Situacija oko Ukrajine sve više se zaoštrava. Moskva upozorava Zapad da im prestanu slati naoružanje

Moskva tvrdi da ne planira napasti Ukrajinu niti je osvojiti

Soldiers from Gotland's regiment patrol in Visby harbor on January 13, 2022. - Russia's mobilization at Ukraine's border and the rougher tone between Russia and NATO have led the Swedish defense to increase its visible activities, including on Gotland in eastern Sweden. (Photo by Karl MELANDER / TT NEWS AGENCY / AFP) / Sweden OUT
FOTO: AFP

Zamjenik ruskog šefa diplomacije Sergej Rjabkov u srijedu je pozvao Zapad da prestane naoružavati Ukrajinu i stanje oko europske sigurnosti nazvao je “kritičnim”, prenio je Interfax. Nešto ranije u srijedu Kremlj je priopćio da napetosti oko Ukrajine rastu i upozorio na dostavu oružja, vojne manevre i letove zrakoplova NATO-a, na što bi međunarodni partneri Rusije trebali obratiti pažnju.

Rjabkov je rekao da ne vjeruje da postoji prijetnja rata velikih razmjera u Europi ili drugdje i da Moskva ne planira napasti Ukrajinu niti je osvojiti. Međutim, prijetnja da Ukrajina postane još više integrirana u NATO nešto je što izravno pogađa ruske nacionalne i sigurnosne interese, rekao je.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da se Moskva nada da će uskoro stići pismeni odgovori na njihove prijedloge o sigurnosnim jamstvima. S druge strane, Kijev je zahvalio Sjedinjenim Državama na vojnoj pomoći.

Zapad naoružava Ukrajinu

Nekoliko zapadnih zemalja najavilo je vojnu pomoć za Ukrajinu zadnjih dana, a u srijedu je Washington objavio dodatnih 200 milijuna dolara. U ponedjeljak je britanski ministar obrane objavio da će Ukrajinu opskrbiti lakim protuoklopnim oružjem, dok će Kanada rasporediti mali kontingent specijalaca.

“Kao što smo rekli, predani smo suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine i nastavit ćemo joj pružati pomoć koja joj je potrebna”, kazao je anonimni američki dužnosnik ne otkrivajući o kojoj se sve pomoći radi. Krajem godine, i prije gomilanja ruskih trupa na ukrajinskoj granici, SAD je Kijevu dostavio vojnu pomoć u vrijednosti od 450 milijuna dolara.

Rusija je nagomilala desetke tisuća vojnika uz granicu s Ukrajinom te raspoređuje dodatnu vojnu opremu, no odbacuje optužbe Zapada da priprema invaziju na Ukrajinu.

Pritisak zbog Sjevernog toka

Pritisak raste na njemačku vladu da iskoristi plinovod Sjeverni tok 2 kao oružje protiv Rusije ako ova napadne Ukrajinu, jer tim plinovodom treba poteći još više ruskog plina za zapadnu Europu. Protivnici plinovoda, a među njima su Ukrajina i Sjedinjene Države, tvrde da će Sjeverni tok 2 učiniti Europu još ovisnijom o Rusiji.

Dan nakon sastanka ruskog šefa diplomacije Sergeja Lavrova s njemačkom kolegicom Annalenom Baerbock, Peskov je rekao da loše za potrošače što plinovod Sjeverni tok nije u funkciji. “Loše je za plinske potrošče i gospodarski oporavak tijekom pandemije covida-19 da se Sjevernim tokom 2 ne dostavlja plin u Njemačku”, rekao je Peskov.

Politiziranje plinovoda Sjeverni tok 2 je kontraproduktivno, rekao je Lavrov u utorak, a Baerbock je poručila da Berlin ustraje na obrani temeljnih vrijednosti čak i ako za to mora platiti visoku ekonomsku cijenu u slučaju ruske invazije Ukrajine.

Rusija zahtijeva od NATO-a pismena jamstva da više neće biti širenja NATO-a na istok, kao i povlačenje snaga NATO-a iz zemalja koje graniče s Rusijom. NATO je odbacio zahtjeve, ističući da savez ima “politiku otvorenih vrata” po pitanju pridruživanja.