Sigurnosni ekspert objasnio što se zapravo zbiva na Kosovu: 'Vučić smisli problem pa izigrava mirotvorca s rješenjima'

Komentirajući krizu na Kosovu, kazao je da su ruski interesi na Balkanu vjerojatno već aktivirani

FOTO: Screenshot N1

Napetosti između kosovskih Srba i vlasti u Prištini koje su eskalirale proteklog vikenda za N1 je komentirao Ante Letica, bivši voditelj operacija SOA-e. Kriza i blokada na Kosovu bilo je i ranije, kaže Letica. Ova može, ali i ne mora biti opasnija, smatra.

“Može biti opasnija zbog usložavanja sigurnosne situacije u cijelom svijetu uključujući i, naravno, agresiju Rusije na Ukrajinu i zbog toga što bi se taj sukob i interesi Rusije na području Balkana mogli na neki način aktivirati, a vjerojatno su već i aktivirani. A može biti i manje opasna jer mislim da će međunarodna zajednica izvršiti pritisak i na albansku i srpsku stranu da se te stvari riješe”, rekao je Letica.

Ideja ‘srpskog svijeta’

Letica smatra da je u fokusu problema predsjednik Srbije Aleksandar Vučić za kojeg kaže da se “cijelo vrijeme postavlja kao čovjek koji rješava probleme”, a zapravo ih, smatra, “on izmišlja”.

“Smisli problem, operacionalizira ga na terenu, onda nudi rješenja kako bi se međunarodnoj zajednici pokazao kao mirotvorac, kao lider. On, njegova politika, inače ta velikosrpska politika, su srž tog problema. U bivšoj državi oni su uzročnici rata u Hrvatskoj, BiH, Kosovu i svugdje su bili pobijeđeni”, kazao je.

“Nažalost, ta ideja velike Srbije nije poražena u glavama ni njihovih političara, ali ni određenog broja građana. Sad je zamijenjena idejom ‘srpskog svijeta’, što je loša kopija ‘ruskog svijeta’. Međunarodna zajednica će morati još uložiti puno napora i sredstava da bi tu situaciju stabilizirala. A rješenje je vrlo jednostavno – međusobno priznanje Srbije i Kosova i dijalog u cilju rješavanja problema koji postoji”, dodao je Letica.

‘Mnogima je to bolno pitanje’

Letica smatra da povratak vojske na Kosovo, koju najavljuje Vučić – ne dolazi u obzir.

“Mislim da imaju crtu razgraničenja do koje vojska može doći blizu Kosova. To bi značilo stvarno rat. Sukob s EULEX-om i KFOR-om. Dobro je da i jedni i drugi priznaju KFOR kao nekog medijatora. Mnogima u Srbiji je to bolno pitanje, no oni su Kosovo izgubili daleko prije. Kosovo je samostalna, suverena država, Srbi se moraju suočiti s realnosti, ona je za njih bolna, ali ne mogu bez toga dalje, a i regija ostaje talac velikosrpske politike”, rekao je Letica.

Smatra da Srbi u svom “političkom miljeu žive u mitovima, zavjerama”. “Jedna od takvih je i to što Ana Brnabić priča o zavjeri protiv Srba od strane međunarodne zajednice. Radi se o tome da je Srbija došla u jedan cajtnot, nije uskladila svoje politike s europskim i to je razlog jednog pritiska EU da se Srbija konačno odredi na kojoj stolici sjedi – ruskoj, kineskoj ili onoj zapadnih integracija”, kazao je Letica.