Sad vidimo pravi odraz 30-godišnjeg strukturalnog nacionalizma, katolicizma i igranja samo na kartu turizma

Markovina donosi svoj tjedni pregled događaja

Rezultati popisa, prepucavanja sa Srbijom, govori u UN-u, prosvjed mladih liječnika, mobilizacija u Rusiji i Liga nacija obilježili su tjedan

Prošlog tjedna saznali smo dobar dio rezultata popisa stanovništva, čiji rezultati nisu nimalo ohrabrujući. Održana je i Generalna skupština UN-a, Vladimir Putin je proglasio djelomičnu mobilizaciju, a Milorad Dodik se susreo s njim. U Crnoj Gori je iznova pat-pozicija, a u Hrvatskoj su mladi liječnici su održali masovni prosvjed. Čelni ljudi Srbije i Hrvatske su nastavili verbalni rat povodom uručivanja optužnice hrvatskim pilotima, obilježen je i Dan nasilja nad ženama, a reprezentacija je odigrala odličnu utakmicu u Ligi nacija.

Popis

Rezultati popisa stanovništva koje smo dobili prošli tjedan potvrdili su sve ono što se pretpostavljalo. A to su demografski kolaps Hrvatske, činjenica da postajemo zemlja staraca, da su neke regije potpuno opuštene i da nacionalizam, ali ni masovni turizam, za što su najbolji primjer Vukovar i Split, ne omogućavaju bolji život. Također se potvrdilo i da broj Srba u Hrvatskoj rapidno pada, ali i da je značajno pao broj katolika. Drugim riječima, dobili smo najtočniji odraz tridesetogodišnjega strukturalnog nacionalizma, katolicizma kao državne religije i igranja isključivo na kartu turizma, a taj odraz je poražavajući i nikakve analize i opravdanja ga neće uljepšati.

Prosvjed mladih liječnika

Kakva je pak država prema svojim ljudima u stvarnom životu, svjedoči i prosvjed mladih liječnika koji su se masovno pobunili protiv izrabljivanja, nejednakih koeficijenata i ustaljene prakse, zahtijevajući ozbiljnu reformu, te su na kraju masovnošću uspjeli probuditi Beroševu verbalnu reakciju. U međuvremenu smo saznali i to da u zemlji ima 236 tisuća više zdravstvenih osiguranika, nego ljudi, što jeste jedan od problema.

UN

U New Yorku se pak održavala Generalna skupština UN-a, na kojoj je od Lavrova i Zelenskog bilo puno zanimljivije komparativno čitanje govora Aleksandra Vučića i Andreja Plenkovića. Prvi je trubio o hibridnom ratu protiv Srbije, uspoređujući Kosovo s Ukrajinom i hvaleći se kasnije kako je održao najbolji govor, dok je Plenković kao iskusni rutiner i šampion birokratizacije politike, ponudio niz općih fraza, u koje je uspio uvući da je hrvatsko iskustvo slično ukrajinskome i da se zalaže za promjene Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini. Govoreći pak par dana ranije na Harvardu, založio se za moderni suverenizam i jačanje mainstreama. Odnosno, dok prvi pada u populistički trans, drugi održava iluziju o savršenom europskom političkom centrizmu bez mana, prikazujući se tako kao vjernik dogme na zalasku. Što mu već prelazi u naviku.

Vulin-Milanović

U onom pak izravnom verbalnom sukobu sa Srbijom, Plenković je bio epizodist, dok se Vučiću priključio Aleksandar Vulin, a kontrirao im je Zoran Milanović, pokazujući tako da odnos između političkih vodstava i generalno između Hrvatske i Srbije nije bio nikad gori od rata do danas, da normalne odnose na životu održavaju tek pisci, glumci i pripadnici manjina, odnosno oni najugroženiji i bez ikakve političke moći, a da je povod najnovijoj svađi, ubojstvo civila u izbjegličkoj koloni pretužan za ovo čemu služi. Da, Srbija se kao država nije suočila s vlastitom ulogom u devedesetima, niti su to napravili Vučić i Vulin osobno. I da, takva Srbija besramno prisvaja univerzalni sudsku nadležnost. Ali isto tako, netko je ubio civile u izbjegličkoj koloni, k tome hrvatske državljane, a da hrvatsko pravosuđe i politika ne iskazuju nikakav interes za tu činjenicu.

Dodik-Putin

Svemu tome pridodajmo i Milorada Dodika koji je slavodobitno otišao na sastanak s Putinom, netom nakon što je ovaj proglasio djelomičnu mobilizaciju i time posredno priznao neuspjeh ratnih nastojanja. Dodiku ovaj posjet služi u predizborne svrhe, a moguće i zbog toga da spriječi NATO da preuzme izravno održavanje mira u BiH umjesto EUFOR-a, dok Putinu vrijedi svaki europski saveznik. Što u čitavoj priči radi Zoran Milanović, čovjek koji se satima privatno družio s Dodikom, zna valjda samo on.

Mobilizacija

Vladimir Putin je, kao što sam maloprije naveo, proglasio djelomičnu mobilizaciju, još jednom zaprijetio nuklearnim oružjem i posredno priznao neuspjeh, jasno pokazavši da mira skoro neće biti. Što je sve podignulo tenzije u svjetskoj politici, potaknulo mnoge Ruse na egzodus, a mnoge i na demonstracije podrške ovoj odluci. Usput, pokrenuti su i referendumi u okupiranim pokrajinama za pripajanje Rusiji, koje praktično neće priznati nitko osim Rusije.

Pat-pozicija u Crnoj Gori

U Crnoj Gori je na snazi pat-pozicija, u kojoj Milo Đukanović nije dao mandat Miodragu Lekiću za sastavljanje nove Vlade, zatraživši od parlamenta da se raspusti i raspiše prijevremene izbore, dok je nova/stara većina od 41 zastupnika tražila da parlament iskaže nepovjerenje Đukanoviću i raspiše predsjedničke izbore. Sve uz različita pravna tumačenja i prazninu na Ustavnom sudu. Ishod ćemo uskoro saznati.

Dan nasilja nad ženama

Dan nasilja nad ženama koji je obilježen proteklog tjedna, događa se u momentu u kojem je primjetan porast femicida i u kojem je postala vidljiva cinična sudska praksa prema počiniteljima i zlostavljačima, zbog čega se vrijedi nadati da će se ta praksa promijeniti i da će barem pravosuđe biti tu da nasilje spriječi i spasi živote.

Liga nacija

Pobjedom nad Danskom reprezentacija Hrvatske došla je na prag final foura Lige nacija, ali i dobila laude svih sportskih komentatora koji joj predviđaju veliki rezultat na Mundijalu, s ozbiljnim argumentima za to. Koliko su oni ostvarivi vidjet ćemo već večeras protiv Austrije, a vrijedi notirati i to da je s pravom osporavani Ivajlo Petev uveo Bosnu i Hercegovinu u A skupinu istog natjecanja.