Sprema li se na premijera mali udar zvižducima na proslavi Oluje u Kninu? Čini nam se da da

Analizirali smo zašto su braniteljske udruge toliko inzistirale na proslavi na trgu i napravili kronologiju od 2014.

05.08.2013., Knin - Povodom svecanog obiljezavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 18. obljetnice VRO Oluja odrzana je sredisnja svecanost na Trgu dr. Ante Starcevica, kod spomenika Hrvatske pobjede Oluja '95. 
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Tog kolovoza 2016. Hrvatsku vodi tehnička Vlada Tihomira Oreškovića i mjesec je dana do izvanrednih izbora. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u govoru na Trgu Ante Starčevića žestoko napada one koji su Hrvatsku nazvali slučajnom državom. Svima je jasno da se referira na Zorana Milanovića, predsjednika SDP-a. “Odličan govor, primjeren trenutku”, komentirao je Andrej Plenković, tad još samo friški predsjednik HDZ-a.

Iako su prošle već 23 godine, proslava obljetnice Oluje i dalje za sobom nepogrešivo nosi političku prtljagu i to ne samo u tradicionalnom prepucavanju “najdražih” susjeda, Srbije i Hrvatske. U posljednjih nekoliko godina kroz svečanost u Kninu prelamaju se domaći politički prijepori, a po snazi braniteljskog zvižduka ili pljeska procjenjuje nečija trenutna politička težina.

Tako je makar bilo do lani, kad se središnja svečanost, s govorima dužnosnika, preselila s glavnog gradskog trga na Kninsku tvrđavu, gdje je ulaz bio dozvoljen samo probranim ljudima s akreditacijama, pa su tadašnji govornici iz svijeta politike, Kolinda Grabar-Kitarović, Andrej Plenković i Gordan Jandroković nastupali u skoro pa laboratorijskim uvjetima. Toga, čini se, neće biti ove godine, jer je nakon pritiska braniteljskih udruga preinačen prvotni plan da se govori opet održe na tvrđavi, te su vraćeni na Trg Ante Starčevića.

Lani je važnija tema bio Thompsonov koncert

Naime, braniteljskim predstavnicima je ove godine silno zasmetala planirana lokacija proslave jer smatraju kako bi svaki građanin i svaki branitelj morao imati mogućnost prisustvovanja protokolu. Također, kao problem se postavila i činjenica da se na Tvrđavu teško mogu uspeti 100 postotni invalidi i roditelji poginulih branitelja, odreda ljudi u ozbiljnijim godinama.

Zanimljivo, branitelji su protokolom proslave bili nezadovoljni i lani, ali tada se nije toliko govorilo o lokaciji na kojoj će se držati govori, već o eventualnom Thompsonovom koncertu i želji da se u službeni protokol uvrsti mimohod hrvatskih branitelja. Politički kuloari su ovih dana stoga krenuli sa špekulacijama o tome kako se premijeru Plenkoviću sprema “vatreni” doček sa zviždanjem, a koje se pokušalo izbjeći lanjskim receptom – govorima na tvrđavi.

Bit će zanimljivo čuti i predsjedničin govor

Nikola Grmoja, saborski zastupnik Mosta je jučer na svom Facebook profilu tu tezu još malo razradio. “Plenković se toliko boji naroda da je do zadnjeg trenutka inzistirao da proslava Oluje bude na platou kninske tvrđave gdje ima malo mjesta i gdje dolaze samo uzvanici s akreditacijama. Nakon prosvjeda i ogromnog pritiska braniteljskih udruga Vlada je morala popustiti i premjestiti proslavu na Trg dr. Ante Starčevića. U Vladi navodno razmišljaju o ranijem terminu početka proslave na Trgu nadajući se valjda na će na taj način smanjiti mogućnost i intenzitet zvižduka Plenkoviću jer će u tom terminu biti manje ljudi”, napisao je Grmoja.

Bit će svakako zanimljivo pratiti daljnji razvoj situacije s protokolom proslave u Kninu, te događaje na samoj proslavi 5. kolovoza na Trgu Ante Starčevića. Bit će zanimljivo vidjeti i hoće li se predsjednica Republike pred mnogobrojnim narodom, kao lani u odabranom društvu na vrhu kninske Tvrđave odvažiti izraziti žaljenje i zbog u Oluji stradalih Srba.

Dotad, valja podsjetiti na burna zbivanja iz posljednje četiri proslave Dana domovinske zahvalnosti u Kninu.

2014. godina

Govor premijera Zorana Milanovića na središnjem kninskom trgu često su pratili žestoki zvižduci. “Mjesto za zvižduke je Markov trg koji je protekla Vlada zatvorila lokotom, svatko može tamo izraziti nezadovoljstvo. No, ako netko želi zviždati ovdje, mi mu to nećemo zabraniti”, kazao je nakon govora Milanović. Tadašnja HDZ-ova kandidatkinja za predsjednicu Republike Kolinda Grabar-Kitarović dočekana je u Kninu jakim aplauzom.

2015. godina

Tijekom mise na trgu ispred crkve okupili su se veterani i pozivali na ujedinjavanje protiv udbaša i komunista. Milanoviću i Josipoviću su zviždali i vrijeđali ih. Premijer Milanović se tad na tvrđavi zadržao sat vremena nakon završetka programa jer je osiguranje čekalo da se prosvjednici raziđu. Kolindu Grabar-Kitarović, sad već predsjednicu Republike, na Trgu Ante Starčevića okupljeni pozdravljaju pljeskom i skandiranjem.

2016. godina

Tog kolovoza Hrvatsku vodi tehnička Vlada Tihomira Oreškovića i mjesec je dana do izvanrednih izbora. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u govoru na Trgu Ante Starčevića žestoko napada one koji su Hrvatsku nazvali slučajnom državom. Svima je jasno da se referira na Zorana Milanovića, predsjednika SDP-a. “Odličan govor, primjeren trenutku”, komentirao je Andrej Plenković, tad još samo friški predsjednik HDZ-a.

2017. godina

Predsjednica Republike, premijer i predsjednik Sabora govore drže pred odabranom i malobrojnom publikom na Kninskoj tvrđavi. “Želim kao predsjednica Republike, ali i kao Hrvatica, građanka i majka izraziti žaljenje i zbog svih stradalih Srba”, poručuje Kolinda Grabar-Kitarović.