Saudijski prijestolonasljednik tvrdi da Rijad neće dopustiti rat s Iranom jer bi to bio početak katastrofe

Mohammed bin Salman smatra da huškači nisu pri zdravoj pameti

Saudi Defence Minister Mohammed bin Salman (2nd L),  who is the desert kingdom's deputy crown prince and second-in-line to the throne, arrives at the closing session of the 4th Summit of Arab States and South American countries held in the Saudi capital Riyadh, on November 11, 2015. The summit is aimed to strengthen ties between the geographically distant but economically powerful regions.  AFP PHOTO / FAYEZ NURELDINE / AFP / FAYEZ NURELDINE
FOTO: AFP

Princ Mohammed bin Salman, drugi u redu nasljeđivanja krune Saudijske Arabije, rekao je da bi rat između njegove zemlje i Irana bio početak katastrofe i da to Rijad neće dopustiti, objavio je u četvrtak britanski list Economist, a prenijele agencije.

“Tako nešto uopće ne predviđamo i tkogod nas pokušava gurnuti prema tome nije pri zdravoj pameti”, rekao je u intervjuu. Princ, koji je ujedno i ministar obrane, rekao je da je službeni Rijad zabrinut time što su Sjedinjene Američke Države odlučile smanjiti angažman na Bliskom istoku u odnosu na dosadašnji.

Međutim, u danima nakon smaknuća klerika Nimra al-Nimra i početka posljednje eskalacije napetosti, službeni Rijad nije učinio ništa kako bi normalizirao odnose s Teheranom, piše Reuters. Iskazuju razinu spremnosti na rizik bez presedana u tipično opreznom bliskoistočnom kraljevstvu.

Napad na veleposlanstvo

Nakon što su iranski prosvjednici napali saudijsko veleposlanstvo kao odmazdu za al-Nimrovo smaknuće, Rijad je prekinuo diplomatske odnose s Iranom. “Takvo što se ne bi dogodilo za vrijeme kralja Abdullaha. Niti smaknuće niti prekid diplomatskih odnosa”, rekao je saudijski politički analitičar koji je htio ostati anoniman zato što Saudijska Arabija loše podnosi bilo kakvu kritiku odluka vladajuće obitelji. “Osobno bih volio da su samo povukli veleposlanika. Kasnije bi to bilo lakše popraviti”, komentira analitičar raskid diplomatskih odnosa.

Kralj Salman, šesti brat na čelu kraljevstva od 1953. godine, počeo je proces transfera vlasti na novu generaciju. Počeo je time što je imenovao nećaka Muhameda bin Nayefa kao prijestolonasljednika, a sina Muhameda bin Salmana kao drugog nasljednika. Saudijci kažu kako su razmirice s Iranom tek posljednji u nizu dokaza da je nova generacija znatno spremnija na djelovanje nego što je to bio slučaj s njihovim prethodnicima.

Iznenadni napad

Jedan dobro povezani izvor ispričao je kako je napad na veleposlanstvo iznenadio Rijad, ali da su Saudijci bili spremni riskirati tenzije s Iranom kako bi proveli smaknuće za koje smatraju da je potpuno opravdano. “Al-Nimr je bio saudijski građanin osuđen za zločine u Saudijskoj Arabiji”, opisao je situaciju taj neimenovani izvor.

Bez obzira što je kralj Salman, zajedno s dvojicom prinčeva, povukao mnoge poteze kako bi se suprotstavili povećanju iranskog utjecaja na bliskom istoku, mnogi u Rijadu smatraju da vlasti ne pokušavaju sukobiti se s Iranom. Ukazuju na činjenicu da su Saudijci uložili velike napore kako bi odnose s Teheranom pomaknuli s mrtve točke, a posebno naglašavaju imenovanje novog veleposlanika u Iranu.