Rusko ratno brodovlje upravo uplovilo u Crveno more, najopasniju pomorsku točku na svijetu

Prošli su kroz tjesnac Bab-el-Mandeb, misija im je nejasna

Russia's Marshal Shaposhnikov anti-submarine destroyer fires during the 'Vostok-2022' military exercises at the Peter the Great Gulf of the Sea of Japan outside the city of Vladivostok on September 5, 2022. The Vostok 2022 military exercises, involving several Kremlin-friendly countries including China, takes place from September 1-7 across several training grounds in Russia's Far East and in the waters off it. Over 50,000 soldiers and more than 5,000 units of military equipment, including 140 aircraft and 60 ships, are involved in the drills. (Photo by Kirill KUDRYAVTSEV / AFP)
FOTO: AFP

Ratni brodovi iz ruske pacifičke flote prošli su kroz tjesnac Bab-el-Mandeb i ušli u Crveno more, objavila je državna novinska agencija Tass. Rusko se brodovlje time našlo u pomorskom području koje je pogođeno napadima jemenskih hutista i u kojem se nalazi hrpa teretnih brodova i tankera koje hutisti nerijetko ciljaju.

U ruskoj flotili su raketna krstarica Varjag i fregata Maršal Šapošnikov, piše Tass, pozivajući se na službu za medije ruske pacifičke flote. Brodovi su, dodaje agencija, izvršavali “dodijeljene zadaće u okviru pomorske kampanje velikog dometa”. Krajnje odredište brodova se za sada ne zna, kao ni razlog zašto je Rusija poslala brodovlje u to područje.

Hutisti Rusima i Kinezima rekli da ih neće napadati

Hutisti, kojima je sjedište u Jemenu, već mjesecima izvode niz napada na plovila u Crvenom moru u znak odmazde za izraelske vojne akcije u Gazi. Oni su svojim napadima prisilili mnoge trgovačke brodove na promjenu ruta, tako da sada plove znatno duljim, a time i puno skupljim putem oko Afrike.

Hutisti su ranije ovog mjeseca rekli Kini i Rusiji da njihovi brodovi mogu slobodno ploviti Crvenim morem i Adenskim zaljevom bez straha da će biti napadnuti. U zamjenu bi dvije zemlje trebale pružati političku potporu hutistima u tijelima poput Vijeća sigurnosti UN-a, tvrdi nekoliko izvora s kojima je razgovarao Bloomberg.

‘Slučajno’ napali krive brodove

Ova islamistička skupina, koja ima podršku Irana, ranije je najavila da će napadati brodove povezane s Izraelom, SAD-om i Velikom Britanijom, no čini se da su ponekad krivo identificirali neka plovila. Krajem siječnja, projektili su eksplodirali u blizini broda koji je prevozio rusku naftu u blizini Jemena.

Ta “omaška” dogodila se nekoliko dana nakon što je glasnogovornik jemenskih pobunjenika rekao ruskim novinama da se ruski i kineski trgovački brodovi ne moraju bojati napada. Ove subote, hutisti su također ispalili projektil na kineski tanker Huang Pu, priopćilo je Središnje zapovjedništvo SAD-a, naglašavajući kontinuirane rizike za brodarstvo u morima kod Jemena unatoč sporazumu.

Rusi održali velike pomorske vježbe

Otkako su počeli napadi, većina zapadnih brodarskih tvrtki izbjegava Crveno more i umjesto toga obilazi Rt dobre nade. Međutim, američki i britanski ratni brodovi tjednima gađaju položaje hutista u Jemenu, čime pokušavaju odvratiti militantnu skupinu od napada na trgovačke brodove. Iran, koji ih podržava, istovremeno ima špijunski brod neposredno izvan Crvenog mora. U blizini se nalazi i francuski brod.

Ranije ovog mjeseca, Rusija, Iran i Kina održali su zajedničke pomorske vježbe u Indijskom oceanu, prema ruskom ministarstvu obrane. Brodovi Varjag i Maršal Šapošnikov sudjelovali su u tim vježbama, za koje je Rusija rekla da im je cilj “vježbati sigurnost u pomorskim gospodarskim aktivnostima”, uključujući oslobađanje brodova od pirata.

Rusija je, inače, svojedobno htjela izgraditi pomorsku bazu na Crvenom moru u Sudanu, ali građanski rat koji divlja mjesecima u toj zemlji mogao bi poništiti te planove.