Šef NATO-a upravo demantirao Vladu: 'Letjelica u Hrvatskoj nije bila naoružana'

Stoltenberg je istaknuo kako će Savez pozornije nadzirati zračni prostor članica Saveza

Šef NATO-a Jens Stoltenberg obratio se medijima uoči sutrašnjeg izvanrednog sastanka ministara obrane članica Saveza oko ruske invazije na Ukrajinu. Istaknuo je da je invazija na Ukrajinu stvorila novu “sigurnosnu stvarnost” u Europi i da se NATO mora resetirati kako bi odgovorio na to. Ponovno je pozvao Vladimira Putina da prekine ovaj rat i povuče svoje snage. Poručio je kako Savez mora stajati uz ukrajinski narod i naglasio je kako će NATO nastaviti podržavati Ukrajinu slanjem pomoći i oružja.

“Savez mjesecima razotkriva brojne laži Moskve”, naglasio je Stoltenberg, pa počeo nabrajati: “Tvrdili su da ne planiraju napasti Ukrajinu, ali jesu. Tvrdili su da povlače svoje snage, a poslali su ih još. Tvrde da štite civile, ali ubijaju civile. Sad iznose apsurdne tvrdnje o biološkim laboratorijima i kemijskom oružju u Ukrajini. To je još jedna laž i zabrinuti smo da bi Moskva mogla koristiti kemijsko oružje i okriviti za to druge”, rekao je Stoltenberg.

Kazao je da bi korištenje takvog oružja predstavljalo kršenje međunarodnog zakona i ratni zločin. “Pozivamo Rusiju da ne koristi kemijsko oružje”, rekao je i naglasio da je Rusija već koristila kemijsko oružje. “Rusija mora shvatiti da je neprihvatljivo korištenje kemijskog oružja. Pazimo na moguće operacije u kojima bi Rusija mogla optužiti druge za to”, dodao je.

Kina mora osuditi Rusiju

“Glavni cilj NATO-a je štititi sve saveznike”, rekao je Stoltenberg naglasivši kako su brzo reagirali. Istaknuo je da su stotine tisuća vojnika NATO članica u stanju pripravnosti diljem Saveza te da je oko 100.000 američkih vojnika u Europi i oko 40.000 NATO trupa uz istočne granice Saveza. Spremne su zračne i morske snage, kao i protuzračni sustavi, istaknuo je šef NATO-a dodavši da SAD i Njemačka raspodjeljuju Patriot protuzračne sustave u istočne države NATO-a.

Stoltenberg je kazao kako bi se sutra ministri obrane na izvanrednom sastanku, na kojem će biti i ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov, kao i ministri Finske i Švedske te predstavnici EU-a, mogli usuglasiti da raspodijele dodatne NATO snage u zemlje susjedne Ukrajini. Pozvao je sve članice da troše najmanje 2 posto svog BDP-a na obranu.

Na pitanje ima li NATO naznaka da će Kina pružiti pomoć Rusiji, kao što su američki dužnosnici ustvrdili posljednjih dana, Stoltenberg je rekao: “Kina bi se trebala pridružiti ostatku svijeta i osuditi brutalni rusku invaziju na Ukrajinu. Svaka pomoć Rusiji, vojna ili druga, bi joj pomogla da vodi rat protiv nezavisne suverene države. Kina ima obvezu da štiti međunarodne zakone, a Rusija to očito krši.” Rekao je i da pomno prate hoće li Peking pružiti pomoć Moskvi.

Demantirao Banožića i Plenkovića

Na pitanje o upadu sovjetskih dronova na područje Hrvatske i Rumunjske te kako Savez reagira na takve stvari, Stoltenberg je rekao da povećavaju nadzor nad zračnim prostorom NATO-a, pa poručio: “Prema trenutnim informacijama, dron koji se srušio u Zagrebu – to nije bio oružani napad. To nije bila naoružana letjelica.” Time je šef NATO-a demantirao dosadašnje tvrdnje Andreja Plenkovića i Marija Banožića da je u dronu bio eksploziv.

Istaknuo je da postoji veći rizik od incidenata i nesreća zbog povećanih borbenih aktivnosti. “Moramo biti oprezni i reagirati kada je potrebno i osigurati da komuniciramo i s Rusima kako bi spriječili da incidenti dovedu do opasnih situacija i zato pratimo zračni prostor NATO-a”, rekao je Stoltenberg.

Saveznici moraju dijeliti informacije

Na pitanje kako je moguće da dron od 6 tona leti NATO prostorom sat vremena i padne u prijestolnicu države članice i je li istina da je eksploziv bio prisutan u letjelici, Stoltenberg je odgovorio: “Razgovarao sam s premijerom Plenkovićem i zajedno radimo na utvrđivanju činjenica. Prve informacije su da je ovo bio nenaoružan dron koji je skrenuo s kursa. Ostao je bez goriva i srušio se izvan Zagreba. Nove činjenice ćemo imati uskoro”, kazao je pa dodao:

“Saveznici razmjenjuju informacije i utvrdit ćemo sve činjenice. To pokazuje potrebu za daljnjom integracijom i da Saveznici više dijele informacije, kao i da više ulažemo u radarske kontrole i protuzračne sustave. To i radimo, između ostalog, i slanjem Patriota u istočne članice.”