Slovenici potvrdili da će obučavati ukrajinske vojnike, u misiju šalju 30 ljudi

Obuka se neće održavati u Sloveniji, rekao je Predsjednik Odbora za obranu Martin Premk

Soldiers of the 10th motorized battalion of Slovenian Army carry their bellongings before boarding a plane, 16 February 2007 in Ljubljana, as they leave to the troubled UN administrated Serbian province of Kosovo to join NATO-led KFOR security forces. The outgoing Serbian government called on the newly elected parliament to reject parts of the UN envoy's Martti Ahtisaari proposal for the future status of Kosovo on the grounds that it violates Serbia's territorial integrity. Ahtisaari unveiled his long-awaited plan for the future of Kosovo earlier this month, raising hopes of independence among the province's majority ethnic-Albanian population but drawing condemnation from Serbia.     AFP PHOTO/- (Photo by STRINGER / AFP)
FOTO: AFP

Odbori za obranu i vanjske poslove slovenskog parlamenta upoznali su se u četvrtak s namjerom Slovenije da sudjeluje u Misiji vojne pomoći Europske unije za potporu Ukrajini (EUMAM), a po raspoloživim informacijama Slovenija će u tu misiju uključiti 30 svojih vojnika.

Predsjednik Odbora za obranu Martin Premk rekao je nakon sastanka da se očekuje da će u misiji sudjelovati najviše 30 pripadnika Slovenske vojske te da se obuka neće odvijati u Sloveniji.

Po riječima predsjednika slovenskog Odbora za obranu i zastupnika vladajućeg Pokreta slobode, misija Sloveniji ne donosi dodatne troškove, niti predstavlja sigurnosnu prijetnju. Obuka će se odvijati u državama Europske unije, no nije precizirano u kojim zemljama će slovenski vojnici djelovati.

Koordinacija aktivnosti državna članica

U misiji, koja bi trebala trajati dvije godine, bit će uključeno najviše 30 vojnika, rekao je Premk, ali nije iznio više detalja. Službeno pokrenuta od država članica sredinom studenoga, misija će pružati obuku na razini pojedinca i na razini postrojbe, a u planu je i obuka specijalnih jedinica.

U sklopu misije osigurat će se koordinacija aktivnosti država članica koje već obučavaju ukrajinske vojnike, a biti će otvorena i za sudjelovanje trećih zemalja. Mandat misije koju je zatražila Ukrajina u početku će trajati dvije godine, a za ukupne troškove obuke do 15.000 ukrajinskih vojnika bit će izdvojeno 106,7 milijuna eura.

Kako prenosi STA, izvori u EU navode da će misija imati dva multinacionalna sjedišta, u Poljskoj i Njemačkoj, te da će EU osigurati 16 milijuna eura za opremu i streljivo za potrebe obuke.