Ministar financija: 'I ja bih volio znati tko je ovo dozvolio'

Ministar, šef Ureda za sprječavanje pranja novca i šef Porezne održali su presicu povodom slučaja Ina

Nakon Filipovića, slučaj malverzacija u Ini komentirali su i iz ministarstva financija. Na konferenciji za medije govorili su resorni ministar Marko Primorac, šef Ureda za sprječavanje pranja novca Ante Biluš te ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša.

Prvi je istupio Biluš. “Ured je financijsko obavještajna jedinica Republike Hrvatske. Nakon zaprimljenih obavijesti od banaka, privatnih osoba ili stranih tijela o sumnjivim transakcijama mi započinjemo istragu. Naš sustav je robustan i zahtjeva suradnju državnih i privatnih tijela. Razumjet ćete da neću biti u mogućnosti iznositi detalje oko postupanja u slučaju. U ovom slučaju je ostvarena puna učinkovitost svih sudionika. Naglasio bih i učinkovitu ulogu banaka, koje su nam poslale obavijest o sumnjivoj transakciji”, rekao je Biluš.

“Naš cilj je da se onemogući korištenje imovinske koristi do koje se došlo kaznenim djelima. Blokirano je 813 milijuna kuna u osam poslovnih banaka na 16 računa, u šest otvorenih investicijskih fondova. Blokirane su nekretnine u vrijednosti tri milijuna eura”, dodao je Biluš.

Podneseno 35 kaznenih prijava

Potom je govorio ravnatelj Porezne uprave Kutleša. “Ove analize ne bi bile moguće bez našeg informacijskog sustava. Imamo visoke postotke za otkrivanje nepravilnosti, a kroz poreznu reformu aktivnije djelujemo u istragama oko pranja novca”, rekao je.

Uslijedilo je pitanje o 500 milijuna kuna na računu oca Damira Škugora, direktora trgovine prirodnog plina u Ini, uhićenog Dane Škugora, te je li riječ bila o jednoj uplati, ili uplatama u nekoliko navrata. Biluš je samo kratko rekao kako za sada ne može o detaljima, no rekao je kako nije bila riječ o pojedinačnoj uplati.

Sve je krenulo od obavijesti banke

“Sve je krenulo od obavijesti iz banke, ali ono što je bilo puno bitnije kasnije je da se osiguralo da taj novac ne iščezne iz dohvata domaćih tijela. Više od jedne banke detektirala je svoje klijente. Transakcije nisu išle od sredine 2020. godine, kako se pominjalo, već kasnije, ali ne mogu otkriti otkad. Sav taj iznos bio je cijelo vrijeme pod nadzorom i praćenjem. Uz to su izdane mjere blokade”, kaže Biluš, pa otkriva kako je novac blokiran u subotu ujutro, kada su krenula i hapšenja USKOK-a.

Biluš je također rekao kako je ured iskoristio svoju zakonsku ovlast, pa je izdao nalog kojim se stalno pratio novac. “Postupak je sada u rukama tijela kaznenog progona. Ured ima izrazito razvijenu i intenzivnu međunarodnu suradnju. Postignut je taj neki koordinacijski dogovor da novac ostane u hrvatskim bankama”, rekao je Biluš.

Ministar o 500 milijuna kuna na računu penzionera

Na pitanje je li se porezna uprava ili ured za sprječavanje pranja novca bavila pitanjem tko su ljudi koji su osnovali tvrtku s prometom od 200 milijuna kuna, Kutleša je rekao kako je “bespredmetno tko je prvi otkrio”. “Mi djelujemo kao sustav, a sustav je djelovao na vrijeme, što je najbitnije. Svaka od institucija je u rekordnom roku odradila svoj dio posla. Sve je trajalo oko tri mjeseca, od početka do uhićenja”, rekao je Kutleša. Na pitanje je li se događa nešto slično s nekom drugom tvrtkom, Kutleša je kratko odgovorio kako je “vrlo teško reći”.

Potom je pred mikrofone stao ministar Primorac. Na pitanje je li njemu, kao ekonomistu, smiješno ili čudno da je cijela priča pala na tome da je tako golem iznos uplaćen umirovljeniku, odgovorio je: “Ne znam što bih vam komentirao na tu temu”. Na potpitanje je li mu šokantno da je sve palo na tako banalnoj stvari, ministar je rekao kako “nema komentara”, no da mu “jest neuobičajeno”.

‘Neobično je da su to dozvoljavali interni procesi’

Na novinarsko pitanje tko je kriv unutar kompanije, Primorac odgovara kako ne bi ulazio u konkretan slučaj. “Ne znam kako to unutar Ine funkcionira. Po mojim saznanjima, ja ne znam radi li se o tome da je jedna osoba dogovarala niže cijene. Ako su to doista interni procesi unutar Ine dozvoljavali, to jest neuobičajeno. A kako to dolazi do Uprave i Nadzornog odbora, ne znam. To pitanje trebate postaviti na prave adrese. I mene zanimaju ti detalji. Ja bih volio znati tko je to sve kontrolirao i dozvoljavao. I mene to zanima”, rekao je ministar.

O tome treba li zamijeniti hrvatske članove Nadzornog odbora, ministar kaže kako smatra da treba provesti sve istražne radnje do kraja, utvrditi odgovornost i “ako postoji bilo kakva odgovornost treba je tako i tretirati”. Na komentar kako u Upravi Ine nisu radili svoj posao, ili su pak o svemu sve znali, Primorac je rekao kako i on, kao i mediji i javnost, jedva čeka saznati te odgovore. “Ja nisam siguran kako ti procesi u Ini funkcioniraju. Sigurno ćemo dobit sve odgovore uskoro”, kaže ministar.

“Posebno mi je drago da je osigurano potencijalno oduzimanje nezakonito stečene imovinske koristi, pa će ta šteta moći biti namirena. Ali to ne umanjuje problem ili krivnju određenih pojedinaca. I ja očekujem odgovore na određene pitanja”, rekao je ministar Primorac.