Što to Rusi izvode s plinom namijenjenim Europi? Pojavile se divovske baklje uz finsku granicu: 'Sve spaljuju'

"Nikada nisam vidjela da LNG postrojenje toliko bukti", komentira ekspertica

A man watches natural gas flaring at a Gazprom facility in the town Novy Urengoi , 17 December 2007, during -40 degrees celcius weather conditions. Just below the arctic circle at 66 degress north latitude, Novy Urengoi is home to various natural gas facilities of Russian gas giant Gazprom.     AFP PHOTO / NATALIA KOLESNIKOVA (Photo by NATALIA KOLESNIKOVA / AFP)
FOTO: AFP

Usred divljanja cijena energenata u Europi, Rusija spaljuje goleme količine prirodnog plina, tvrdi se u analizi BBC-a. Stručnjaci pretpostavljaju kako Rusi spaljuju plin koji bi bio inače namijenjen isporuci Njemačkoj. U postrojenju, koje graniči s Finskom, dnevno se spaljuje plina u vrijednosti oko 10 milijuna dolara, procjenjuju stručnjaci Rystad Energyja.

Istovremeno, znanstvenici su zabrinuti kakve će posljedice spaljivanje ovako velike količine plina imati za okoliš, budući da se generira golema količina ugljičnog dioksida i čađe, što može dovesti do bržeg otapanja arktičkog leda. Prema analizi Rystad Energyja, Rusi dnevno spaljuju oko 4,34 milijuna kubičnih metara plina.

 

Plin stiže iz postrojenja kraj Sankt Peterburga

Plin dolazi iz novog postrojenja za proizvodnju tekućeg prirodnog plina (LNG) u Portovaji, sjeverozapadno od Sankt Peterburga. Prve sumnje oko toga da Rusi spaljuju plin prijavili su finski građani, koji su ovog ljeta u blizini granice vidjeli golemi plamen na horizontu. Portovaja je smještena u blizini kompresijske stanice na početku plinovoda Sjeverni tok 1, kojim se pod morem doprema plin u Njemačku.

Opskrba kroz taj plinovod je ograničena od sredine srpnja, a Rusi krive tehničke probleme za manju isporuku. Njemačka kaže da je riječ o čistom političkom potezu nakon ruske invazije na Ukrajinu. No, od lipnja, istraživači su primijetili značajno povećanje topline koja izlazi iz objekta, a za koju se smatra da je posljedica spaljivanja plina, odnosno, izgaranja prirodnog plina.

Količina plina koja se spaljuje je bez presedana

Premda je spaljivanje plina normalna pojava u ovakvim postrojenjima, a vrši se uglavnom zbog sigurnosti i drugih tehničkih razloga, količina plina koja se trenutno spaljuje je bez presedana, tvrde znanstvenici. “Nikada nisam vidjela da LNG postrojenje toliko bukti. Počevši oko lipnja, vidjeli smo ovaj ogromni vrhunac, koji jednostavno nije nestao. Ostao je nenormalno visok”, rekla je dr. Jessica McCarty, stručnjakinja za satelitske podatke sa Sveučilišta Miami u Ohiju.

S druge strane, Mike Davis, glavni izvršni direktor kompanije Capterio, koja se bavi rješenjima za spaljivanje plina, za BBC kaže kako ovo spaljivanje nije slučajno, te da je vrlo vjerojatno riječ o namjernoj odluci donesenoj zbog operativnih razloga. “Operateri često oklijevaju zapravo zatvoriti objekte iz straha da bi njihovo ponovno pokretanje moglo biti tehnički teško ili skupo, a to je vjerojatno slučaj i ovdje”, rekao je za Davis BBC News.

Spaljivanje je posljedica embarga?

Drugi vjeruju da bi mogla biti riječ o tehničkim izazovima u suočavanju s velikim količinama plina koje su se isporučivale kroz plinovod Nordstream. Ruska energetska kompanija Gazprom možda je namjeravala upotrijebiti taj plin za proizvodnju LNG-a u novom postrojenju, ali je možda imala problema s rukovanjem njime, pa je opcija spaljivanja bila najsigurnija.

Spaljivanje bi također moglo biti rezultat europskog trgovinskog embarga s Rusijom kao odgovor na invaziju na Ukrajinu. “Ova vrsta dugotrajnog spaljivanja može značiti da im nedostaje neka oprema”, rekla je Esa Vakkilainen, profesorica energetskog inženjerstva s finskog sveučilišta LUT. “Dakle, zbog trgovinskog embarga s Rusijom, oni nisu u mogućnosti proizvesti visokokvalitetne ventile potrebne u preradi nafte i plina. Tako da su možda neki ventili pokvareni i ne mogu ih zamijeniti”, tumači Vakkilainen.