Šest najvažnijih stvari koje morate znati o iranskom nuklearnom sporazumu

Sporazum koji bi trebao odrediti budućnost međunarodnih odnosa opet je odgođen

Representatives of European and world powers pose prior to meeting to pin down a nuclear deal with Iran, on March 30, 2015 at the Beau Rivage Palace Hotel in Lausanne. AFP PHOTO POOL/BRENDAN SMIALOWSKI
FOTO: Brendan Smialowski/AFP

Pregovori šest svjetskih sila i Irana traju od studenog 2013., a najnoviji krug razgovora počeo je u ponedjeljak u Lausanni. Rok za potpisivanje okvirnog sporazuma bio je 31. ožujak, no za sada još ništa nije formalizirano. Pa ipak, prema riječima ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova postignut je dogovor oko glavnih točaka, te će to biti “stavljeno na papir u sljedećih nekoliko sati.”

Zapadne sile ipak su skeptičnije, a francuski i kineski ministri vanjskih poslova, kao i Lavrov, već su otputovali kući. Ako je prvi čovjek ruske diplomacije u pravu, jedan od ključnih sporazuma koji će odrediti budućnost Bliskog istoka, ali i globalnih međunarodnih odnosa mogao bi biti donesen – na prvi april. Ne čini se obećavajućim početkom.

U nastavku vam donosimo šest ključnih točaka sporazuma oko kojih se, u Beau Rivage Palace hotelu u švicarskom gradu Lausanni, pregovaralo s Iranom.

1. Iran želi trenutno ukidanje sankcija

Teheran inzistira na trenutnom ukidanju sankcija nakon postizanja sporazuma, dok bi Washington sankcije ukidao postepeno, paralelno s provođenjem sporazuma.

2. Zamrzavanje iranskog nuklearnog programa

Međunarodne sile koje sudjeluju na sporazumu žele da Iran na najmanje narednih 10 godina zamrzne razvoj svojih nuklearnih kapaciteta. Ideja je da Iran u svakom trenutku bude najmanje godinu dana od obogaćivanja urana do razine potrebne za nuklearno oružje.

3. Broj centrifuga za obogaćivanje urana

Iran je u pregovore krenuo sa stavom da u funkciji želi zadržati deset tisuća centrifuga koje trenutačno koristi. Washington je inicijalno predlagao 500 do 1500 centrifuga. Signali iz Lausanne govore da bi obje strane mogle pristati na šest tisuća centrifuga.

4. Nuklearni bunkeri

Jedno od iranskih nuklearnih postrojenja nalazi se ispod planine. Postrojenje je pod slabom kontrolom, te ga je u slučaju zaoštravanja odnosa teško uništiti zračnim napadom. SAD želi zatvaranje tog postrojenja.

5. Tko će nadzirati Iran?

Svjetske sile žele strogi i neograničeni nadzor kako bi bili sigurni da Iran provodi sporazum. Iran želi mogućnost određivati kada će i gdje će dolaziti međunarodna inspekcija.

6. Što nakon deset godina?

Koplja se lome i oko toga što će biti nakon deset godina ograničenja iranskog nuklearnog programa. Iran bi nakon toga perioda htio krenuti s nesmetanim razvojem svojih nuklearnih kapaciteta, dok s druge strane pregovaračkog stola s time nisu najsretniji.