Spektakularno otkriće ruskih neovisnih medija: Putinovu raskošnu palaču u najstrožoj tajnosti obnavljala je tvrtka moćnog Hrvata

Iza obnove milijardu eura vrijedne palače navodno stoji Krešimir Filipović, čovjek kojeg nazivaju 'Putinovim novčanikom'

FOTO: AFP/Proekt/Navalni.com

Ruski istraživački novinari okupljeni na neovisnoj medijskoj platformi Proekt objavili su film problematizirajući izgradnju i uređenje palače u crnomorskom gradu Gelendžik koja je, sugeriraju, u vlasništvu ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Proekt tvrdi da je velebnu palaču gradila tvrtka Velestroj u vlasništvu Hrvata Krešimira Filipovića. U filmu ga nazivaju ‘Putinovim hrvatskim novčanikom’. Mediji su ranije objavili kako je tvrtka Velestroj povezana uz palaču kao zakupac određenih prostora, ali dosad nije bilo poznato da je ona navodno glavni izvođač radova. U Hrvatskoj je Filipović poznat, uz pokojnog Predraga Perenčevića, kao jedan od krajnjih vlasnika hotelskog poduzeća Jadranka Grupa koja posluje na Lošinju, Cresu i Kvarneru. Mediji su navodili da je uključen u pokušaje preuzimanja udjela Fortenove.

U radnoj dokumentaciji kojom Proekt raspolaže ova se tvrtka pojavljuje na prvoj stranici, gdje se inače navodi generalni izvođač ili generalni projektant. Sugovornik ruske medijske platforme Proekt, koji je u filmu anoniman, tvrdi da je Filipovićeva tvrtka bila glavni izvođač “Kompleksa”, kako je kodno ime za ovaj ambiciozan građevinski projekt.

Objekt od iznimne važnosti

U istraživačkom radu novinari Proekta skiciraju kronologiju svog otkrića. Studio Elforma, ruska tvrtka za uređenje interijera dobila je 2021. neobičnu narudžbu od građevinske tvrtke Velestroj – da izradi dizajn interijera za “objekt od iznimne važnosti”.

Zaposlenici studija već su više puta izvršavali naloge Velestroja, a iz riječi svojih nadređenih i iz medijskih materijala znali su da je ta tvrtka bliska ruskim vlastima. Jedan od zaposlenika Elforme prisjeća se: malo prije nego što je dobio zadatak, gledao je film Alekseja Navaljnog “Palača za Putina. Priča o najvećem mitu.”

U nacrtima se objekt nazivao aparthotel, ali ostatak sadržaja dokumenata jasno je proturječio nazivu – zgrada je trebala biti opremljena luksuzom svojstvenim pravoj palači.

Putinova povelja

Vlasnik tvrtke Velestroj nije prikazan u ruskom Jedinstvenom državnom registru pravnih osoba od listopada 2023. No, još prije dvije godine bio je u 85-postotnom vlasništvu hrvatskog državljanina Krešimira Filipovića, navodi Proekt.

Mediji su ranije tvrdili da Filipovića zovu “Putinov hrvatski novčanik”, a međunarodni konzorcij istraživačkih novinara je ranije pisao kako je Velestroj navodno oprao milijune dolara primljenih od državnog Transnefta.

Publikacija Sobesednik tvrdila je 2019. da je Filipović izvanbračni suprug zamjenice gradonačelnika Moskve Anastasije Rakove i da sudjeluje na sastancima s mnogim visokim dužnosnicima. Putin mu je 2017. uručio počasnu povelju u znak zahvalnosti za njegov rad. Kompanija hrvatskog državljanina nije jedina koju proziva Proekt popisujući koje su sve zapadne tvrtke sudjelovale u izgradnji palače.

Od Baccarata do Knaufa

U radnoj dokumentaciji kojom Proekt raspolaže, detaljno su navedeni materijali koje su graditelji koristili tijekom obnove palače. Među njima su mnogi zapadni brendovi i tvrtke, a predstavnici nekih od njih komunicirali su s izvođačima u Gelendžiku, odnosno, kako navodi Proekt, gotovo sigurno su znali kako i za što se koriste njihovi proizvodi.

