Sad će, doznajemo, Vrhovni sud odlučivati o lažnoj diplomi tajnice Zeljko koju je otkrio Telegram

Priča je bizarna; sud u Bjelovaru odbio je Sandri Zeljko, koja još radi u državnoj službi, ukinuti svjedodžbu i slučaj sad ide na Vrhovni

FOTO: Ilustracija Telegram

Nakon što je Telegramov Drago Hedl usred afere Dnevnice otkrio kako Sandra Zeljko, optužena bivša tajnica u Vladi Republike Hrvatske, ima i lažnu svjedodžbu srednje škole, Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru pokrenulo je postupak kojim joj pokušava oduzeti stručnu spremu. Država naime smatra da je oštećena zbog činjenice da je Sandra Zeljko s lažnom diplomom radila u državnoj službi. Na osnovu te lažne stručne spreme obračunavala joj se i plaća.

Prema mišljenju vukovarskog tužiteljstva, Općinski sud u Vukovaru svojedobno je nezakonito priznao srednjoškolsku svjedodžbu Sandri Zeljko, pa je sada zatraženo da se to sudsko rješenje ukine. Kako je Županijski sud u Bjelovaru, koji je odlučivao o žalbi tužiteljstva, odbio dopustiti državi da se uključi u postupak protiv bivše tajnice, slučaj je upućen na Vrhovni sud Republike Hrvatske. Njemu je Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru podnijelo zahtjev za revizijom slučaja.

Telegram je prvi otkrio lažnu diplomu S. Zeljko

Rješenje o stručnoj spremi koje je Sandra Zeljko dobila, kako je Telegram otkrio, bilo je višestruko sporno. Donio ga je Općinski sud u Vukovaru još 19. studenoga 1992. godine. Vukovarski sud tada je, s obzirom na okupaciju hrvatskog Podunavlja, djelovao u Zagrebu. Rješenje je potpisao tadašnji sudac tog suda, Miroslav Šovanj, koji je u međuvremenu napredovao do suca Kaznenog odjela Vrhovnog suda RH.

U rješenju je navedeno kako ono “u cijelosti zamjenjuje školsku ispravu” i navodi da je Sandra Zeljko, rođena 17. srpnja 1973. u Vukovaru, u školskoj godini 1990/91. u Centru za usmjereno obrazovanje Edvard Kardelj, završila srednju ekonomsku školu.

Vukovarski sud povjerovao joj je bez dokaza

U zahtjevu koji je Sandra Zeljko podnijela Općinskom sudu u Vukovaru navodi se da zbog ratnih okolnosti nije bila u mogućnosti pribaviti duplikat svjedodžbe. Sud je ocijenio kako je njezin zahtjev osnovan te je “temeljem izvedenih dokaza sa sigurnošću utvrđeno da je podnositelj zahtjeva [Sandra Zeljko] završio predmetnu školu i time stekao označenu školsku spremu, te da je zbog ratnih okolnosti arhiv škole nedostupan, pa nije u mogućnosti pribaviti duplikat o stečenoj stručnoj spremi”.

Tužiteljstvo u svom zahtjevu sada citira ono što je Telegram otkrio, a to je da je Općinski sud u Vukovaru prekršio Zakon o dokazivanju stečene školske spreme. Sud je povjerovao isključivo riječima Sandre Zeljko i jednog njezinog svjedoka. A prema službenim podacima iz Ekonomske škole Vukovar, koja je pravni sljednik Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje Edvard Kardelj, proizlazi da je Sandra Zeljko prvi razred srednje škole završila 28. lipnja 1989., dok je u školskoj godini 1990/1991, točnije 13. lipnja 1991. završila drugi razred. Dakle, nije mogla školu iste godine i završiti, kako je to rješenjem potvrdio Općinski sud u Vukovaru. Ni u jednoj arhivi, nadalje, nema ni jednog podatka da je nakon tog drugog razreda nastavila školovanje.

S lažnom diplomom radila u državnoj službi

Tužiteljstvo upozorava da se Sandra Zeljko s tim nezakonitim rješenjem zaposlila u Ministarstvu hrvatskih branitelja te i dalje radi u tijelima državne uprave. Zato smatra da Republika Hrvatska, čije interese Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru zastupa, ima pravo tražiti da se to rješenje i ukine. To bi, drugim riječima, značilo da bi Sandri Zeljko sasvim izvjesno bila poništena srednjoškolska svjedodžba.

Međutim, bjelovarski sud odbio je zahtjev tužiteljstva, uz obrazloženje da ono nema položaj stranke u izvanparničnom postupku. Nakon ove odbijenice Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru uputilo je zahtjev za revizijom slučaja, o čemu će sada odlučivati Vrhovni sud Republike Hrvatske. U zahtjevu je naveden i dodatni argument. Tako se podsjeća da je u jednom ranijem identičnom slučaju, Republici Hrvatskoj dozvoljeno da se uključi u slučaj, te je prvotno sudsko rješenje Općinskog suda u Vukovaru, kojim je jednom Vukovarcu priznata srednja škola, nakon toga ukinuto.

U situaciji kada postoje dva različita sudska tumačenja, tužiteljstvo od Vrhovnog suda RH traži da zauzme stav o ovom pitanju i da dozvoli Republici Hrvatskoj, iz čijeg proračuna Sandra Zeljko godinama dobiva plaću, da pobije nezakonito sudsko rješenje o njezinoj svjedodžbi.