SAD se i dalje odbija ispričati Japanu zbog bacanja nuklearnih bombi u II. svjetskom ratu

Američki državni tajnik John Kerry tužan je, ali se ne misli ispričati

U.S. Secretary of State John Kerry testifies at the Senate Foreign Relations Committee while on Capitol Hill in Washington, April 8, 2014. Kerry squarely blamed Russian agents on Tuesday for separatist unrest in eastern Ukraine, saying Moscow could be trying to lay the groundwork for military action like in Crimea.   REUTERS/Larry Downing   (UNITED STATES - Tags: POLITICS)
FOTO: Reuters

Američki državni tajnik John Kerry, koji će u ponedjeljak posjetiti Memorijal za mir u Hirošimi, neće se ispričati u ime Sjedinjenih Država za atomsku bombu bačenu na taj grad 1945. rekao je u nedjelju navečer jedan američki diplomat.

“Ako me pitate je li se državni tajnik došao u Hirošimu ispričati, odgovor je ne”, odgovorio je taj visoki dužnosnik State Departmenta na pitanje nekolicine novinara.

“Ali ukoliko me pitate je li državni tajnik, kao i svi Amerikanci i Japanci, tužan zbog tragedija koje su doživjeli brojni naši državljani, odgovor je da”, dodao je diplomat.

Skupina G7 u Japanu raspravlja o terorizmu

John Kerry je stigao u subotu u Hirošimu u sklopu dvodnevnog skupa sedam industrijski najrazvijenih zemalja svijeta (G7), posvećena terorizmu, nuklearnom razoružanju i pomorskoj sigurnosti. Kerryjev posjet je bez presedana za jednog šefa američke diplomacije.

Njegov posjet otvara put posjetu američkog predsjednika Baracka Obame prigodom Summita šefova država i vlada krajem svibnja.

Čin za koji se SAD nikad nije ispričao

Šestog kolovoza 1945. američki bombarder Enola Gay je ispustio atomsku bombu na Hirošimu, koja je izravno ili od posljedica zračenja i opekotina ubila 140.000 osoba, što je čin za koji se Sjedinjene Države nisu nikada ispričale. Tri dana kasnije Nagasaki je zadesila jednaka sudbina, tamo je poginulo 74.000 ljudi.

Napadi na ta dva grada ubrzali su kapitulaciju Japana i završetak Drugog svjetskog rata, 15. kolovoza 1945.