Šest stvari koje dosad znamo o testiranju (navodno) hidrogenske bombe koje je provela Sj. Koreja

Južnokorejski špijuni ističu da bi eksplozija H-bombe bila znatno jača

This undated picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on January 5, 2015 shows North Korean leader Kim Jong-Un (C) inspecting a firing contest of Korean People's Army artillery units at an undisclosed location in North Korea. An earthquake in North Korea on January 6 was a "suspected explosion", Chinese officials said, following fears of another nuclear test by Pyongyang.    AFP PHOTO / KCNA via KNS    REPUBLIC OF KOREA OUT
THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.
---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / AFP / KCNA / KNS
FOTO: AFP

Na državnoj televiziji Sjeverne Koreje danas je objavljeno kako je provedeno uspješno testiranje hidrogenske bombe. Ako se to pokaže točnim, posjedovanje takve bombe znatno će podići snagu te zemlje kao nuklearne sile.

Donosimo vam nekoliko stvari koje dosad znamo o ovom važnom događaju, bitnom i s geopolitičkog i s vojnog aspekta.

1. Zabilježen potres u Sjevernoj Koreji

Američki geološki zavod izvijestio je kako je oko 10 sati po lokalnom vremenu zabilježen potres magnitude 5,1, izazvan velikom eksplozijom. Izvori iz Južne Koreje javili su da je potres bio 50 km od lokacije Punggye-ri, na kojoj je Sjeverna Koreja ranije provodila nuklearne pokuse. Kineski centar za potrese također je zabilježio podrhtavanje tla u Sjevernoj Koreji, izazvano eksplozijom, a japanska vlada kazala je da bi potres mogao biti prouzročen nuklearnim testiranjem.

2. Pyongyang tvrdi: To je hidrogenska bomba

Nedugo potom, Sjeverna Koreja objavila je da je provela uspješan test hidrogenske bombe. “Republika je uspješno testirala svoju prvu hidrogensku bombu. Test je uspješno izvedena u 10 sati”, istaknuto je u priopćenju pročitanom na državnoj televiziji. “Savršenim uspjehom naše povijesne H-bombe pridružili smo se popisu naprednih nuklearnih država”, navodi se u priopćenju i dodaje da je testirana manja verzija bombe. Hidrogenska ili termonuklearna bomba koristi fuziju u lančanoj reakciji, što rezultira daleko jačom eksplozijom od one koja nastane fisijom urana ili plutonija u običnoj nuklearnoj bombi, prenosi Telegraph.

Prošlog je mjeseca sjevernokorejski vođa Kim Jong-un ustvrdio da je Pyongyang razvio hidrogensku bombu, no stručnjaci su bili skeptični jer je podatke koje iznosi Sjeverna Koreja vrlo teško provjeriti.

eksplozija bomba sjeverna koreja foto USGS
Mjesto na kojem je detonirana bomba označeno je zvjezdicom
USGS

3. Je li uistinu riječ o najrazornijem oružju?

Jedan južnokorejski zastupnik rekao je kako su mu iz državne obavještajne agencije kazali da Pyongyang vjerojatno nije proveo testiranje hidrogenske bombe, jer je detonacija proizvela relativno mali seizmički val, piše AP. Zastupnik Lee Cheol Woo tvrdi kako su mu rekli da je potres čiju je jačinu Južna Koreja procijenila na 4,8 magnitude izazvala bomba snage šest kilotona.

Po njegovim riječima, to je manje od sjevernokorejske bombe iz 2013., čija se snaga procjenjivala na 7,9 kilotona i izazvala je potres magnitude 4,9. Hidrogenska bomba uobičajeno ima snagu od nekoliko stotina kilotona kad je riječ o uspješnoj detonaciji, a čak one i neuspješne mjere se u nekoliko desetaka kilotona. Lee je član obavještajnog odbora južnokorejskog parlamenta.

“To je oružje vjerojatno veličine bombe bačene na Hirošimu, ali nije hidrogenska bomba. Riječ je o fisijskoj tehnologiji”, kazao je za BBC Bruce Bennett, viši vojni analitičar. “Eksplozija hidrogenske bombe bila bi 10 puta veća no što je danas zabilježeno”, kazao je Bennett.

