Šef Vrhovnog suda odgovorio premijeru: pozdrav ‘Za dom spremni’ je nedopustiv no nitko nas nije tražio da to presudimo

Premijer koji se godinama koleba oko zakonske zabrane, problem pokušava prebaciti na sudove

01.03.2013., Zagreb - Na Trgovackom sudu pocelo je sudjenje Udruge Franak protiv osam banaka zbog kredita u Svicarskim francima. Sudac Radovan Dobronic.
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Nakon što se u nedjelju 10. travnja u Splitu ponovno koketiralo s pozdravom Za dom spremni, premijer Plenković pozvao je Vrhovni sud da ujednači sudsku praksu. “Što se tiče zabrane tog pokliča on je već danas suprotan i hrvatskome Ustavu i hrvatskome zakonu, stvar je samo kako se to primjenjuje od strane pojedinih sudova. Na Vrhovnom sudu je da ujednačava praksu”, rekao je premijer Andrej Plenković.

Šef Vrhovnog suda, Radovan Dobronić, odgovorio mu je u istupu za RTL, tvrdnjom kako je korištenje tog pozdrava u javnom prostoru pravno i moralno nedopustivo. “Vrhovni sud Republike Hrvatske o tome nije donio nijednu odluku i to stoga što do sada nije bio u prilici odlučivati.

Naime, člankom 220. Prekršajnog zakona dana je ovlast državnom odvjetniku Republike Hrvatske podići zahtjev za zaštitu zakonitosti protiv pravomoćnih prekršajnih odluka. Međutim, takvog zahtjeva državnog odvjetnika u vezi s navedenim pitanjem do sada nije bilo”, poručio je Dobronić.

‘Neka tako propiše’

RTL se obratio DORH-u s pitanjem zašto takav zahtjev nikad nije upućen i planiraju li ga uputiti. Stigao je odgovor: poručuju da je glavna državna odvjetnica utvrdila da nema osnove za podizanje zahtjeva za zaštitu zakonitosti protiv presude Visokog prekršajnog suda oko spornog pokliča.

Sudac Ivan Turudić koji demantira premijerovo uvjeravanje da je poklič “Za dom spremni” i sada zabranjen. “Pozdrav “Za dom spremni” nigdje nije tim riječima, tim izričajem, naveden da je kazneno djelo. Ako tako smatra neka propiše da je to zabranjeno. Sada se daje jedan vrlo nezahvalan zadatak sudovima da oni budu moralni, društveni arbitri, da oni daju sudove o stvarima koje su svjetonazorske.

To nije fer, to nije fer prema sudbenoj vlasti i onda je najlakše sudbenu vlast optuživati za stvari za koji zaista nije doista niti na koji način niti objektivno niti subjektivno odgovorna. Prebacivanje odgovornosti kao politički kukavičluk? Apsolutno!”, rekao je Turudić.