Sastanak europskih šefova diplomacije: 'Iz grešaka s Rusijom treba izvući pouku za odnos s Kinom'

Na samitu ministara vanjskih poslova EU-a u Stockholmu na kojemu se raspravljalo o revidiranju odnosa EU-a s Pekingom

Sweden's Foreign Minister Tobias Billstrom (L) poses with German Foreign Minister Annalena Baerbock (C) and the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell Fontelles (R) during an informal meeting of EU foreign ministers in Stockholm, Sweden, on May 12, 2023. (Photo by Jonas EKSTROMER / TT NEWS AGENCY / AFP) / Sweden OUT
FOTO: AFP

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock i drugi šefovi diplomacija država EU-a rekli su u petak u petak da Europska unija mora učiti iz prethodnih pogrešaka prilikom revidiranja svog odnosa s Kinom.

Prošlost je pokazala da nada u jake gospodarske odnose koji osiguravaju sigurnost može biti varljiva, rekla je Baerbock, aludirajući na raniju pretpostavku da Rusija neće, invazijom na Ukrajinu, riskirati svoje više milijardi dolara vrijedne poslove o isporuci plina zemljama EU-a.

Baerbock je to kazala na samitu ministara vanjskih poslova EU-a u Stockholmu na kojemu se raspravljalo o revidiranju odnosa EU-a s Pekingom, uključujući smanjenje ekonomske ovisnosti o Kini i odgovor na sigurnosne izazove.

Praktički imaju monopol

Litavski je ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis poslao sličnu poruku, pozvavši europske kolege da ne ponove greške u odnosu s Rusijom. “U nekim slučajevima vidimo da se staza nije promijenila, navike se nisu promijenile”, rekao je Landsbergis u petak.

Zemlje bi trebale voditi računa o scenariju u kojem se trgovinski odnosi s Kinom ne prekidaju dobrovoljno, već zbog toga što je primjerice “situacija u Tajvanskom tjesnacu promijenjena silom”.

“Kina gradi novi svjetski poredak” i EU ne može biti pasivni promatrač, dodao je Landsbergis. EU najviše robe uvozi iz Kine na koju otpada 20, 8 posto uvoza EU-a, prema podacima Europske komisije za 2022. Po pitanju nekih kritičkih sirovina Kina gotovo da ima monopol.

Kina je važan konkurent

Baerbock se, kao i drugi ministri, založila za smanjenje sigurnosnih rizika povezanih s ovisnošću o Kini, apelirajući na jedinstvo unutar EU-a i “samouvjereno” korištenje moći zajedničkog tržišta.

“Nismo najveće zemlje na svijetu, ali Europska unija u cjelini, posebno jedinstveno europsko tržište, prirodno ima moć i snagu koju ne bismo smjeli podcijeniti”, rekla je. Visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove Josep Borrell rekao je da je “Kina važan konkurent, a ne samo dobavljač jeftine robe”.

Ishod bi bio katastrofalan

On smatra da je potrebno smanjiti ovisnost o Kini, ali istovremeno nastaviti s njom suradnju. “Kina sagorijeva više ugljena nego ostatak svijeta zajedno”, rekao je Borrell. Klimatske promjene ne mogu se riješiti “bez snažnog angažmana s Kinom”, dodao je.

Kineski ministar vanjskih poslova rekao je, dok se održava skup šefova diplomacija EU-a, da Kina i Europa trebaju zajedno “odbaciti mentalitet hladnog rata”. “Ako imamo novi hladni rat, ishod će biti još katastrofalniji” od prethodnog “i ozbiljno će naštetiti odnosima i suradnji Kine i Europe”, upozorio je Qin Gang tijekom posjeta Oslu.

Kina i Europa moraju zajedno “odbaciti mentalitet hladnog rata” između velikih sila, inzistirao je kineski ministar.