Socijalne radnice o smrti bebe u Osijeku: 'Nije imala nikakve simptome'; 'Majka nije o sebi brinula, kako bi o djetetu'

U nedjelju je umrla dvomjesečna beba oduzeta roditeljima i smještena u ustanovu

FOTO: Screenshot/dnevnik.hr

U Dječjem domu Klasje u Osijeku na Uskrs je umrla dvomjesečna beba. Danas je ravnateljica Centra za socijalnu skrb u Osijeku Ivka Kavurić na konferenciji za novinare kazala da su događanja složili kronološkim redom.

“Majka je tijekom trudnoće u više navrata hospitalizirana. Procijenjeno je da je majka svojim ponašanjem u više navrata ugrozila život svojeg djeteta. U sklopu osnovne bolesti razvila je i konvulzije”, rekla je Kavurić. Dodala je kako je prisutno i oštećenje mozga zbog krvarenja te da je dijete rođeno kao neurorizično s višestrukim dijagnozama.

“Općinski sud je donio rješenje o premještanju djeteta u Centra za pružanje usluga u zajednici – Klasje. Vezano uz ostalu djecu u obitelji, jedno je upućeno na promatranje. Za dvoje djece je upućen zahtjev za dnevnim boravkom u Centru Klasje”, kazala je Kavurić. Navodi da je Centar kontaktirala osječka bolnica zbog visokorizične trudnoće i djeteta.

Roditelji se nisu protivili procjeni

“Kontaktirali su nas zbog majke, njezina stanja i visokorizične trudnoće. Kad je dijete bilo po procjeni po mišljenju stručnjaka, mi smo morali reagirati i odlučiti hoće li dijete biti otpušteno roditeljima ili na neki drugi smještaj. Mi smo procijenili da je za dijete sigurniji smještaj u ustanovi”, objasnila je Kaurinović.

Kaže kako koliko zna nije bilo otpora roditelja. “Oni su dijete mogli posjećivati u Klasju. Nije bilo situacija, kako to nekad zna biti, da smo morali zvati policiju”, kazala je Kaurinović. Novinare je zanimalo koliko je sigurna da je odluka o oduzimanju djeteta bila prava. Naime, roditelji tvrde kako za tim nije bilo potrebe.

Kaurinović kaže da i danas stoji iza stručne procjene stručnog tima i odluke da se beba smjesti u ustanovu. Kazala je kako majka nije surađivala tijekom trudnoće. “Mjera je bila privremenog karaktera. Sud je donio odluku o 30 dana. Njezino produljenje bi ovisilo o razvoju djeteta”, kazala je Kaurinović pa dodala da je majka bila u sustavu niz godina. “Obitelj je u dugogodišnjem tretmanu i dugogodišnjem praćenju”, naglasila je Kaurinović.

‘O svom zdravlju nije brinula, kako će o zdravlju djeteta’

Na inzistiranju novinara na pitanje jesu li prije odluke oduzimanja djeteta kontaktirani svi, pedijatrica djeteta, je li razgovarano s roditeljima, nije direktno odgovorila. Novinari su napomenuli da postoje i druga bolesna djeca, koja se ne oduzimaju roditeljima.

“Majka tijekom trudnoće nije surađivala, nije uzimala terapiju. Da ne lamentirm dalje s vama. Majka ovdje nije o svom zdravlju brinula, kako će o zdravlju djeteta…”

Djelatnice radile reanimaciju

Ravnateljica Centra za pružanje usluga u zajednici – Klasje, Miranda Glavaš-Kul, gdje je beba nakon oduzimanja roditeljima bila smještena, opisala je događaje u to nedjeljno jutro, kad je dijete pronađeno mrtvo. “Radnica je uočila da dijete ne reagira na podražaje. Djelatnice su počele s reanimacijom i pozvale hitnu koja je nastavila s reanimacijom kad su stigli. No, nisu ga uspjele spasiti”, opisala je Glavaš-Kul što se događalo. Napomenula je kako je beba u četiri navrata odvezena u bolnicu na preglede, kako ju je redovito obilazila patronažna sestra i bila je zadovoljna napretkom. Sve se činilo u redu.

“Na sve zdravstvene preglede bili su pozvani i roditelji. Prisustvovali su jednom od četiri pregleda, za ostale su se ispričali”, kazala je Glavaš-Kul. Kazala je da je informaciju o navodnom uzroku smrti djeteta saznala iz medija. Oni zasad nisu dobili službeni uzrok smrti, čeka se nalaz obdukcije.

“Po pravilima struke popunjavaju se određeni obrasci, sve se prati, sve je zapisano i sve smo proučili, čitali. Prema dostupnim informacijama, dijete nije imalo temperaturu. Temperatura se svakom djetetu mjeri ujutro i navečer. Respiratornih smetnji nije imalo”, kazala je Glavaš-Kul. Kaže kako su dvije stručne osobe bile tamo tijekom jutra, dvije poslijepodne i jedna u noći.

Dijete svakodnevno dobivalo terapije

” Odgovorno tvrdim da i na najmanju situaciju reagiramo i zovemo nadležnog pedijatra, uvijek. Posebno ne bismo zanemarili ovako visokorizično dijete, uredno je hranjeno. Ništa nije ukazivalo na ovu situaciju”, opisala je Glavaš-Kul. Kaže kako je dijete bilo pod terapijama koje je svakodnevno dobivalo.

“Trebalo je početi s vježbanjem jer je neurorizično, jedna od kolegica je završila kratku edukaciju kako bi krenulo s tim”, kazala je Glavaš-Kul.

Je li dijete moglo imati upalu pluća?

Novinari su je pitali je li moguće da je dijete imalo upalu pluća, kako se pojavilo neslužbeno u medijima kao uzrok smrti. Ponovila je da uzrok smrti još ne znaju, ali da je čim je to pročitala počela i sama zvati okolo, pitati bi li to bilo moguće, budući da dijete nije pokazivalo nikakve simptome.

“Ja nisam liječnik i pedijatar, ali naravno da sam i ja odmah počela guglati kad sam vidjela. Zvala sam stručnjake i pitala, objasnili su mi da postoji simptomatska i asimptomatska. Kažu da je moguće da dijete nije razvilo simptome, nije moglo odreagirati temperaturom… Rođeno je prerano, pluća još nisu bila dovoljno razvijena…”, rekla je pa dodala:

“Naravno da smo šokirani, ne možemo vjerovati, sve smo ispitali, sve smo iščitali, gledali, do posljednjeg detalja. Odgovoran čovjek kad ima vlastito dijete reagira odmah, kad imate tuđe – reagirate triput”, kazala je Glavaš-Kul. Napominje da je djelatnica Centra Klasje koja je pronašla dijete medicinska sestra s 30 godina radnog staža. “Njoj nije dijete s ljuljačke palo do sada, ona je u šoku”, kazala je Glavaš-Kul.