Srpski 'kralj šećera' ostaje bez rajske plaže kod Umaga. Dobio koncesiju na čudan način, država upravo sve poništila

Miodrag Kostić sklopio je neobičan ugovor o koncesiji s gradonačelnikom Umaga

FOTO: Pixsell/Telegram

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture ukinut će koncesiju koju je Grad Umag dodijelio tvrtki Čista voda projekt, a odnosi se na plažu Alberi podno novog resorta Petram koji je nedavno otvoren i u koji je srpska multinacionalna kompanija MK Grupa uložila čak 110 milijuna eura, piše u nedjelju Jutarnji list.

Povjerenstvo ministarstva je bilo u upravnom nadzoru nad radom Grada Umaga vezano uz dodjelu koncesije nakon prijave jedne fizičke osobe i naišlo je na niz nepravilnosti u samom postupku izdavanja te koncesije 2021. godine. Zaključili su da resorno ministarstvo treba ukinuti koncesiju koja je toj tvrtki dana na 20 godina. Riječ je o koncesiji prema kojoj na plaži svi mogu imati pristup, a investitor ima svoje ležaljke, barove i druge sadržaje te u nju ulaže.

Srpski kralj šećera

Od plaže Alberi vodi gradska šetnica u gradnji, koja će povezivati plažu hotela Kempinski Adriatic s novom plažom resorta Petram istoga vlasnika. U javnu šetnicu građani Umaga ulažu čak 930 tisuća eura kroz gradski proračun, a posljednjih dana sve su glasniji aktivisti koji se bune zbog betonizacije obale, ali sumnjaju i da umaški gradonačelnik Vili Bassanese gradnjom šetnice između dva hotelska objekta pogoduje krupnom srpskom kapitalu kralja šećera Miodraga Kostića.

Ministarstvo tvrdi da je Grad Umag prije bilo kakve procedure trebao izraditi studiju opravdanosti davanja koncesije, a to nije učinio, te da Obavijesti o namjeri davanja koncesije nad pomorskim dobrom u svrhu gospodarskog korištenja nije smio donijeti gradonačelnik Vili Bassanese, već gradsko vijeće. Nadalje, gradonačelnik je imenovao stručno povjerenstvo za koncesije nad pomorskim dobrom, a to je također trebalo napraviti gradsko vijeće.

Poništenje odluke

Ni ponuda tvrtke Čista voda projekt, koja je sudjelovala u investiciji u Petram Resort, nije zadovoljavala sve kriterije pa ministarstvo smatra da je umaško gradsko povjerenstvo takvu ponudu trebalo odmah odbaciti, a postupak javnog prikupljanja ponuda poništiti.

Nakon odluke o davanju koncesije, gradonačelnik je sklopio ugovor o davanju koncesije, a kasnije i aneksom ugovoru, iako o tom aneksu gradsko vijeće nije odlučivalo, a trebalo je. Zbog svega navedenog, povjerenstvo ministarstva je predložilo da se u roku 30 dana donese rješenje o poništenju odluke o davanju koncesije te obavijesti o namjeri davanja koncesije.

Gradonačelniku Umaga naložili su pak da raskine ugovor o koncesiji s tvrtkom Čista voda projekt i to 30 dana nakon što primi rješenje ministarstva, piše novinarka Jutarnjeg lista Barbara Ban.