Sindikati ljuti što se u kampanji puno priča o uhljebima: 'Otpuštanje uhljeba ne rješava ništa'

Iz sindikata kažu kako su porezi u Hrvatskoj, osim PDV-a, zapravo niski

16.04.2018., Zagreb - Konferencija za medije Sindikata javnih sluzbi na temu "Najava pregovora i sindikalnih akcija". Vilim Ribic.
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Matica hrvatskih sindikata poručila je u nedjelju kako politika treba imati hrabrosti te teret prebaciti na bogatije dijelove društva, treba više progresivnosti u oporezivanju svih oblika dohotka, prebacivanje poreza s potrošnje na nekretnine, imovinu i velika nasljedstva.

Također su nezadovoljni što se svi ekonomski problemi trpaju pod pojam uhljeba.

“Svi drugi stvarni ekonomski problemi u zemlji sakrili su se iza borbe protiv glavnog neprijatelja Republike Hrvatske, tzv. uhljeba, pri čemu, uslijed medijske hajke, većina misli na radnike u javnom sektoru”, poručili su iz sindikata javnih službi. “Uhljebi su političkoj eliti važniji problem nego korupcija, stanje u pravosuđu, društveno raslojavanje i bogaćenje već bogatih, urušavanje institucija i državnog aparata”.

‘Micanje uhljeba ne može pomoći’

“Čak je i SDP objavio reklamu ‘Hrvatska bez uhljeba’. Time SDP sugerira da su građani u javnom sektoru najrelevantniji ekonomski problem koji će spasiti Hrvatsku i plovi na istom valu obmana, kao i poduzetničke udruge, koje tvrde da su porezi visoki jer imamo puno uhljeba”, kažu.

“Uhljeba imamo, ali njih nisu doveli sindikati, nego HDZ i SDP. Upućeni znaju da njihovo uklanjanje ne može doprinijeti relevantnom smanjenju poreza, osim ako u uhljebe ne strpamo sve radnike u javnim i državnim službama. Očito da bi mnogi baš njima uzeli radno mjesto, jer nude privatizirano zdravstvo i obrazovanje, kao primjerice tzv. Domovinski pokret i to na masovnu štetu stanovnika domovine”, kažu iz Matice hrvatskih sindikata.

“Nude tržište u javnom sektoru. Građanima nisu rekli koliko bi koštalo liječenje od korona virusa kada bi cijenu određivala ponuda i potražnja. Potražnja bi bila ogromna, ponuda zdravstvene usluge skučena, a cijene bi otišle u nebo”.

Smatraju da su porezi niski

“Teret teške krize ne smije se prelomiti samo preko leđa običnih građana i radnika niti hajkom na javne usluge koje su esencijalne za građane, posebno one siromašnije. Politika treba imati hrabrosti u većoj mjeri teret prebaciti na bogatije dijelove društva”, poručuje se u priopćenju MHS-a.

Osvrćući se na predizborne programe političkih stranaka, iz MHS-a su poručili da su političke stranke u predizbornoj utakmici izgubile iz fokusa pitanja od najveće važnosti za građane.

“U Hrvatskoj je samo PDV veoma visok, i mora biti visok jer su drugi porezi niski. On u većoj mjeri opterećuje siromašnije slojeve nego bogate, a čini glavni izvor poreznih prihoda. No, većina hajke na visoko porezno opterećenje ne dolazi od građana, već od poduzetnika”, smatraju.

‘Borba protiv imaginarnih uhljeba’

“Što nas očekuje ako se predizborni planovi ostvare? Rezanje poreza kako bi se odobrovoljili neuspješni poduzetnici s jedne strane, a s druge strane balans javnih financija tražit će se u rezanju javne potrošnje pod prividom borbe protiv imaginarnih uhljeba koji nikad neće biti maknuti s državnog proračuna jer o njima ovise poluge političke moći”, navode iz Matice.

Hrvatska treba više progresivnosti u oporezivanju svih oblika dohotka, prebacivanje poreza s potrošnje na nekretnine, imovinu i velika nasljedstva, no nažalost, tri najveće političke opcije ne nude takve ideje.

“Osim političke platforme Možemo, nitko drugi ne spominje uvođenje novih poreza koji ne bi pogađali prosječnog građanina, a mogli bi nadomjestiti potrebno umanjenje PDV-a”, navodi se u priopćenju.

Ravnomjernije porezno opterećenje

Smatraju da Platforma Možemo donosi primjeren okvir porezne politike u kojem se zalažu za ravnomjernije porezno opterećenje i više progresivnosti, uvođenje primjerenog oporezivanja nasljedstva i prebacivanje poreznog tereta na imovinu, što predstavlja zdrav balans između interesa poduzetnika i ostalih građana, između onih koji imaju više i onih koji imaju manje.

“U tom smislu Hrvatskoj je potreban porez na višak nekretnina, porez na internetske divove, zeleni porezi, porez na financijske transakcije privilegiranog bankarskog sektora”, poručuju iz Matice.