Sprema se ozbiljan zaokret politike proširenja Europske unije. 'Moramo biti spremni primiti nove članice do 2030.'

Ruska invazija na Ukrajinu oživjela je prethodno umrtvljenu politiku proširenja

President of the European Council Charles Michel (R) European Commission President Ursula von der Leyen and Ukrainian president Volodymyr Zelensky shake hands following a press conference after a round-table meeting as part of a EU summit in Brussels, on February 9, 2023. Ukraine's President is set to attend an EU summit in Brussels on February 9, 2023, as the guest of honour where he will press allies to deliver fighter jets "as soon as possible" in the war against Russia. (Photo by KENZO TRIBOUILLARD / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel založit će se danas, kako doznaje Financial Times, za svojevrsni zaokret u politici proširenja Europske unije. Novinari FT-a dobili su na uvid govor koji će tijekom poslijepodneva održati na Strateškom forumu u Bledu, na kojemu će sudjelovati i hrvatski premijer Andrej Plenković, a ključna rečenica koju su izdvojili glasi: “Europska unija mora biti spremna za prihvaćanje novih članica do 2030. godine.”

Time će, kako tumači FT, Michel pokrenuti raspravu od egzistencijalne važnosti za EU koja će zasigurno dominirati svim ključnim sastancima briselske administracije i europskih lidera do kraja godine.

Iako je posljednjih godina proširenje bilo gotovo tabu tema u EU, s ruskom invazijom na Ukrajinu ponovno je postalo aktualno pa je ta država dobila i status kandidatkinje za članstvo, a već se neko vrijeme vode interne debate o kapacitetu Unije da s vremenom primi čak osam novih članica.

Apsorpcijski kapacitet

“Ako želimo biti vjerodostojni, moramo razgovarati o tajmingu. Pripremajući novu stratešku agendu EU, moramo si postaviti jasan cilj… moramo biti spremni za proširenje do 2030. godine. Sada je trenutak da se pozabavimo proširenjem kao jednim od naših najvećih izazova, kako za nas, tako i za buduće članice”, stoji u Michelovom govoru koji će, kako piše FT, izreći u Bledu gdje će doći niz lidera država koje aspiriraju na članstvo, uključujući Moldaviju, Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru, Srbiju i BiH.

Michelova uloga kao predsjednika Vijeća je ohrabriti i nagovoriti 27 država članica na konsenzus, a njegov istup, za koji FT navodi da je prilično smion, sugerira kako vjeruje da je to moguće. Utjecajni list nadalje navodi da se tijekom sljedećih nekoliko mjeseci može očekivati puno riječi o proširenju i tzv. “apsorpcijskom kapacitetu”, frazi koja se koristi u različitim kontekstima u pogledu statusa novih članica u Uniji.

Kako će se Ukrajina uklopiti?

Čelnici EU će se početkom listopada sastati u Granadi kako bi raspravljali upravo o proširenju. Pitanje kako pružiti financijsku potporu svim kandidatkinjama, a osobito Ukrajini, bit će u središtu rasprave o proračunu Europske unije.

Kada je riječ o Ukrajini, u mnogim državama članicama se pitaju kako bi se ona, kao najsiromašnija zemlja kandidatkinja ikada, mogla uklopiti u Uniju, ali FT ocjenjuje kako je politička volja prilično moćna poluga koja trenutno ide u prilog Kijevu. “To jest ambiciozno, ali je nužno. To pokazuje da mislimo ozbiljno. Otvorila nam se prilika, moramo je iskoristiti”, stoji u Michelovom govoru koji će izreći na Bledu.