Stožer je u ovih godinu dana imao niz posve nelogičnih odluka. Poduzetnici zato spremaju ozbiljnu tužbu

Mnoge odluke o ograničenjima rada ili zatvaranjima nisu bile dovoljno objašnjene, vjerojatno zato što objašnjenja - nema. Glas poduzetnika ide na Ustavni sud

“Svi koji se žale neka se sjete da su zahvaljujući nama očuvane egzistencije obitelji”, izjavio je premijer Plenković komentirajući nezadovoljstvo ugostitelja zbog nejednakog tretmana restorana i kafića. Dok će restoranima biti dozvoljeno da rade i u zatvorenim prostorima, kafići će i dalje goste moći usluživati samo na terasama.

Ta izjava razbjesnila je mnoge poduzetnike iz više razloga. Prvi razlog je taj što se Plenković postavio kao da je novac kojim su isplaćivane potpore za očuvanje radnih mjesta njegov, kao da ga daje iz svog džepa. Drugi razloge je taj što mnogi poduzetnici smatraju da nisu adekvatno obeštećeni zbog ograničenja rada.

Mjerom za očuvanje radnih mjesta Vlada spašava sama sebe

U drugim zemljama neki sektori dobili su direktne uplate kojima im je nadoknađen dobar dio gubitka prihoda. Kod nas se glavna mjera odnosila na očuvanje radnih mjesta, kroz isplatu četiri tisuće kuna radnicima, čime je vlada zapravo spašavala sebe.

Željeli su izbjeći stotine tisuća ljudi na zavodu za zapošljavanje, što bi im negativno utjecalo na imidž, a u financijskom smislu bio bi jednaki ili veći teret, s obzirom na to da nezaposleni imaju pravo na naknadu.

Nelogične odluke Stožera diskriminirale pojedine djelatnosti

Nejednaki tretman pojedinih djelatnosti kroz epidemiološke mjere prisutan je od samog početka pandemije. Mnoge odluke o ograničenjima rada ili zatvaranjima nisu bile dovoljno objašnjene, vjerojatno zato što objašnjenja – nema. Pa sada imamo situaciju da Stožer smatra da je s epidemiološkog stajališta zatvoreni prostor kafića znatno rizičniji od zatvorenog prostora restorana, što će rezultirati time da će gosti na kavu odlaziti u restorane.

Sličnu situaciju imali smo i u proljeće prošle godine, kada je Stožer skratio radno vrijeme trgovačkih centara i u epidemiološke mjere ubacio zabranu rada nedjeljom, pa su se benzinske crpke, koje su cijelo vrijeme mogle raditi pretvorile u trgovine mješovitom robom. U nekima od njih čak se po akcijskim cijenama mogao kupiti deterdžent za rublje.

Ne radi se o ispijanju kava, nego o desecima tisuća poslova

Jedna od bizarnijih odluka bila je i ona da se kafićima zabrani prodaja kave za van, iako za tu vrstu usluge imaju sve uvjete, pa se prodaja kave preselila na kioske i u pekare, jer je kupnja kave ispred kioska, prema stručnoj procjeni Stožera manje rizična nego ispred vrata kafića.

No, ne radi se tu o komociji gostiju ili kupaca, nego o desecima tisuća zaposlenih kojima je u prošlih godinu dana ugrožena egzistencija. Neki su preživljavali na vladinoj pomoći, jedan dio njih dobio je i otkaz, mnogi biznisi trajno su zatvoreni i pitanje je hoće li se ikada više otvoriti.

Nelogičnosti je, naravno, bilo i kod popuštanja mjera, pa je tako u prvoj polovici veljače ove godine dopušten rad teretana i fitness centara, ali su istovremeno ostali zatvoreni sportski centri, plesne škole i dječje igraonice. Tada su otvorene i kockarnice, ali još nije bio dozvoljen rad kafićima ni na terasama.

Odluke Stožera završit će na Ustavnom sudu

Neke od odluka Stožera na kraju će završiti na Ustavnom sudu. Tužba, koja će se odnositi na diskriminaciju, jer smatraju da su neke djelatnosti bile diskriminirane, trebala bi biti gotova do kraja lipnja. Iz udruge Glas poduzetnika kažu da u tužbi želi sudjelovati oko 150 njihovih članova, a bit će odabrano pet do sedam njih iz djelatnosti koje su bile najviše ugrožene.

Najugroženije djelatnosti su svakako putničke agencije, povremeni prijevoz putnika, kao i event industrija. Oni ne rade od početka pandemije i imaju ogromne gubitke bez da su dobili ikakvu kompenzaciju.

Putničkim agencijama, naravno, nije zabranjen rad, ali imaju veliki pad prometa. Inozemna putovanja još uvijek nisu ni približno na istoj razini kao što su bila prije pandemije, a jedino što im je ponuđeno kao pomoć su državna jamstva za kredite koje i tako ne mogu dobiti jer ih banke odbijaju kreditirati.

Event industrija također je u velikim problemima jer već više od godinu dana nema koncerata, sajmova konferencija i sličnih događanja. U teškoj situaciji je i povremeni prijevoz putnika jer nisu uspjeli pronaći rješenje s leasing kućama kako bi im se produljili moratoriji, a kao i prethodne djelatnosti, nisu dobili nikakvo obeštećenje.