Srebrnjak traži da s još tri ustanove osnuje Centar za translacijsku medicinu; Nogalo: 'To je razbojništvo'

Srebrnjak je danas naime predložio da Translacijski centar osnuje uz potporu još tri medicinske ustanove

14.07.2011., Zagreb - U Djecjoj bolnici Srebrnjak odrzan je sastanak roditelja djece oboljele od reumatidnog artritisa sa djecjom pravobraniteljicom, ravnateljem bolnice i lijecnicima koji lijece njihovu djecu. Sastanak je sazvan zbog odluke Ministarstva zdravstva da se djeca vise ne mogu lijeciti u Djecjoj bolnici Srebrnjak. Boro Nogalo, ravnatelj Djecje bolnice Srebrnjak.
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Na dnevni red današnje zagrebačke Gradske skupštine po hitnom je postupku uvršten prijedlog odluke Dječje bolnice Srebrnjak kojom se toj ustanovi daje suglasnost za osnivanje nove znanstveno-istraživačke ustanove – Centra za translacijsku medicinu (CCTM).

Upravni odbor projekta zaključio je da se njegova održivost može postići isključivo kroz suradnju i potporu KBC-a Zagreb, Ministarstva znanosti i obrazovanja i zagrebačkog Medicinskog fakulteta, pa se tako predlaže da te institucije budu suosnivači CCTM-a zajedno s Dječjom bolnicom Srebrnjak.

Obrazloženje ravnatelja

U projektu su predviđena sredstva za izgradnju i opremanje zgrade dok su stvari poput sredstva za zapošljavanja, istraživanja te redovno funkcioniranje prepuštene Dječjoj bolnici. “U suradnji s predloženim institucijama osiguralo bi se zapošljavanje vrhunskih znanstvenika, kardiokirurga i ostalih, a ujedno se smanjuju ili potpuno isključuju financijski rizici za Grad Zagreb, osnivača Dječje bolnice, i samu bolnicu ako se ne bi ispunile obveze iz potpisanog ugovora”, pojasnio je ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak Ivo Dumić-Čule.

Bez takve suradnje, tvrdi se, bit će iznimno teško ispuniti ranije propisane stavke projekta, kao što su obveza publiciranja oko 150 znanstvenih članaka u pet godina (zasad Dječja bolnica objavi najviše desetak članaka godišnje), zapošljavanje preko 90 znanstvenika (trenutno ih na Odjelu za translaciju, tvrdi se, radi šest) te ustroj odjela dječje kardiokirurgije s intenzivnom i postintenzivnom njegom (trenutno niti jedan kardiokirurg nije zaposlen na Srebrnjaku).

Bivši ravnatelj u šoku

Bivši ravnatelj bolnice, koji je od početka vodio cijeli projekt i koji je lani prvo smijenjen, a potom i otpušten, dr. Boro Nogalo takvim je prijedlogom šokiran. Prebacivanje projekta teškog 60 milijuna eura na još tri institucije putem osnivanja novog Centra nazvao je “neprijateljsko preuzimanje i krađa”.

“Ova se odluka donosi bez potvrde Odbora za zdravstvo i izglasavanja u Upravnom vijeću Srebrnjaka. Ne vidim da postoje ni odluke Rebra, ni Medicinskog fakulteta ni Vlade bez koji se to ne može. Projekt će zbog ovog biti ugrožen. Srebrnjak je izbačen iz igre i sveden na 25 posto, a Medicinski fakultet i Rebro koji takvo nešto nisu u stanju sami izvesti sad kradu projekt Srebrnjaka, kradu ono što je namijenjeno djeci. Ne znam kako bih sve ovo drugačije nazvao nego razbojništvo”, ljutit je Nogalo.

Može li bolnica sama?

Ujedno postavlja pitanje zašto se odluka donosi hitno, a nije mu jasno ni njeno obrazloženje jer kako kaže nije istina da bolnica Srebrnjak ne može projekt izvesti kao njegov nositelj. “Pa mi smo pri potpisivanju ugovora jamčili da to možemo. Kako se sad ne može? Kažu da rade deset projekata. Nije istina samo sam akademik prof, Adnan Čustović koji je u bolnici zaposlen iznese njih pedesetak, samo on to sam neće reći. Uostalom da zaposle tih 90 ljudi bilo bi i više projekata i to značajno”, govori nam Nogalo.

Ljutit je, kaže, jer ravnatelj koji je specijalizant radiologije donosi odluke od pedijatriji i najvećem projektu. “Stvorite nešto tako veliko i osigurate nešto za povratak znanstvenika koji su već najavljivali da će se vratiti, a onda o tome odlučuje specijalizant koji sam ne smije potpisat nalaz bez stručnjaka. I uz to, kad nešto napravite onda se nađe neki Dragan Primorac i Redžepi, Slobodan Vukičević i Ana Stavljenić Rukavina da to unište”, dodaje dr. Nogalo te postavlja pitanje hoće li osnivanje Centra odobriti Europska komisija koja je Srebrnjaku dala novac ili bi možda mogli novac tražiti natrag.

432 milijuna kuna od EU

Podsjetimo, Europska komisija odobrila je za Centar za translacijsku medicinu Dječjoj bolnici Srebrnjak 432 milijuna kuna, a trenutno je u završnoj fazi osnovni dio nabave vezan uz izgradnju zgrade. Održano je javno otvaranje ponuda za vođenje projekta i izvođenje radova te objavljen natječaj za nadzor radova.

Zgrada na sedam etaža i 14.000 četvornih metara u velikom dijelu predviđa izgradnju istraživačkog centra koji se sastoji od nastambe za životinje, bioanalitike, bioinformatike, biokemije, imunologije te niza drugih laboratorija.