SAD traži da Srbi odmah uklone barikade na sjeveru Kosova: 'Rok za postizanje sporazuma je odmah'

Zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika kaže kako se SAD protivi dolasku srpske vojske na sjever Kosova

German officers serving in the peacekeeping mission in Kosovo (KFOR) inspect a road barricade set up with trucks by ethnic Serbs in the village of Rudare near the town of Zvecan on December 12, 2022. - Tensions were high in northern Kosovo on Sunday after unknown attackers exchanged gunfire with the police and threw a stun grenade at EU law enforcers during the night.
Hundreds of Serbs, outraged over the arrest of a former police officer, gathered again early in the morning at the roadblocks erected Saturday and which have paralysed traffic through two border crossings from Kosovo to Serbia. (Photo by STRINGER / AFP)
FOTO: AFP

Barikade na sjeveru Kosova trebaju mirno ukloniti oni koji su ih postavili, poručio je u srijedu zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika Gabriel Escobar. Naglasio je kako se SAD protivi dolasku srpske vojske na sjever te da Srbija i Kosovo moraju postići pravno obvezujući sporazum.

Escobar je u intervjuu za Radio-televiziju Srbije, u danu kad se u Beogradu europski izaslanik za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, rekao da se protivi “militariziranju problema”. Aludirao je time na raniju najavu Beograda da će, sukladno Rezoluciji VS UN-a iz 1999., tražiti od KFOR-a da osigura povratak do tisuću pripadnika srpskih sigurnosnih snaga na Kosovo.

Escobar je rekao da “ima napretka i ima razloga za optimizam”, ali nije naveo na čemu temelji optimizam, poslije razgovora s čelnicima obje strane. Escobar i Lajčak su prethodno imali odvojene razgovore s kosovskim dužnosnicima koji su u srijedu u Prištini potpisali dokument kojim kandidiraju Kosovo za članstvo u EU.

SAD se zalaže za sporazum Srbije, Kosova i EU-a

Događa se to u jeku krize i blokada cesta na sjeveru koje su postavili lokalni Srbi, prosvjedujući zbog uhićenja sunarodnjaka, bivšeg policajca, i odbijanja Prištine da formira Zajednicu srpskih općina na Kosovu. Američki dužnosnik je za RTS rekao kako “ne želi prejudicirati ishod pregovora”, ali je u kontekstu aktualne krize ocijenio da se može vidjeti “ne samo početak rješenja, već i prilika za novi dijalog”.

On je ponovio da se Washington zalaže za “pravno obavezujući sporazum između Srbije, Kosova i Europske unije”, ali i za uspostavljanje Zajednice srpskih općina (ZSO) na što se Briselskim sporazumom, po pokroviteljstvom EU-a, 2013. godine obvezala Priština.

“Za nas je to obveza, jer smo podržali taj proces i jedna politička strana ne može se iz toga povući jednostrano, tako da će biti osnovana ZSO i tražit ćemo načine da tu ideju ostvarimo”, poručio je Escobar. Rok za to je “odmah”, naglasio je.

Lajčak je ranije, poslije razgovora u Prištini, poručio da je “barikade bolje ukloniti diplomatskim putem, nego buldožerima”.

Razgovor s Vučićem ocijenio otvorenim i iskrenim

On je današnji razgovor s Vučićem “o političkom rješenju koje bi vodilo smanjenju tenzija i omogućilo uklanjanje barikada”, ocijenio “otvorenim i iskrenim”. Na Twitteru je poručio da Vučić “razumije ozbiljnost situacije.” Poslije sastanka s Lajčakom i Escobarom, Vučić je nagovijestio nove razgovore tijekom večeri.

Zapreke na Kosovu postavljene prije pet dana još nisu uklonjene, a prema izvješću lokalnih portala sa sjevera Kosova u srijedu navečer na barikadama je “mirno i neizvjesno”. Mještani na barikadama kažu da će “ustrajati u svojoj namjeri” i da “neće odustati dok im se ne ispune zahtjevi i ne osigura normalan život”