Ruski susjedi mahnito kupuju električne izdajalice, ali natalitet im pada. Pojavila se bizarna teorija za što ih koriste

Zapadne sankcije dovele su Rusiju na rub očaja

France, Nostang, 2022-01-31. Electric breast pump. Photograph by Maud Dupuy / Hans Lucas.
France, Nostang, 2022-01-31. Tire-lait electrique. Photographie par Maud Dupuy / Hans Lucas. (Photo by Maud Dupuy / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)
FOTO: Hans Lucas via AFP/Ilustracija

Porast potražnje za hladnjacima, perilicama rublja i električnim pumpama za izdajanje primijećen u zemljama s kojima Rusija graniči sugerira da Moskva kanibalizira europske uređaje za svoju industriju oružja. Doduše, ova vijest nije potpuna novost, budući da od najranijih dana rata ukrajinske snage javljaju o pronalasku ruskih bombi i raketa u koje su ugrađeni poluvodiči i druge komponente očigledno prenamijenjene iz kućanskih naprava.

Rusiji godinama nedostaje osnovna vojna elektronika kao što su tranzistori, transformatori i mikročipovi. Sama ih nije u stanju proizvesti, a ne može ih kupiti od Zapada zbog sankcija uvedenih nakon prvog grabeža ukrajinskog teritorija 2014. godine, kada je među ostalim okupiran Krim. Tijekom proteklih devet mjeseci nestašice su postale akutne cijelom ruskom proizvodnom sektoru. Problem je toliki da se sumnja kako ruska industrija oružja koristi čak i dijelove igraćih konzola.

Luđački kupuju izdajalice, a nemaju bebe

Podaci koje citira The Times pokazuju kako je Armenija uvezla više perilica rublja iz EU tijekom osam mjeseci od siječnja do kolovoza 2022., nego u prethodna 24 mjeseca. U kolovozu je Kazahstan u zemljama EU kupio hladnjaka u vrijednosti 21,4 milijuna dolara, tri puta više nego u istom razdoblju prošle godine.

Posebno se ističe nagli skok potražnje za električnim izdajalicama europske proizvodnje, čija se prodaja u Armeniji utrostručila, iako je natalitet stanovnika te zemlje pao za 4,3 posto. I Kazahstan je kupio sedam puta više pumpi za izdajanje nego u istom razdoblju 2021., dok je natalitet Kazahstanaca pao za 8,4 posto.

Možda komponente završavaju u ruskim vozilima

Nagađa se da su dijelovi iz spomenutih uređaja prodani ruskoj industriji oružja. Naravno, teško je dokazati da dijelovi završavaju u toj zemlji, a kamoli da ih Rusi ugrađuju u rakete i bombe koje padaju na Ukrajinu. Armenija, Kazahstan i Rusija članice su Euroazijske ekonomske zajednice, koja nema unutarnje carinske granice, što olakšava slanje robe između zemalja članica. Možda treba napomenuti da je kazahstanska vlada, donedavno blizak saveznik Moskve od koje se udaljila nakon početka agresije na Ukrajinu u veljači, izričito obećala da neće pomagati Rusima u zaobilaženju sankcija.

S obzirom na to da nedostatak čipova uzrokuje probleme u cijelom ruskom gospodarstvu, također je moguće da se komponente koriste za druge elektroničke uređaje koje Rusija još proizvodi, poput automobilskih dijelova. Međutim, europski dužnosnici sumnjaju da barem dio bijele tehnike na kraju završi ugrađen u ruske tenkove i projektile.