Rusija: 'Tretirat ćemo BiH kao prijateljsku državu, ali nismo sretni izjavama nekih političara'

Moskva je reagirala na poruke Zapada o tome da bi zapadni Balkan mogao biti novi poligon za rusko destabiliziranje stanja u Europi

Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov (L) shakes hands after meeting with chairman of Bosnia and Herzegovina's tripartite presidency, Milorad Dodik (R), in East-Sarajevo, late on December 14, 2020. - Minister Lavrov arrived in two-day official visit to Bosnia and Herzegovina, where he is scheduled to hold several meetings with country's top officials. (Photo by ELVIS BARUKCIC / AFP)
FOTO: AFP

Rusija ostaje jamac Daytonskog sporazuma i nastavlja tretirati BiH kao “prijateljsku državu”, priopćili su u ponedjeljak iz veleposlanstva Rusije u Sarajevu reagirajući tako na snažne poruke Zapada koje upozoravaju da bi zapadni Balkan, pa tako i BiH, mogli postati novi poligon za rusko destabiliziranje stanja u Europi.

Takva upozorenja tijekom prošlotjednog posjeta BiH iznijela je zamjenica pomoćnika američkog ministra obrane, Laura Cooper, koja je ocijenila kako ruska agresija na Ukrajinu ne napreduje sukladno planovima Kremlja pa Rusima ostaje samo da pokušaju podijeliti zapadne saveznike i tako olabaviti pritisak sankcija kojemu su izloženi.

“Moramo biti svjesni da Kremlj, suočen s tako ujedinjenim otporom i tolikom snagom NATO-a koji je ojačao istočno krilo na dosad neviđen način, traži kako da odvuče pažnju i da nas podijeli, što bi im omogućilo da vrate snagu. To bi se moglo osjetiti ovdje u ovoj regiji. Već smo vidjeli kako je Rusija to radila ranije, vidimo kako u regiji i to i ovdje u BiH instrumentalizira korupciju te opskrbu energijom”, kazala je, uz ostalo, Cooper u intervjuu za lokalne medije.

Insinuacije bez uporišta

Iz ruskog su veleposlanstva na to reagirali posebnim komentarom u kojemu su ocijenili kako su to insinuacije bez uporišta te kako će Rusija naći načina da ostvari svoje ciljeve u Ukrajini, a u odnosu na BiH ponašat će se kao da joj je ta zemlja prijatelj. No naznačili su kako nisu baš sretni izjavama nekih od njenih političara, koji rusku agresiju oštro osuđuju.

Rat protiv Ukrajine uglavnom osuđuju hrvatski i bošnjački političari, dok su gotovo svi iz Republike Srpske uz Rusiju. “Rusija, unatoč izjavama i akcijama nekih političara, strpljivo nastavlja smatrati BiH prijateljskom državom. To se odnosi i na suradnju na području goriva i energije čija je važnost, kao što je već očigledno, postala jasna stanovnicima mnogih zemalja”, stoji u komentaru u kojemu se aludira na činjenicu da je u opskrbi energentima, poput plina, BiH trenutačno potpuno ovisna o ruskom Gazpromu.

Jamac Daytonskog sporazuma

Iz ruskog su veleposlanstva naveli i kako će “unatoč svim jadnim intrigama zapadnih partnera” Moskva ostati jamac Daytonskog sporazuma, odnosno kako će se zalagati za to da narodi i građani BiH sami odlučuju o svojoj sudbini.

Rusija je još sredinom 2021. godine praktično samu sebe isključila iz sudjelovanja u Upravnom odboru Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC), tijela zaduženog za nadzor nad provedbom Daytonskog sporazuma. Rusi su prestali sudjelovati i u financiranju Ureda visokog predstavnika (OHR), nezadovoljni načinom na koji je imenovan Christian Schmidt.