Stoltenberg: 'Raspravljali smo o poljskom prijedlogu. Nećemo slati NATO snage u Ukrajinu'

Pratimo pressicu Jensa Stoltenberga nakon izvanrednog sastanka NATO-a lidera

FOTO: Screenshot / NATO.int

Čelnici država NATO saveza okupili su se u Bruxellesu na izvanrednom sastanku zbog rata u Ukrajini. Videovezom im se obratio i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zatraživši od Saveza vojnu podršku bez ograničenja i “samo 1 posto vaših zrakoplova i tenkova“. Nakon sastanka šef NATO-a Jens Stoltenberg potvrdio je da će Savez uspostaviti četiri nove borbene skupine na svom istočnom krilu – u Slovačkoj, Mađarskoj, Bugarskoj i Rumunjskoj, što je najavio jučer.

Ponovio je kako je rat u Ukrajini najveći sigurnosni izazov u posljednjim desetljećima. “Zelenski nam se obratio sa strastvenom porukom zatraživši daljnju podršku NATO-a i saveznici su se složili da ćemo poslati dodatnu opremu Ukrajini”, kazao je Stoltenberg dodavši da šalju antitenkovsku i protuzračnu opremu te dronove. Ukrajini šalju i opremu za zaštitu od bioloških, kemijskih, radioloških i nuklearnih prijetnji. To uključuje medicinske zalihe i trening za osoblje.

“Danas su se NATO čelnici usuglasili da resetiramo naše sustave za odvraćanje i obranu na duže vrijeme kako bi se suočili s novom sigurnosnom stvarnošću. Na kopnu ćemo imati znatno više snaga u istočnom dijelu Saveza, koje će biti u višem stupnju spremnosti, s više ranije raspodijeljene opreme i zaliha. U zraku ćemo raspodijeliti više zrakoplova i ojačati našu intergriranu protuzračnu obranu. Na moru ćemo imati borbene skupine s nosačima zrakoplova i podmornicama”, kazao je šef NATO-a dodavši da će ojačati i cybersigurnost saveza.

‘Nećemo slati trupe u Ukrajinu’

Stoltenberg je još jednom rekao kako Sjevernoatlantski savez poziva Bjelorusiju da ne pomaže ruskoj invaziji na Ukrajinu, a Peking da ne pomaže Moskvi. Na pitanje kako će NATO reagirati ako Kina gospodarski pomogne Rusiji ili ako joj počne slati vojnu opremu, Stoltenberg je odgovorio: “Poruka Kini je da se pridruži ostatku svijeta i jasno osudi brutalni rat protiv Ukrajine i ne podržava Rusiju bilo gospodarski ili vojno.”

U zajedničkoj izjavi lidera NATO-a pozvali su Peking da se “suzdrži od podupiranja ratnih napora Rusije na bilo koji način i da ne poduzima nikakve radnje koje bi pomogle da Rusija zaobiđe sankcije”. Čelnici su rekli i kako su zabrinuti zbog nedavnih javnih izjava kineskih dužnosnika oko “lažnih narativa Kremlja oko rata i NATO-a”.

Čelnik NATO-a je rekao da su na sastanku raspravljali o više tema, na pitanje je li bilo govora o poljskom prijedlogu da se u Ukrajinu pošalje mirovna misija Saveza. “Imamo odgovornost osigurati da ovaj sukob ne postane rat između Rusije i NATO-a. Zato su saveznici jasno rekli da nećemo raspodijeliti snage na kopnu u Ukrajini, jer je jedini način da to učinimo ako smo spremni na otvoreni sukob s ruskim snagam”, konstatirao je.

‘Zabrinuti smo zbog ruske retorike’

Stoltenberg je potvrdio da mu je produljen mandat za dodatnih godinu dana. NATO čelnici su na sastanku dogovorili jačanje spremnosti Saveza da reagira na moguće kemijske, biološke, radiološke i nuklearne prijetnje, a na pitanje postoje li informacije o mogućim napadima tim oružjima i kako se točno NATO priprema za to, Stoltenberg je kazao:

“Zabrinuti smo jer vidimo rusku retoriku i da Rusija pokušava stvoriti neki izgovor optužujući Ukrajinu, SAD i NATO saveznike da se spremaju koristiti kemijsko i biološko oružje. Vidjeli smo prije da kada Rusija optužuje druge to je izgovor da sami to isto naprave. Optužbe protiv Ukrajine i NATO saveznika su potpuno lažne”, naglasio je Stoltenberg.

Ponovno je kazao da bi bilo kakvo korištenje kemijskog oružja bilo potpuno neprihvatljivo i da bi imalo “dalekosežne posljedice”. Naveo je da bi kemijsko oružje moglo ugroziti i stanovništvo NATO članica, ne samo Ukrajince, jer bi se kemijski i biološki agensi mogli proširiti zrakom u druge zemlje.

“Znamo da je Rusija već koristila kemijsko oružje protiv političke oporbe, a čak i u NATO članici u Salisburyju (op.a misli na trovanje bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripala u Engleskoj). Koristili su i kemijsko oružje u Siriji i zato je važno da ovaj rat završi što prije”, rekao je Stoltenberg. Dodao je kako je glavni vojni zapovjednik NATO-a general Tod Walters aktivirao obrambene elemente saveza protiv takvih prijetnji te da su saveznici raspodijelili dodatnu obrambenu opremu protiv nuklearnih, kemijskih i bioloških prijetnji.