Stephen Hawking upozorava da je ljudska vrsta suočena s najopasnijim stoljećem ikad, a objasnio je i zašto

Fizičar smatra da je bitno prepoznati opasnosti tehnološkog napretka

Professor Stephen Hawking attends a press conference to announce a new award for science communication in London on December 16, 2015. The first of its kind, the Medal, called the "Stephen Hawking Medal for Science Communication", will recognize the work of those helping to promote the public awaremess of science through different disciplines such as music, arts an cinema. AFP PHOTO / ADRIAN DENNIS / AFP / ADRIAN DENNIS
FOTO: AFP

Ljudska vrsta suočava se s možda i najopasnijim stoljećem zato što napredak u znanosti i tehnologiji postaje sve veća prijetnja našem postojanju, uvjeren je Stephen Hawking. Jedan od najuglednijih svjetskih znanstvenika upozorava da današnjem planetu prijeti gotovo sigurna katastrofa u sljedećih deset tisuća godina, a kolonije u svemiru nećemo imati još barem stotinjak godina, piše britanski Guardian.

Nećemo zaustaviti napredak

“Nećemo upostaviti samodostatne kolonije u svemiru još barem stotinu godina i zbog toga moramo biti iznimno oprezni u ovom razdoblju”, rekao je Hawking. Cijenjeni fizičar najavio je niz predavanja na kojima će objašnjavati način funkcioniranja crnih rupa, ali iskoristio je to vrijeme i kako bi upozorio na opasnosti tehnološkog napretka u razvoju nuklearnih oružja i genetski modificiranih virusa. “Nećemo zaustaviti napredak niti zaboraviti naučeno, stoga moramo prepoznati opasnosti i kontrolirati ih”, dodaje Hawking.

Znanstvenik s Cambridgea, nedavno je navršio 74 godine, a više od pola stoljeća živi s rijetkom i neizlječivom bolešću koja ga je vezala uz kolica. Nakon pedeset godina života s bolesti, zaključio je da je imao puno sreće u praktički svim drugim dijelovima života. U njegovom istraživačkom području, teorijskoj fizici, hendikep ne predstavlja problem istraživačkom radu.

‘Ne znači da ne volim upadati u nevolje’

Govoreći putem glasovnog pomagala, Hawking je odgovarao na pitanja publike u Royal Institution u Londonu. Upitan koliko je elektronski glas formirao njegovu osobnost te je li mu pomogao da od introverta postane ekstrovert, Hawking odgovara da ga nitko nije nazvao introvertom. “Samo zato što provodim puno vremena razmišljajući, ne znači da ne volim tulume i upadati u nevolje”, zaključio je Hawking.