Slovačka, prva članica EU pred ekonomskim kolapsom zbog energetske krize. Premijer: 'Sve se gasi, možda već za par dana'

Zbog visokih cijena energenata Slovačka je, prema riječima premijera, pred kolapsom

View of New Bridge over the River Danube at dusk, Bratislava, Slovakia, Europe (Photo by Ian Trower / Robert Harding Premium / robertharding via AFP)
FOTO: robertharding via AFP

Slovački premijer Eduard Heger izjavio je da su golema povećanja cijene električne energije dovela gospodarstvo njegove zemlje do opasnosti od kolapsa. Hegerove izjave su do sada najoštrije koje je jedan od čelnika zemalja članica EU do sada uputio o energetskoj krizi.

Heger je istaknuo da će ogromno povećanje cijene plina nakon ruske invazije na Ukrajinu “ubiti slovačko gospodarstvo” ako zemlja ne dobije milijarde eura potpore iz Bruxellesa. Upozorio je i da će biti prisiljen nacionalizirati opskrbu električnom energijom zemlje ako ne dobije potporu.

Prodali svoju energiju početkom godine

Financial Times navodi da iako Slovačka značajnu količinu električne energije generira iz vlastitih nuklearnih i hidroelektričnih elektrana, njezin najveći opskrbljivač energijom početkom godine donio je skupu odluku da proda svoj višak električne energije trgovcima energijom. Ti trgovci sada prodaju ugovore o opskrbi energijom natrag u Slovačku po tržišnim cijenama, koje su do oko pet puta više.

“Slovaci kupuju za 500 eura ono što su prodali za 100 eura”, rekao je Heger, dodajući da zbog toga plan Europske komisije o uvođenju poreza na ekstra profite, kojim bi se od proizvođača električne energije na razini čitave EU prikupilo 140 milijardi eura, neće funkcionirati u Slovačkoj. “Ako želimo imati takav porez, on mora biti europski”, rekao je za Financial Times.

Ravnomjerno rasporediti prihode od poreza

Upozorenje slovačkog premijera ponovno u fokus stavlja razmjere posljedica nastojanja Moskve da smanji opskrbu plinom kao odgovor na sankcije EU uvedene zbog invazije na Ukrajinu, što je gurnulo cijene električne energije na rekordne razine ovog ljeta.

Heger je rekao da bi prihodi od EU poreza na ekstra profit trebali biti ravnomjerno raspoređeni po cijeloj EU, što bi Slovačkoj donijelo oko 1,5 milijardi eura. Također želi da Bruxelles oslobodi pet milijardi eura neiskorištenih fondova za regionalni razvoj koji se mogu koristiti za smanjenje računa za energiju za poslovanje.

“U suprotnom će se slovačke tvrtke pozatvarati i zapravo bi nam mogle urušiti cijelo gospodarstvo”, rekao je Heger. Ako mu Bruxelles ne priskoči u pomoć, kaže, “onda ćemo morati zadržati ovu struju za naše tvrtke i naša kućanstva kako ne bismo propali”. “Ne želimo to učiniti, ali ako ne bude druge pomoći, bit ćemo prisiljeni na ovo rješenje”, rekao je premijer.

Heger se poziva na klauzule u ugovorima

Međunarodna agencija za energiju pozvala je Europu da bude solidarna u opskrbi energijom ove zime ili riskira da igra na ruku ruskom predsjedniku Putinu. Heger je rekao da postoje klauzule u međunarodnim ugovorima koje su dopuštale zemljama da preusmjere energiju u vrijeme krize.

Komisija je predložila da se vladama država članica omogući da one proizvođače struje koji ne koriste plin prisile na predaju prihoda većih od 180 eura po megavatsatu. Ta bi se sredstva koristila za kompenzaciju potrošačima, ali to je iznad razine na kojoj su Slovenské Elektrárne, glavni slovački proizvođač struje, prodale većinu svoje energije.

Slovački premijer pozvao je stoga Bruxelles da proširi porez na ekstra profite na posrednike koji također imaju koristi od visokih cijena. “Moramo u to uključiti i trgovce jer moramo shvatiti da su oni ti koji posjeduju energetske ugovore”, rekao je. O prijedlozima Komisije raspravljat će ministri energetike EU na sastanku u petak, no Heger je priznao da bi Slovačka mogla biti nadglasana.

Unatoč svemu, nastavit će prihvaćati izbjeglice

Heger je rekao da je njegova zemlja, koja broji 5,5 milijuna stanovnika, u teškom položaju jer računi za energiju čine deset posto prosječne potrošnje kućanstva. Zemlja također ima nesrazmjerno veliki sektor teške industrije.

Slovačke tvornice bi uskoro trebale potpisati ugovore za opskrbu strujom za iduću godinu, rekao je Heger. “Preostalo nam je još nekoliko dana ili tjedana, zbog toga što tvrtke moraju početi kupovati, a ako trgovci počnu tražiti 500 do 600 eura po megavatsatu, odmah će početi ubijati naše gospodarstvo”, smatra premijer. Proizvođač aluminija Slovalco, koji čini gotovo desetinu nacionalne potrošnje električne energije, već je zaustavio proizvodnju zbog visokih cijena.

Gospodarski rast Slovačke usporen je zbog rata u susjednoj Ukrajini, koji traje već sedmi mjesec. Komisija je smanjila prognozu rasta za Slovačku na 1,9 posto u 2022. i 2,7 posto u 2023. Inflacija je također dosegla dvoznamenkastu vrijednost. Heger je zaključio da će Bratislava, unatoč ekonomskoj nevolji, nastaviti prihvaćati ukrajinske izbjeglice i provoditi oštre sankcije protiv Rusije.