Srpska pravoslavna crkva odlikovala osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja

Šešelj je rekao da mu je veliko zadovoljstvo i čast da on 'kao nedostojan' primi ovo crkveno odlikovanje

Serbian Radical Party leader Vojislav Seselj (C), waves to his supporters, as strong police presence stopped him in the village of Jarak near Hrtkovci on May 6, where he planned a rally on the anniversary of his inflammatory anti-Croat speech in 1992 that led to his conviction by the UN war crimes court in The Hague. - Large number of Serbian police forces blocked on Sunday all access to the village, located 70 kilometres west of Belgrade. "We have come to provoke the regime that forbids us to manifest what is our legitimate right as an opposition and not the Croats" who live in Hrtkovci, said Vojislav Seselj, 63 years old to journalists in the village of Jarak, located in 3 km from Hrtkovci, where a cordon of police barred the road. (Photo by ANDREJ ISAKOVIC / AFP)
FOTO: AFP

Srpska pravoslavna crkva odlikovala je danas Vojislava Šešelja, vođu srpskih radikala i pravomoćno osuđenog ratnog zločinca. Eparhija novogračaničko-srednjozapadnoamerička SPC-a dodijelila mu je orden Svetog vladike Mardarija, visoko crkveno odlikovanje, prenosi N1.

Šešelj je rekao da mu je veliko zadovoljstvo i čast da on „kao nedostojan“ primi ovo odlikovanje, priopćili su iz Srpske radikalne stranke. Dodao je kako je, kada je svojevremeno boravio u Americi, Кanadi i Australiji, zatekao tamo Srbe „podijeljene, zavađene na krv i nož“.

„Ja sam se trudio, na svakom mjestu gdje sam boravio, da se taj raskol nadiđe, da se crkva ponovo ujedini i imao sam prilično uspjeha. Po prvi put su jedni drugima dolazili u crkvene domove, u crkve, manastire, a onda je dolazak na čelo srpske crkve patrijarha Pavla širom otvorio put da se to zaista i postigne“, rekao je Šešelj.

Pravomoćno osuđen 2018.

Podsjetimo, Šešelj je 2018. pravomoćno osuđen na deset godina zatvora. Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne kaznene sudove, nasljednika Haškog suda, utvrdilo je da je Šešelj odgovoran za progon i deportacije vojvođanskih Hrvata držanjem huškačkog govora u Hrtkovcima 6. svibnja 1992.

Međutim, uračunali su vrijeme koje je Šešelj proveo u haškom zatvoru pa su smatrali da je kaznu odslužio, budući da je u zatvoru proveo 11 godina.