Također, japanske stanice za mjerenje zračenja nisu uočile nikakve promjene nakon sjevernokorejskog nuklearnog pokusa, objavio je glasnogovornik japanske vlade. “Do 16.45 sati (po lokalnom vremenu) nijedna japanska mjerna stanica nije zabilježila nikakvo zračenje”, kazao je Yoshihide Suga na konferenciji za novinare, piše Hina. Dodao je da bi Japan mogao predložiti Ujedinjenim narodima razne ekonomske i druge sankcije protiv Sjeverne Koreje u suradnji sa SAD-om no nije otkrio druge detalje.

4. Kako su reagirali Južna Koreja i Japan?

Testiranje bombe izazvalo je trenutnu osudu diljem svijeta. Južna Koreja je rekla da će poduzeti sve moguće mjere, uključujući i sankcije Ujedinjenih naroda, ne bi li se osiguralo da Pyongyang bude kažnjen nakon sada već četvrtog nuklearnog testuiranja.

“Naša vlada snažno osuđuje što je Sjeverna Koreja ignorirala i naša i opetovana upozorenja međunarodne zajednice te provela četvrti nuklearni test, čime je jasno prekršila rezolucije UN-a”, rekao je Cho Tae-Yong, viši sigurnosni dužnosnik u uredu južnokorejskog predsjednika.

Japanski premijer Shinzo Abe izjavio je kako je sjevernokorejsko testiranje hidrogenske bombe prijetnja sigurnosti njegove nacije. “Mi to apsolutno nećemo dopustiti i snažno to osuđujemo.” Istaknuo je da je riječ i o kršenju sporazuma Vijeća sigurnosti UN-a o globalnim naporima za nuklearnim razoružanjem.

5. A kako UN, SAD, Britanija i ostatak svijeta?

Sjedinjene Države osudile su “provokacije” Sjeverne Koreje i obećale da će reagirati na odgovarajući način. No, ističu i kako se još ne može potvrditi da je Pyongyang doista proveo testiranje hidrogenske bombe. “Iako još ne možemo potvrditi ove tvrdnje, osuđujemo svako kršenje zaključaka Vijeća sigurnosti i ponovno pozivamo Sjevernu Koreju da se pridržava svojih međunarodnih obveza”, izjavio je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Ned Price. Sjedinjene Države će, dodao je, “odgovoriti na odgovarajući način na sve provokacije Sjeverne Koreje”.

Nakon eksplozije u Sjevernoj Koreji sazvan je hitan sastanak Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Jedan je diplomat kazao i da će sastanak biti održan iza zatvorenih vrata te da će se vjerojatno održati u 11 sati (po lokalnom vremenu, odnosno oko 17 sati u Hrvatskoj).

Lassina Zerbo, direktor UN-ova Međunarodnog centra podataka Organizacije za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih pokusa, rekao je da, ako bude potvrđen, nuklearni test koji je provela Sjeverna Koreja predstavlja kršenje ugovora i tešku prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti. Općeprihvaćeni ugovor o neodvijanju nuklearnih pokusa, donesen 1996., poštuje 183 zemlje. Zerbo je danas pozvao Sjevernu Koreju da se suzdrži od daljnjeg nuklearnog testiranja i pridruži se državama koje su potpisale taj ugovor.

Philip Hammond, tajnik britanskog ministarstva vanjskih poslova, kazao je kako je testiranje bilo “provokacija” i “teško kršenje” rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a te dodao kako to bezrezervno osuđuje. Testiranja su osudile i Australija, Francuska te Kina.

6. U kojoj je fazi nuklearni program Sjeverne Koreje?

Imala ona H-bombu ili ne, ovo je bio četvrti nuklearni pokus Sjeverne Koreje, unatoč upozorenjima međunarodne zajednice Pyjongyangu da će platiti visoku cijenu bude li nastavio s nuklearnim programom. Zemlja je već pod sankcijama zbog tri prethodna ispitivanja, u 2006., 2009. i 2013. godini. Neuspjeh tih sankcija sada će vjerojatno natjerati Vijeće sigurnosti da donese drastične mjere.

Ključ će biti reakcija Kine, gospodarskog i diplomatskog zaštitnika Sjeverne Koreje. Peking je dosad bio suzdržan i odgovarao Ameriku i njene saveznike od jačeg djelovanja protiv Pyongyanga, ali sada pokazuje rastuću razinu nezadovoljstva zbog opetovanog nuklearnog testiranja. Kina je podržavala Sjevernu Koreju zbog straha da se dvije Koreje ponovno ne ujedine, čime bi u svojoj blizini imala jednog jakog susjeda. Ovo je testiranje ipak osudila, ali treba vidjeti kakve će biti konkretne reakcije.