Washington vratio hutiste na popis terorističkih skupina, Europska unija nije. Zašto?

Hutistički pokret zaprijetio je 'snažnim i učinkovitim odgovorom'

RED SEA - NOVEMBER 20: (----EDITORIAL USE ONLY - MANDATORY CREDIT - 'HOUTHIS MEDIA CENTER / HANDOUT' - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS----) A screen grab captured from a video shows that cargo ship 'Galaxy Leader', co-owned by an Israeli company, being hijacked by Iran-backed Houthis from Yemen in the Red Sea on November 20, 2023. Houthis Media Center / Handout  / Anadolu (Photo by Houthis Media Center / Handout / ANADOLU / Anadolu via AFP)
FOTO: Anadolu via AFP

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena u srijedu je vratila hutiste na popis terorističkih skupina, rekli su američki dužnosnici, dok Europska unija to neće učiniti jer su jemenskim pobunjenicima već uvedene sankcije, a izmjena kategorizacije bi bila teška.

Dužnosnici su rekli da je svrha vraćanja na popis, kojim se proiranskoj skupini uvode stroge sankcije, prekinuti dotok oružja i novca, koje su hutisti koristili za napade ili otimanje brodova u Crvenom moru.

Napadi hutista su poremetili svjetsku trgovinu, prouzročili strah od inflacije i produbili zabrinutost da bi posljedice rata Izraela protiv palestinske islamističke organizacije Hamasa mogle destabilizirati Bliski istok.

Udžbenička definicija terorizma

“Ovi napadi odgovaraju udžbeničkoj definiciji terorizma”, rekao je jedan od troje dužnosnika administracije koji je brifirao novinare uoči službene objave pod uvjetom da ostane anoniman.

Do uvrštavanja na popis terorističkih skupina, najnovijeg pokušaja Washingtona da zaustavi napade na brodove, došlo je nakon što su američki i britanski vojni zrakoplovi, brodovi i podmornice prošlog tjedna izvršili niz zračnih napada na hutiste, koji upravljaju najnaseljenijim dijelom Jemena.

Hutisti se od 2022. nalaze pod sankcijama Europske unije i Ujedinjenih naroda, rekao je glasnogovornik Europske službe za vanjske poslove u srijedu. Sankcije su im uvedene zbog napada na trgovačke brodove u Crvenom moru. Skupina je također optužena za napade na civile i civilnu infrastrukturu u Jemenu te ugnjetavanje zaposlenih i politički aktivnih žena.

Zamrzavanje svih resursa

Sankcije na snazi posebno traže zamrzavanje svih sredstava i gospodarskih resursa hutista u Europskoj uniji te zabranjuju njihovo slanje skupini. Posebna kategorizacija hutista kao terorističke milicije bi prije svega imala simboličku vrijednost u EU-u, a teško bi je bilo implementirati.

Razlog za to jest što uvrštavanje na europski popis terorističkih skupina iziskuje odluku nacionalnog suda ili nalog za zabranu od administrativnog tijela, što nije potrebno za normalne sankcije. Hutistički pokret, koji tvrdi da je svrha napada na komercijalne brodove podržati Palestince u izraelskom ratu u Gazi, zaprijetio je “snažnim i učinkovitim odgovorom”.

Napadi su dio šireg odgovora na sukob u Gazi takozvane “Osovine otpora”, koja uključuju hutiste, Hamas, Hezbolah iz Libanona, iračke šijitske milicije, povezane s Iranom. Vojna koalicija predvođena Saudijskom Arabijom intervenirala je u Jemenu 2015. kako bi podržala vladine snage koje se bore protiv hutista u ratu koji se smatra posredničkim ratom između američkog saveznika Saudijske Arabije i Irana.