Senzacionalna hrvatska sutkinja: ‘Nisam mogla ispuniti imovinsku karticu jer mi je policija zaplijenila kompjuter’

Vesna Malenica nakon Telegramovog otkrića stegovno je kažnjena. A ovako se pokušala braniti

Telegram je lani otkrio da sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu Vesna Malenica, koja je već par godina pod suspenzijom zbog optužbi za stečajni kriminal težak milijune, nije ispunila svoju imovinsku karticu. Nepodnošenje imovinske kartice stegovno je djelo, te se kažnjava prema Zakonu o Državnom sudbenom vijeću.

Nedugo nakon našeg otkrića protiv sutkinje Malenice zbog toga je pokrenut postupak, te je proglašena stegovno odgovornom. Državno sudbeno vijeće (DSV) izreklo joj je novčanu kaznu u iznosu jedne trećine plaće kroz vrijeme od tri mjeseca.

No, Vesna Malenica na tu se odluku DSV-a žalila, objašnjavajući, među ostalim, kako imovinsku karticu nije mogla ispuniti jer joj je policija, kada ju je hapsila u studenome 2017., oduzela svu informatičku opremu i mobitele, kao i svu obiteljsku dokumentaciju. Ustavni sud RH, koji je o njezinoj žalbi odlučivao, taj argument nije prihvatio.

Teške optužbe protiv stečajne sutkinje

Ovdje valja podsjetiti da je do uhićenja Vesna Malenica radila na Trgovačkom sudu u Zagrebu, a USKOK ju sada tereti za stečajni kriminal težak oko 45 milijuna kuna. Sumnja se da je sa stečajnim upraviteljem Perom Hrkaćem godinama izvlačila novac iz stečajeva.

Bizarno je da sudski postupak protiv Malenice, Hrkaća i suoptuženih nije počeo ni nakon gotovo četiri i pol godine od otvaranja istrage. USKOK je, doduše, podigao optužnicu u svibnju 2020., no sud ju još nije potvrdio, niti zakazao glavnu sudsku raspravu. Trenutno se analizira zakonitost prikupljenih dokaza protiv sutkinje i stečajnog upravitelja.

Za to vrijeme, kako smo već pisali, sutkinja Malenica, koja je doduše udaljena od dužnosti, prima oko 60 posto svoje sudačke plaće. Osnovna plaća suca iznosi oko 11.500 kuna. Dakle, svo ovo vrijeme sutkinji koju se povezuje s ozbiljnim malverzacijama isplaćuju se primanja, iako ona ništa ne radi. Kaznenom procesu još se ne nazire ni početak, a kamoli kraj.

Zašto nije popunila imovinsku karticu?

Iako besposlena, sutkinja je bila dužna ispuniti imovinsku karticu. Ona je, doduše, smatrala kako nije obvezna to učiniti jer je već bila udaljena od dužnosti u trenutku kada je u ožujku 2019. propis o imovinskim karticama sudaca stupio na snagu. No, DSV je zaključio drugačije.

“Intencija je zakonodavca da svi suci u Hrvatskoj podnose izvješća o svojoj imovini, te izvješća o nastalim promjenama u imovini, radi osiguranja dostupnosti i jačanja povjerenja javnosti, kao i jačanja integriteta, transparentnosti i sprječavanja sukoba interesa”, naveo je DSV u odluci kojom je sutkinja Malenica kažnjena.

Malenica: ‘Nisu mi vratili mobitele’

Ona je u žalbi tumačila da se Zakon o DSV-u odnosi na ‘suce koji obnašaju dužnost’. “Ovakvo apostrofiranje ima svoje opravdanje u realnom životu jer postoje situacije kada je sudac spriječen obavljati dužnost, primjerice kada je udaljen ili odsustvuje zbog drugih zakonom predviđenih razloga – kada je na godišnjem odmoru ili na bolovanju ili studijskom putovanju. Zato je nejasna tvrdnja DSV-a da sam morala imati saznanja o svojoj obvezi”, navela je sutkinja Malenica.

Napisala je u žalbi i kako se na informacijski sustav putem kojeg se imovinske kartice popunjavaju nije mogla spojiti, jer joj je tijekom istrage oduzeta sva obiteljska dokumentacija, kao i sva informatička oprema i mobiteli.

“Svim sucima koji obnašaju dužnosti omogućen je direktan pristup aplikaciji. Meni je drugi, alternativni način pristupa onemogućen s obzirom na to da mi je sve oduzeto, te, iako više nije nužno za istražni postupak, nije vraćeno”, ustrajala je sutkinja na pravdanju. Međutim, Ustavni sud nije joj to uvažio, već je prije par tjedana potvrdio odluku DSV-a. Pregledali smo i danas imovinske kartice sudaca. Među njima još uvijek nema podataka o imovini Vesne Malenice.