Šef Porezne najavio Registar kućanstava: 'Građani će imati imovinske kartice, više ništa neće moći sakriti'

Porezna će registar izraditi za 18 mjeseci do dvije godine

FOTO: Screenshot: N1

Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša danas je za N1 govorio o izradi Registra stanovnika, obitelji i kućanstava. Kutleša kaže da to neće biti jednostavan zadatak, jer bi Registar, osim podataka o životnom stanju, trebao obuhvatiti i podatke o svim dohocima i imovini.

Istaknuo je da Poreznoj trenutno nedostaje poveznica između pojedinačnog OIB-a i grupe OIB-ova, odnosno prihoda i imovine pojedinca te prihoda i imovine obitelji ili kućanstva. “Takvi podaci su nam do sada uvijek nekako izmicali”, dodaje Kutleša koji naglašava kako dosad nismo imali ni zakonodavni okvir za provjeru nečega takvog. Na izradi Registra kućanstava raditi Porezna uprava i Ministarstvo financija u suradnji s drugim državnim tijelima i jedinicama lokalne samouprave.

Registar će biti izrađen kroz dvije godine

Kaže da će Porezna izraditi Registar za 18 mjeseci do dvije godine. Naravno, i nakon što Registar bude uspostavljen, u njemu će biti moguće mijenjati stanje. To će moću učiniti državna tijela, ali i od sami građani koji će imati ne samo pravo na uvid, već i na ispravljanje unesenih podataka.

“Iz registra bi tijela državne vlasti i jedinice lokalne samouprave mogle vući podatke koji su im potrebni za njihov djelokrug poslova, a s druge strane administrativno bi rasteretili stanovništvo, koje ne bi moralo pred svakim tijelom opet donositi dokaze da oni stvarno ostvaruju nekakvo pravo na socijalne ili bilo koje druge naknade”, objašnjava Kutleša.

Imovinske kartice za građane

“Prije svega moramo donijeti zakon o Registru stanovnika, moramo provjeriti zakonodavni okvir u svim drugim registrima koji bi se koristili i čije bi podatke importirali u jedan sveobuhvatan Registar stanovnika, obitelji i kućanstava“, rekao je Kutleša i dodao da će se u budućnosti preko tog registra raditi i popis stanovništva.

Porezna uprava ima razrađenu aplikativna rješenja o utvrđivanju nerazmjeru imovine, kaže Kutleša, i dodaje da se na tome radi kontinuirano te da je u toj bazi 14 tisuća osoba koji obavljaju neku javnu funkciju. “Upravo će ovaj registar omogućiti da se vidi tko čini zajedničko kućanstvo. Jer danas nitko više, ako želi nešto utajiti i skriti, neće to sigurno kupiti na vlastiti OIB već na OIB povezane osobe, pravne ili fizičke.”

Kutleša kaže da na Porezna uprava godišnje otkrije 50 do 100 slučajeva da istraživana osoba troši više nego što zarađuje. “Povezivanjem kroz druge aplikacije koje imamo i koje sad želimo provesti na cjelokupnoj populaciji, stvorile bi se imovinske kartice za sve građane Republike Hrvatske i tu onda više ne bi bilo moguće sakriti imovinu.”