Šef Državnog sudbenog vijeća o uhićenoj Šupe: 'Ne može se ukinuti presuda koja se temelji na dokazanom podmićivanju suca'

Kazao je i da je Šupe zatražila umirovljenje s 1. studenim

FOTO: HRT

Predsjednik Državnog sudbenog vijeća Darko Milković je u Dnevniku HRT-a govorio o uhićenju šibenske sutkinje Maje Šupe koju USKOK sumnjiči za primanje mita da bi oslobodila zagrebačkog poduzetnika Blaža Petrovića.

DSV je zasad ukinuo imunitet sutkinji Šupe, a Milković je rekao da su na sjednici razmatrali zahtjev USKOK-a i utvrdili da postoji osnovana sumnja da bi Šupe počinila kazneno djelo protiv službene dužnosti, odnosno primanje mita. Zato su joj skinuli imunitet i stoga ju je USKOK mogao uhititi.

Ako joj bude određen istražni zatvor moguća je odluka o njenom udaljenju od obavljanja dužnosti, odnosno suspenziji, rekao je Milković. Osim toga, Šupe je prije par dana zatražila umirovljenje. Zahtjev je stigao 29. kolovoza a DSV bi o njemu raspravljao tek na sljedećoj sjednici.

‘Je li znala da će se ovo dogoditi ili ne, to ne znam’

Kazao je da je zatražila razrješenje s 1. studenim. Upitan što mu govori taj zahtjev rekao je da to treba pitati nju. “Je li znala da će se ovo dogoditi ili ne, to ne znam”, rekao je.

Na pitanje mogu li neke oslobađajuće presude biti ukinute ako se dokaže da je presuda temeljena na dokazanom podmićivanju suca, Milković je kazao da glavni državni odvjetnik može podnijeti zahtjev za zaštitu zakonitosti te da o njemu odlučuje Vrhovni sud.

“Ono što je, međutim, specifično – ako se utvrdi da je povrijeđen zakon, ali je odluka donesena u korist optuženog, tad Vrhovni sud može samo deklarirati tu povredu zakonitosti, a ne može ukidati te predmetne presude”, rekao je. Na konstataciju novinara da Zakon štiti onoga tko podmićuje se složio i rekao da bi mu obratna situacija bila logična.

DSV u 10 godina razriješio šest sudaca

Ispričao je kako je DSV u zadnjih deset godina razriješio šestero sudaca koji su kazneno osuđeni zbog djela koja ih čine nedostojnim obavljanja sudačke dužnosti. “Tu je bilo primanje mita, zloupotreba službenih ovlasti, kao i davanje lažnih iskaza”, rekao je.

Opisao je da se to razlikuje od slučajeva razrješenja sudaca zbog nedostojnog ponašanja. “Ali se protiv njih, recimo, nije vodio kazneni postupak ili se vodio za nešto drugo, a mi smo ih razriješili upravo zbog takvog ponašanja”, rekao je.

Govoreći o prijedlogu periodičnih sigurnosnih provjera sudaca Milković je rekao da se Venecijanska komisija Europske unije izjasnila protiv toga te da ni u jednoj državi EU-a sigurnosna služba ne provjerava suce.