Poljski ministar obrane poručuje da je prošlo vrijeme mira u Europi (i da to političari moraju reći javnosti)

Čelnici zemalja članica NATO-a pratili su zajedničke vojne vježbe

Soldiers from Polish special force take a prisoner during a NATO Response Force (NRF) troops exercise in Zagan, southwest Poland on June 18, 2015.  AFP PHOTO / JANEK SKARZYNSKI
FOTO: AFP

Sadašnji sukobi i krize na vratima europskog kontinenta znače da su godine mira u Europi “prošlost”, ocijenio je danas poljski ministar obrane Tomasz Siemoniak. “Mi, političari i mediji, moramo reći našim javnostima da je vrijeme desetljeća mira u Europi nakon hladnoga rata prošlo”, rekao je Siemoniak na zajedničkoj presici s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom u Zaganu, na zapadu Poljske.

Dvojica čelnika su, uz njemačkog, norveškog i nizozemskog ministra obrane, sudjelovala u Zaganu u prvoj “cjelovitoj” vježbi novih Snaga za brzi odgovor Sjevernoatlantskog saveza (Very High Readiness Joint Task Force, skraćeno VJTF). “Sve su brojnije prijetnje oko Europe: rusko-ukrajinska kriza, skupina Islamska država, složena kriza u sjevernoj Africi. Nećemo moći obraniti naše europsko blagostanje ne budemo li više radili na sigurnosti”, dodao je.

Idući tjedan odluka o NATO-ovom naoružanju u srednjoj Europi

Stoltenberg je pak istaknuo da će NATO-ovi ministri obrane sljedećeg tjedna raspravljati o “preraspodjeli” NATO-ova oružja u srednjoj Europi, što je već naišlo na kritiku Moskve. “Odluke još nismo donijeli. Sa saveznicima surađujemo u vezi s preraspodjelom opreme. O tome ćemo sljedećeg tjedna razgovarati na ministarskoj sjednici NATO-a”, rekao je glavni tajnik Saveza.

U toj prvoj velikoj vježbi VJTF-a saveza koja je počela prošlog tjedna, sudjeluje oko 2100 vojnika iz Nizozemske, Češke, Njemačke, Norveške, Poljske, Litve, Belgije, Amerike i Mađarske, različitih rodova vojske koji su Poljsku stigli zrakom i kopnom. Odluka o osnivanju VJTF-a donesena je nakon NATO-ova summita u Newportu u rujnu 2014. radi jačanja istočnog krila Saveza.

Ruski predsjednik prijeti nuklearnim oružjem

Ruska aneksija Krima potaknula je zabrinutost u zemljama srednje Europe koje su ušle u NATO nakon hladnoga rata, napose u baltičkim, koje su gotovo 50 godina bile pod sovjetskom vlašću. Predsjednik Vladimir Putin najavio je u utorak da će Rusija ojačati svoj nuklearni arsenal i do kraja godine razmjestiti više od 40 novih interkontinentalnih raketa.