Amerika razmišlja o vojnom potezu koji bi trebao prilično uzdrmati ISIS

Dva američkih dužnosnika otkrila su za Reuters neke nove planove

American special forces soldiers fire as they advance during the "Swift Response" airborne training exercise in Hohenfels, southern Germany on August 26, 2015. Some 5,000 soldiers from 11 NATO nations participate in simultaneous multinational airborne operations across Germany, Italy, Bulgaria and Romania. AFP PHOTO / PHILIPP GUELLAND
FOTO: AFP

Sjedinjene Države razmatraju slanje malog broja jedinica za specijalne operacije u Siriju, te slanje jurišnih helikoptera u Irak. To bi značilo i veći zamah u borbi protiv tzv. Islamske države, izjavili su u utorak američki dužnosnici, prenosi Reuters.

Američki predsjednik Barack Obama, duboko je nesklon opciji slanja američkih trupa u nepopularne ratove na Bliskom istoku, no sada bi mu neke opcije mogle biti prihvatljivije, kako se bliži kraj mandata. Obamina administracija je pod pritiskom da poveća svoj angažman nakon pada iračkog grada Ramadanija u ruke ISIS-a početkom godine, te neuspjeha programa obuke sirijskih pobunjenika.

Unaprijed oređeni ciljevi

Dva američka dužnosnika, koja su za Reuters govorila pod uvjetom anonimnosti, kažu kako bi svako slanje trupa bilo čvrsto određeno s unaprijed određenim vojnim ciljevima u Iraku i Siriji.

Ta opcija uključuje slanje nekih američkih specijalnih snaga u Siriju gdje bi po prvi puta savjetovali umjerene sirijske pobunjenike i, potencijalno, obučili ih da mogu pozvati američke zračne napade u pomoć, rekao je jedan dužnosnik.

Ostale mogućnosti uključuju slanje malog broja Apache helikoptera i operativaca koji bi upravljali njima u Irak, kao i poduzimanje koraka kako bi pomogli iračke sposobnosti da ponovno preuzmu teritorij od tzv. Islamske države.

AH-64 Apache helikopter
AH-64 Apache helikopter AFP

Apache helikopteri u Iraku

Obama je do sada odbijao bilo kakvo slanje vojnika na teren, no sada su se pojavili novi prijedlozi. Oni su, rekao je jedan od dužnosnika, još uvijek u fazi ideje – što znači da čak i ako budu odobreni u nadolazećim danima, do vojnog angažmana mogli bi proći tjedni ili mjeseci.

Pentagon i Bijela kuća odbijaju komentirati ove opcije, o kojima su također izvijestili Washington Post i Wall Street Journal.

Ranije u utorak, američki ministar Ash Carter signalizirao je svoju namjeru da američka vojska poveća svoju aktivnost u Iraku i Siriji, samo nekoliko dana nakon što su američke snage sudjelovale u akciji spašavanja taoca koje je zarobio ISIS u Iraku. U toj je misiji poginuo jedan američki vojnik.