Smiješno je da se Vlada hvali kako nam ekonomija raste brže od zemalja EU

Hrvatska je u znatno boljoj situaciji nego što je bila ranijih godina, ali i dalje ostaje problem relativno spore ekonomije

FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL

To bi zaista i bilo tako, da koji slučajem Hrvatska nije po BDP-u po stanovniku i standardu debelo ispod prosjeka EU, koji nećemo dosegnuti još godinama, možda i desetljećima. Hrvatska je do sada imala vrlo tromu ekonomiju, odnosno vrlo niski rast BDP-a, u prosjeku oko ili ispod 2 posto, koji ne osigurava hvatanje koraka s razvijenijim zemljama.

Vlada je na sjednici održanoj u četvrtak donijela Program stabilnosti RH za razdoblje od 2024. do 2026. i Nacionalni program reformi za 2023. godinu, te su predstavili i prognoze rasta BDP-a i inflacije s kojom se već mjesecima pokušavaju boriti, tragikomičnim metodama – inspekcijama i objavama usporedbi cijena po trgovinama.

Prema Vladinim prognozama, rast BDP-a ove godine trebao bi iznositi 2,2 posto, što je za 1,5 postotna boda više u odnosu na posljednje prognoze, dok bi inflacija trebala značajno usporiti u odnosu na prošlu godinu i iznositi 6,6 posto. Prošle godine bila je dvostruko veća.

Mi smo debelo ispod prosjeka EU

No, smiješno je da se Vlada hvali da ćemo imati dvostruko veći rast BDP-a od prosjeka Europske unije. Naime, ministar financija Marko Primorac, pohvalio se da će Hrvatska imati rast od preko 2 posto, dok se za EU očekuje prosječan rast BDP-a od 0,9 posto, pa smo mi, u njegovim očima, valjda iznadprosječno uspješni.

To bi zaista i bilo tako, da koji slučajem Hrvatska nije po BDP-u po stanovniku i standardu debelo ispod prosjeka EU, koji nećemo dosegnuti još godinama, a možda i desetljećima. Naime, zbog brojnih strukturnih problema, Hrvatska je do sada imala vrlo tromu ekonomiju, odnosno vrlo niski rast BDP-a, u prosjeku oko ili ispod 2 posto, koji ne osigurava hvatanje koraka s drugim, razvijenijim zemljama.

U proteklih deset, dvadeset godina, događalo se upravo suprotno; da su nas neke, ranije daleko siromašnije zemlje, poput Rumunjske, sustigle i prestigle, a s nekima kojima smo bili na otprilike sličnim razinama, kao što su Češka ili Slovačka, odavno gledamo u leđa.

Javni dug je u padu i to je pozitivno

Ipak, treba priznati da se primjećuju i neke pozitivne stvari, pogotovo u javnim financijama, s kojima je Hrvatska dugo godina imala problema, pa je javni dug u prošlosti, u jednom trenutku dosegnuo gotovo 90 posto BDP-a.

Od 2015. situacija se počela poboljšavati, javno dug se stabilizirao i krenuo silaznom putanjom, izuzev 2020. godine kada je došlo do snažnog zaduživanja radi financiranja programa vezanih uz koronakrizu.

Manjak u proračunu, prema projekcijama Vlade, i narednih godina trebao bi biti manji od 1 posto, što će onda utjecati i na smanjenje javnog. On je prošle godine smanjen za 10 postotnih bodova, na 68,4 posto BDP-a, a očekuje se i daljnji pad. Ove godine trebao bi pasti na oko 63 posto BDP-a, a do 2026. godine na oko 55 posto BDP-a.

Kroz par godina mogli bi dobiti A rejting

Na ovaj pozitivan trend osvrnuo se i glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca Hrvoje Stojić, koji je u jednoj od svojih posljednjih analiza iznio mišljenje da bi Hrvatska u narednih nekoliko godina mogla dobiti i značajno poboljšanje kreditnog rejtinga, odnosno biti svrstana u A kategoriju, te da takav razvoj događaja već anticipiraju i obveznička tržišta.

Prognoze su pozitivne i za zaposlenost, koja bi ove godine trebala porasti za oko 2 posto, a i u narednim godinama očekuje se njen porast od najmanje 1 posto godišnje. Što se tiče inflacije ona bi sljedeće godine trebala pasti na “normalnu” razinu od oko 2,4 posto.

Uglavnom, jasno je da je Hrvatska sada, u znatno boljoj situaciji nego što je bila ranijih godina, ali i dalje ostaje problem relativno spore ekonomije zbog čega će dostizanje barem prosjeka EU još uvijek prilično dalek cilj.