Njemački proizvođač građevinskog materijala Knauf spominje se u radnoj dokumentaciji kao dobavljač raznih materijala. Ova se tvrtka našla u središtu skandala početkom travnja 2024., kada je njemački TV kanal ARD objavio prilog da Knauf u ime Ministarstva obrane sudjeluje u obnovi okupiranog Mariupolja.

Zatim je ta tvrtka objavila da nema ugovore za izravnu isporuku svojih proizvoda potrošačima u Rusiji te da ne može biti odgovorna za brojne trgovce koji isporučuju svoje materijale u zemlju. Sugovornik Proekta tvrdi da su predstavnici Knaufa više puta posjetili Putinovu palaču do završetka radova. Francuske tvrtke Baguès i Baccarat, britanski Vaughan, talijanski Arizz, Estro&Luminara i Il Paralume Marinai dobavljači su brojnih luksuznih kristalnih lustera, svijećnjaka i stolnih lampi.

Opscena raskoš i kič

Spominje se finski proizvođač boja i lakova Tikkurila, navodi da su korištene tapete francuskog Ananboa, vodovodne instalacije i oprema za kupaonice u palači potpisuju njemačke tvrtke Jorger, Tece, Emco i Hansgrohe, talijanske Gessi i Vismara Vetro, švicarske Geberit i Laufen, japanski Omoikkiri. Dodatke poput ručki na vratima isporučili su talijanski Colombo Design, američka tvrtka Sherle Wagner International. Za rasvjetu su korišteni proizvodi talijanskog Flosa, španjolske Mantre i Aromas del Campo, belgijskog Modulara te kineskog Osrama.

Ruskog predsjednika Vladimira Putina ozbiljno je pogodio skandal koji je nastao kada su istraživački novinari povezani s Antikorupcijskom zakladom (FBK) pokojnog Alekseja Navaljnog prije tri godine otkrili svijetu opscenu raskoš i nevjerojatan kič dvorca u blizini crnomorskog grada Gelendžika. Otkriće je potaknulo raspravu o zloporabi državnih sredstava, koju je Kremlj pokušao suzbiti tvrdeći da dvorac pripada Putinovu prijatelju iz djetinjstva Arkadiju Rotenbergu (72). I odani Rotenberg pokušao je uvjeriti javnost da je golema građevina s pogledom na Crno more zaista njegova te da je namjerava pretvoriti u raskošni hotel.

Oporbeni novinari i aktivisti nisu se dali zavarati pa su upravo procurile nove informacije o preuređenju Putinove palače vrijedne više od milijardu eura. Čini se da se diktatorov ukus poprilično promijenio, a vjerojatno najzanimljivija modifikacija dogodila se u njegovim privatnim prostorijama. Putin je iz palače izbacio sobu za ples na šipki koja je privukla najviše pažnje javnosti, iako u golemoj građevini ima i daleko dekadentnijih elemenata.

Crkva umjesto sobe za striptiz

Iz palače pokraj Gelendžika izbačene su i prostorija u kojoj su se pušile nargile, potom kockarnica i aquadisko, kombinacija bazena i prostorije za klupski tip zabave. Nestali su i raskošni zlatni ukrasi koje su oporbeni novinari isticali kao dokaz neukusa ruskog predsjednika.

Umjesto soba za zabavu, imanje je opremljeno tradicionalnom crkvom punom vjerskih slika i ikona. Naravno, Putinova crkva nije mogla proći bez ekscentričnih detalja pa je tako u nju postavljeno drveno prijestolje za ruskog predsjednika, prenose suradnici Navaljnog.

navalny.com

Pozlaćeni oltari i mramorni pod privatne crkve

Novinarima FBK-a i njihovim kolegama iz nezavisne ruske medijske kuće Proekt u oči je upala slika koja prikazuje kanoniziranog princa Vladimira Velikog, imenjaka i osobnog heroja ruskog predsjednika. “Ovo je vjerojatno jedina prostorija u kojoj je izravno naznačeno ime pravog vlasnika ove palače”, navodi se u tekstu FBK-a.

