Vučićeva kosovska farsa ide dalje. Predao zahtjev za povratak srpske vojske otvoreno priznajući da je to besmislica

Već sedmi dan traju napetosti na Kosovu otkako su lokalni Srbi postavili barikade

27, October, 2022, Belgrade - Press conference of the President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vucic, after the session of the National Security Council held in the Palace of Serbia. Aleksandar Vucic. Photo: M.M./ATAImages

27, oktobar, 2022, Beograd - Konferencija za novinare predsednika Republike Srbije Aleksandra Vucica posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost koja je odrzana u Palati Srbija. Photo: M.M./ATAImages Photo: M.M./ATAImages/PIXSELL
FOTO: M.M./ATAImages 27, oktobar, 2022, Beograd - Konferencija za novinare predsednika Republike Srbije Aleksandra Vucica posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost koja je odrzana u Palati Srbija.

Međunarodnoj mirovnoj misiji na Kosovu (KFOR) u petak je, na prijelazu Merdare, predan zahtjev srbijanske vlade da, na temelju Rezolucije 1244 VS-UN-a, odobri vraćanje stotinu do tisuću pripadnika srpskih snaga sigurnosti na Kosovo, javila je Radiotelevizija Srbije (RTS).

Vlada je tu odluku donijela na sjednici održanoj u četvrtak navečer, dok već sedmi dan traju napetosti na Kosovu otkako su lokalni Srbi, prosvjedujući zbog uhićenja bivšeg policajca i prisustva specijalnih postrojbi kosovske policije na sjeveru, postavili barikade.

Odluku vlade, usvojenu jednoglasno, priopćio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, ustvrdivši da će KFOR odbiti taj zahtjev. “Mislim da ne postoji mogućnost da oni naš zahtjev prihvate”, rekao je Vučić u četvrtak navečer za Radioteleviziju Srbije.

SAD već tri dana upozorava

Američki dužnosnici u posljednja tri dana jasno su Beogradu stavili do znanja da se Washington protivi “militariziranju problema”. Američki veleposlanik u Beogradu Cristopher Hill ocijenio je u četvrtak da srbijanska vlada ima pravo zatražiti od KFOR-a povratak do 1.000 pripadnika snaga sigurnosti, ali da je neophodno političko rešenje.

Prethodno je zamjenik pomoćnika državnog tajnika SAD-a Gabriel Escobar poručio da “barikade na sjeveru Kosova trebaju mirno ukloniti oni koji su ih postavili” i naglasio kako se “SAD protivi dolasku srpske vojske na sjever”, te da “Srbija i Kosovo moraju postići pravno obvezujući sporazum”. Escobar je istaknuo i obvezu Prištine da, po Briselskom sporazumu iz 2013., formira Zajednicu srpskih općina, na čemu inzistira Beograd.

Inače, prema tumačenju srbijanskih eksperata, čak i kada bi KFOR pristao na vraćanje do tisuću pripadnika srpskih snaga na Kosovo, njihova bi prisutnost ondje bila uglavnom simbolična, odnosno bili bi pod KFOR-ovim zapovjedništvom, a smjeli bi imati tek nekoliko zaduženja, ponajprije razminiranje, komunikaciju s KFOR-om, prisustvo na graničnim prijelazima i uz sakralnu baštinu, kao što su pravoslavni manastiri, dok bilo kakvo konkretnije djelovanje ne bi bilo dozvoljeno.

I dalje burno

Situacija na Kosovu se ne smiruje, a Kosovska policija (KP) je, prema tvrdnjama srpskih izvora i obitelji, sinoć uhitila još jednog bivšeg policajca, Slađana Trajkovića, koji je navodno optužen za ratne zločine. Trajković je jedan od pripadnika policije koji su napustili policiju koncem studenog, kada su Srbi napustili kosovske institucije.

Direktor Ureda za Kosovo srbijanske vlade Petar Petković ocijenio je da novo uhićenje “pokazuje da (kosovski premijer Albin) Kurti nastavlja lov na Srbe” i da “ne želi smirivanje tenzija”.