Nekad je nužno odabrati stranu

Službeno je, MUP zbilja inzistira na tezi da se policajac spotaknuo i zato propucao migranta

FOTO: Marko Jurinec/PIXSELL

Telegram je iz izvora bliskih policiji još u nedjelju doznao MUP-ovu verziju tragičnog događaja u Gorskom Kotaru, gdje je teško ozlijeđen migrant koji se pokušao dokopati Slovenije.

“Policajac je ispalio hice upozorenja, spotakao se i slučajno upucao čovjeka”, tvrdili su nam. Ravnateljstvo policije danas je poslalo priopćenje s nalazom stručnog tima u kojem manje više pišu isto.

Što piše o dopisu ravnateljstva policije

U dopisu stoji sljedeće: “Stručni tim je utvrdio da se policijski službenik koji je radio na suzbijanju nezakonitih migracija, 16. studenog 2019. godine, oko 16,50 sati, na planini Tuhobić, odvojen od ostatka skupine policijskih službenika, zatekao okružen grupom od dvadesetak nepoznatih osoba za koje je posumnjao da radi o nezakonitim migrantima, što se kasnije i potvrdilo.

Navedena se skupina kretala u njegovom smjeru te im je policijski službenik na hrvatskom i engleskom jeziku izdao naredbu „STOJ POLICIJA“, a koju je ponovio više puta.

Unatoč višestruko izrečenim naredbama, osobe se nisu zaustavile već su se oglušile na izdane naredbe i nastavile kretati prema policijskom službeniku, a zbog čega je on, s ciljem traženja pomoći ostalih kolega koji su se nalazili izvan njegovog vidokruga, iz službenog vatrenog oružja, ispalio pojedinačne hitce u zrak, nakon čega se skupina osoba razbježala”.

Terminologija o pucanju iz prisile

“Neposredno nakon ispaljenih hitaca u zrak policijskom je službeniku, zbog mokrog i klizavog tla, noga upala među stijene pa je pao na tlo, a istovremeno, prije nego je uspio zakočiti službeno oružje, dolazi do slučajnog ispaljenja jednog streljiva. Policijski službenik je prilikom pada lakše ozlijeđen.

Prema Izvješću Stručnog tima do ozljeđivanja osobe nije došlo zbog uporabe vatrenog oružja kao sredstva prisile, već uslijed spleta nesretnih okolnosti, nakon što je policijski službenik, sukladno članku 93. stavku 3. alineji 2. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima (NN 76/09, 92/14, 70/19), ispalio pojedinačne hitce radi traženja pomoći, a što se ne smatra uporabom vatrenog oružja kao sredstva prisile”, piše dalje.

Zgodan je pasus na samom kraju gdje pišu da oni uopće ne prejudiciraju što će zaključiti županijsko državno odvjetništvo: “S obzirom da su u tijeku izvidi koji se provode u koordinaciji sa Županijskim državnim odvjetništvom, sadržaj priopćenja sažet je na okolnosti događaja koje se u ovom trenutku mogu objaviti, a bez prejudiciranja ishoda izvida”.