Putinova osobna crkva zauzima središnje mjesto u palači. Raskošni, pozlaćeni oltar, murali i mramorni pod pritom čak ostavljaju znatno razumniji i trezveniji dojam od prostorija koje su se nalazile na tome mjestu prije preuređenja.

navalny.com

Tajna obnova

Najnovija saznanja o palači temelje se na priči i snimkama radnika koji je sudjelovao u renoviranju i uspio prokrijumčariti kameru pred nosom FSB-ovaca zaduženih za nadzor nad radovima. Drugi izvori potvrdili su za oporbene medije da se ne radi o hotelu, kako je građevina službeno zavedena, nego o “palači izgrađenoj za Vladimira Putina”.

Isti izvori otkrili su i da se obnova palače odvijala u najstrožoj tajnosti. “Radnike su na posao prevozili unajmljenim autobusima, ali često nisu odmah puštani u prostorije. Stigli bi na punkt, gdje su bili prisiljeni čekati nekoliko sati bez hrane i vode”, tvrde. “Očito se to događalo zbog toga što je u palaču stigao netko važan koga nisu smjeli vidjeti”, dodaju i napominju da su agenti tajnih službi neprestano nadzirali rad ljudi koji su obavljali renoviranje.

Opsjednutost ratovima i herojima

FBK i Proekt nastavljaju: “Neposredno prije završetka radova, jedan od graditelja šetao je oko gotovo dovršene palače. Usprkos strogim zabranama, ovaj čovjek je donio telefon i… snimio drugi kat na kojem se nalazi 11 spavaćih soba, a zatim se spustio na prvi – onaj gdje su bile soba sa šipkom, kockarnica, igralište i aquadiskoteka”.

U palači se nalaze i francuski tepisi, koji koštaju gotovo sto tisuća eura, te lusteri procijenjeni na deset puta višu vrijednost. Snimka pokazuje da je zgrada podvrgnuta temeljitom redizajnu, očito inspiriranom antikom, te da je puna podsjetnika na rusku imperijalnu prošlost. Spominju se velika zrcala u golemoj prostoriji bijelih zidova i visokog stropa u kojoj se nalaze samo slike ruskih ratnih pobjeda. Hodnici i prostorije palače također su puni portreta drevnih ratnih heroja.

navalny.com

Balkon u stijeni nad Crnim morem

Otkrića tima iz FBK-a dovela su 2021. godine do nastanka filma o tajnoj rezidenciji na vrhu litice, nazvanog “Palača za Putina: Priča o najvećem mitu”. U tom filmu, rudarski inženjer koji je sudjelovao u izgradnji kompleksa rekao je da je on doista izgrađen za predsjednika i da je “u stijeni ispod kuće iskopan cijeli mravinjak prostorija”, uključujući atomsko sklonište. Konstrukcija je bila domišljatija od bunkera dr. Noa u Jamesu Bondu, rekao je.

U podzemnom labirintu nalazi se i golemi vinski podrum, a tu je i balkon s pogledom na more. “To je doslovno lođa koja visi nad morem ugrađena u liticu, s koje vlasnik može uživati ​​u kušanju vina iz zaliha palače”, rekao je taj svjedok.

NAVALNY.COM

Još jedna sumnjiva smrt

Još jedna morbidna zanimljivost povezana s Putinovom palačom jest sudbina čovjeka koji je nadgledao njezino opremanje prije najnovije renovacije. U kolovozu 2023. general Genadij Lopirev (69), nekoć blizak ruskom predsjedniku, misteriozno je umro u zatvoru.

Iznenada mu je pozlilo, a liječnici su rekli da mu nije bila dijagnosticirana leukemija, koja je proglašena uzrokom smrti. Pojavile su se sumnje da je otrovan upravo u trenutku kada je stekao pravo na uvjetni otpust. Generala Lopireva osudio je vojni sud 2017. na deset godina zatvora pod optužbom za primanje mita i nezakonito posjedovanje streljiva, što su zločini koje je on poricao do kraja života.