruskoj eksklavi Kalinjingradu, koja se nalazi između Poljske i Litve. To bi također, kaže Jakubov, zahtijevalo i povećanje broja postrojbi u Bjelorusiji. “Imat ćemo odriješene ruke da organiziramo jačanje naših zapadnih granica”, veli Jakubov.

Američke vlasti kazale su da namjeravaju poslati dovoljno opreme za 150 vojnika u Litvi, Latviji i Estoniji, a dodatno bi mogli opremiti 750 vojnika u Poljskoj, Rumunjskoj, Bugarskoj i možda Mađarskoj. Postojanje teškog naoružanja na istočnim granicama NATO-a osiguralo bi zemljama članicama bržu reakciju u slučaju napada.

Konačna američka odluka

Poljski ministar obrane Tomasz Siemoniak izjavio je da očekuje konačnu američku odluku o opremi u roku od nekoliko tjedana, piše Independent.

“Oni znaju koliko nam je to važno; mi želimo postići trajnu prisutnost američke savezničke vojske ovdje, na poljskom teritoriju”, rekao je Siemoniak novinarima. “Čini mi se da je dopremanje opreme u tom pogledu vrlo važan korak”, istaknuo je on.