Što Putin izvodi s mirovnim pregovorima i zašto inzistira da budu u Bjelorusiji

Predsjednik Zelenskij odbacio je mogućnost pregovora u Bjelorusiji, uz napomenu kako Ukrajina želi mir

FOTO: Screenshot YouTube

Putinov glasnogovornik Dimitrij Peškov objavio je jutros kako je Kremlj poslao svoju mirovnu delegaciju u bjeloruski grad Gomel, kako bi pregovarali o primirju u Ukrajini. “Naši pregovarači su tamo i čekaju ukrajinsku delegaciju”, izjavio je Peškov. Bjelorusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je pripremilo sve što je potrebno za sastanak i da je sada angažirano na rješavanju protokolarnih pitanja.

Predsjednik Zelenskij odbacio je mogućnost pregovora u Bjelorusiji, uz napomenu kako Ukrajina želi mir. Ukrajinski je stav da se pregovori ne mogu održavati u zemlju koja nije neutralna u ratu i koja se koristi za lansiranje napada na Ukrajinu. “Nudili smo Varšavu, Istanbul, Baku, bilo koje mjesto iz kojeg se ne lansiraju rakete na Ukrajinu”, izjavio je Zelenskij. Njegov savjetnik kazao je kako su ovakve ponude samo ruska propaganda, a ne iskreni napori.

Zašto Putin želi Bjelorusiju

Stav da se pregovori ne mogu održavati u Bjelorusiji Ukrajinci su izražavali i u prethodnim danima, pa nije jasno zašto Putin inzistira da se održe baš tamo. Znajući da Zelenskij na to teško može pristati, Putin vjerojatno pokušava producirati politički pritisak na Ukrajinu i sebe prikazati kao mirotvorca koji je čak poslao i delegaciju da pregovara o miru, a nerazumni Ukrajinci to su onda odbili.

S druge strane, ako Zelenskij pristane na Bjelorusiju, pokazat će Putinu i svijetu koliko je očajan, pa će Rusija pregovarati iz dodatne pozicije moći. Prema američkim i britanskim obavještajnim izvorima, ratna situacija za Rusiju nije izvanredna: ofenziva ide sporo, front je izuzetno širok, postoji niz logističkih problema, i Putinu je u interesu čim prije proglasiti pobjedu i potpisati sporazum za koji može tvrditi da je pobjednički.

Želi li uopće pregovarati o miru

Što rat bude dulje trajao, financijska i reputacijska šteta za Rusiju bit će sve veća. S druge strane, Putin ne može riskirati da ispadne kao slabić kojem ofenziva nije uspjela, pa mora inzistirati na Bjelorusiji kako bi pokazao dominaciju. Ako pristane na neutralno područje – dakle, na prave pregovore – u Rusiji bi se moglo protumačiti kako je, nezadovoljan vojnim rezultatima, odlučio na taktički uzmak.

Želi li Putin uopće pregovarati o miru? Sigurno da, ali pod uvjetima koji Ukrajini neće biti prihvatljivi: garancije da neće biti nikakvog približavanja Zapadu, demilitarizacija i simbolički gubitak suvereniteta. Putin želi od Ukrajine napraviti novu Bjelorusiju, satelit-državu pod njegovom čvrstom kontrolom.