Što se događa s ključnim tijelom naše znanosti? Šefica provela mjesec dana u zatvoru, važan član upravo osumnjičen za veliku krađu

Stvarnost Agencije za znanost izgleda poput radnje nekog niskobudžetnog krimića

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Iza birokratskog, suhoparnog naziva Agencija za znanost i visoko obrazovanje, stoji centralno, ključno nacionalno tijelo koje ocjenjuje kvalitetu ovdašnjih fakulteta i veleučilišta i daje im ili uskraćuje dozvole za daljnji rad. Trebalo bi to biti najuglednije i najozbiljnije tijelo u visokoškolskom sustavu. Međutim, stvarnost ove Agencije trenutno izgleda poput radnje nekog niskobudžetnog krimića.

Šefica Upravnog vijeća Dijana Vican, bivša zadarska rektorica, nedavno je provela gotovo mjesec dana u istražnom zatvoru zbog određene kombinacije koju je imala s Josipom Rimac. Član ključnog tijela Agencije – Akreditacijskog savjeta – bivši dekan riječke Ekonomije Alen Host, upravo je osumnjičen da je sa svog faksa ukrao najmanje 384.000 eura. Bivša ravnateljica Agencije Jasmina Havranek morala je pak odstupiti s te čelne pozicije nakon Telegramovih otkrića da je surađivala s tvrtkama koje su radile za fakultete koje je ona, kao ravnateljica, morala ocjenjivati.

Osumnjičeni profesor u srcu Agencije

O najrecentnijem slučaju, onog profesora Hosta, danas se oglasila primorsko-goranska policija. Sumnjiče ga da je, s još devetero zaposlenika fakulteta, neosnovano isplatio najmanje 384.000 eura s računa riječke Ekonomije i za taj iznos oštetio faks i državni proračun. Telegram je neslužbeno doznao kako se radi o neosnovanoj isplati honorara, odnosno bonusa na plaću. Host je, u okvirima Agencije za znanost i visoko obrazovanje, u travnju prošle godine imenovan za člana Akreditacijskog savjeta.

To je tijelo srce Agencije za znanost. Ono odlučuje koji će ljudi provjeravati kvalitetu pojedinih sveučilišta, veleučilišta i fakulteta. Ovo tijelo finalno donosi mišljenje o dozvoli – ili uskrati dozvole – daljnjeg rada visokog učilišta. Na primjer, Agencija je temeljem mišljenja Akreditacijskog savjeta nedavno dala uvjetno mišljenje o kvaliteti zagrebačkom Pravnom fakultetu i ostavila mu rok od tri godine da uočene nedostatke ispravi.

Šefica Upravnog vijeća u zatvoru

Profesora Hosta, kojeg policija sumnjiči za zlouporabu položaja i za krivotvorenje službene isprave, u Akreditacijski savjet imenovalo je Upravno vijeće Agencije u travnju prošle godine. Na čelu tog Upravnog vijeća bivša je zadarska rektorica Dijana Vican. Ona je početkom studenog 2023. završila u istražnom zatvoru zbog sumnje da je, na poticaj Josipe Rimac, zaobišla naplatu bankovne garancije koju je tvrtka Graditelj svratišta priložila u sklopu natječaja za radove na tamošnjem studentskom domu.

Time je Vican propustila svom sveučilištu uprihoditi oko 1,5 milijuna nekadašnjih kuna. Prema Telegramovim informacijama, Vican je nastavila voditi Upravno vijeće Agencije i njeno vodstvo ni na koji način nije dovedeno u pitanje nakon izlaska iz istražnog zatvora. Osim toga, Vican je i dalje vanjska članica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu. Njeno uhićenje bilo je prava bomba u (visoko)obrazovnim krugovima. Od 2017. bila je osoba od povjerenja Andreja Plenkovića za tadašnju – i nikad provedenu – obrazovnu reformu.

Dvaput je imenovana na čelo Upravnog vijeća Agencije za znanost i visoko obrazovanje; prvi put 2019. imenuje je Plenkovićeva većina u Hrvatskom saboru na prijedlog Plenkovićeve Vlade, a drugi put u travnju 2023. imenuje je direktno Vlada. Agencija je sada u posve paradoksalnoj situaciji. Kada bi se na to odlučili, naime, Upravno vijeće na čelu s nekoć pritvorenom Vican odlučivalo bi o razrješenju sada osumnjičenog profesora Hosta iz Akreditacijskog savjeta.

Rastakanje akademske zajednice

Valja reći kako je Vican, kao predsjednica Upravnog vijeća, promptno reagirala na Telegramova otkrića o bivšoj ravnateljici Agencije, Jasmini Havranek. Kada smo u listopadu 2021. otkrili da Havranek surađuje s tvrtkama koje rade s fakultetima – koje ona kao šefica Agencije potom mora ocjenjivati – Vican je odmah sazvala Upravno vijeće. Tamo je zaključeno kako postoji sumnja u sukob interesa ravnateljice Havranek, nakon čega je ona podnijela neopozivu ostavku.

Agencija za znanost i visoko obrazovanje morala bi biti besprijekorna institucija. Međutim, od osnivanja se preko nje prelamaju razni interesi i vuku razni prijepori. Jedan od istaknutijih povezan je s bivšim sazivom Akreditacijskog savjeta – ključnog tijela Agencije – kojim je predsjedala prorektorica Sveučilišta u Osijeku Sonja Vila. Pa je onda, primjerice, osječki doktorski studij na kojem je svoj doktorat obranio HDZ-ovac Vice Mihanović, dobio super ocjene kvalitete.

Zbog tog je slučaja u novi Zakon o osiguravanju kvalitete u znanosti uvedena odredba da prorektori, rektori, dekani i prodekani ne mogu biti članovi Akreditacijskog savjeta. Iako je intencija ove zakonske odredbe ispravna, ona ipak ne može doskočiti pojavama s kojima se centralno tijelo ocjene kvalitete hrvatske znanosti suočava. To, zapravo, ponajviše govori o izostanku etike i morala u hrvatskoj akademskoj zajednici. Takva situacija, koja počesto odlazi i u kriminalne sfere, više nije izuzetak.